در برخی مداحی‌ها تحریف تاریخ دیده می‌شود!
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۵۵۰۹
تاریخ انتشار: 2015 October 24    -    ۰۲ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۰

 یک شاعر آیینی گفت: در برخی مداحی‌ها تحریف تاریخ دیده می‌شود.
 
الهام عمومی اظهار کرد: بخش وسیعی از ادبیات آیینی ایران به مدح ائمه(ع) به ویژه امام حسین(ع) اختصاص دارد و دهه محرم و برگزاری مجالس مختلف و مداحی‌ها در ادبیات آیینی تأثیرگذار است. هرچه در این زمینه مفهومی‌تر و عنصر اندیشه در آن بیشتر کار شده باشد نیز ادبیات آیینی پربارتر می‌شود.
 
وی با اشاره به شعرهایی که در مداحی‌ها استفاده می‌شود، افزود: در برخی مداحی‌ها از شعرهای نزدیک به شعار استفاده شده و تحریف تاریخ نیز دیده می‌شود، اما اثری از احساس شاعرانه در آن‌ها نمی‌بینیم. برخی مداحان به اشعار دقت نمی‌کنند و بعضی از شاعرها نیز به مرزها توجه نمی‌کنند.
 
این شاعر آیینی با اشاره به وجود خلاقیت در ادبیات آیینی گفت: از اواخر دهه 80 تاکنون خلاقیت یا کشف شاعرانه در شعر یا زمینه‌های دیگر ادبیات آیینی رشد کرده است و هر اثر ادبی که خلاقیتی در جهت مثبت داشته باشد تأثیر بیشتری بر روی مخاطب خواهد گذاشت. خلاقیت در آثاری که در ادبیات آیینی در سال‌های اخیر نوشته شده به وضوح دیده می‌شود و شاعران مانند دهه 60 و 70 به مداحی‌ها تکیه نمی‌کنند.
 
عمومی با بیان اینکه آثار ادبیات آیینی بسیار توانسته‌ از تحریف‌ها جلوگیری کند، افزود: ادبیات آیینی و عاشورایی که سرفصل آن شهادت‌طلبی، عدالت، ایثار، گذشت و مفاهیم مقدس است، توانسته‌ از لحاظ محتوایی تأثیرگذار باشد و هنوز هم می‌توان در آن‌ها پیشرفت داشت.
 
او با اشاره به مشکلاتی که در حوزه ادبیات آیینی وجود دارد، اظهار کرد: جشنواره برای این حوزه بسیار کم برگزار می‌شود، در صورتی که استان اصفهان از شاعران و نویسندگان بسیار خوبی برخوردار است. آثار آن‌ها اصلاً معرفی نمی‌شود و بجز جشنواره 72 خط اشک فعالیت گسترده‌ای در حوزه ادبیات آیینی در استان اصفهان نداریم.

ایسنا

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر