موجود عجیب دریاچه ارومیه شناخته شد
bato-adv
کد خبر: ۱۵۰۹۱۷
تاریخ انتشار: 2019 July 17    -    ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۲

رییس تحقیقات آرتیمای کشور گفت: «لارو» مگس آب شور، زیر آب زندگی می‌کند و چرخه زندگی آن‌ها در تابستان شروع می‌شود و زمانی که مگس‌های ماده بر روی آب تخمگذاری می‌کنند خود را روی سطح آب قرار می‌دهند.

 علی نکویی فرد با اشاره به اخبار منتشره در فضای مجازی مبنی بر مشاهده موجود عجیب در دریاچه ارومیه در چند روز گذشته، اظهار کرد: این موجود، «لارو» مگس آب شور به نام علمی متعلق به دو گونه hians Ephidra و cinerea Ephydra است و hians Ephidra، گونه‌های بزرگتر که فقط یک درصد از کل جمعیت را تشکیل می‌دهند.

وی افزود: لارو‌های مگس آب شور حاوی یک ارگان ویژه است که نمک‌های زیاد را از بدن خود حذف می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا آب بسیار شور را تحمل کنند، اما مواد غذایی آن‌ها نمی‌توانند در آب با بیش از ۲ دهم درصد شوری، زنده بمانند.

رییس تحقیقات آرتیمای کشور، خاطر نشان کرد: این مگس اکثرا زیر آب زندگی می‌کند و چرخه زندگی آن‌ها در تابستان شروع می‌شود و زمانی که مگس‌های ماده بر روی آب تخمگذاری می‌کنند خود را روی سطح آب قرار می‌دهند.

وی رژیم غذایی آن‌ها از سیانوباکتری‌ها و همچنین انواع دیگر باکتری‌ها، جلبک‌ها، دیاتوم‌ها و دتریت است و آن‌ها ترجیح می‌دهند تا در ناحیه‌های گل آلود زندگی کنند تا در مناطق شنی، لارو‌ها با کاهش درجه حرارت، پاییز و زمستان را در عمق دریاچه سپری می‌کنند.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی هم در گفتگو با خبرنگار فارس با اشاره به انتشار تصاویری از وجود موجودات ریز جز آرتمیا در دریاچه ارومیه اظهار کرد: اخبار منتشر شده در این خصوص صحت ندارد و کارشناسان محیط زیست دائما در حال رصد وضعیت دریاچه هستند.

حجت جباری افزود: شوری دریاچه ارومیه به اندازه‌ای است که هیچ گونه موجود زنده‌ای قادر به زندگی در دریاچه ارومیه نیست و در شرایط فعلی فقط نوعی خاص از آرتمیا می‌تواند در نگین آبی آذربایجان زندگی کند.

وی با تاکید بر کذب بودن تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر وجود برخی موجودات ریز زنده در دریاچه ارومیه، گفت: در فیلم مورد نظر هیچ نشانه مستند و مشخصی که ثابت کند مربوط به دریاچه ارومیه است، وجود ندارد.

به گزارش فارس، در چند روز اخیر تصاویری از وجود موجودات ریز زنده در داخل دریاچه ارومیه در شبکه‌های مجازی انتشار یافته بود که موجب نگرانی فعالین زیست محیطی و مردم شده بود که با بررسی موسسه تحقیقاتی آرتمیای کشور موجودات عجیب در داخل دریاچه ارومیه مگس لاو شناخته شد.

فارس

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر