توهم به سراغ افراد سالم هم می‌آید
bato-adv
کد خبر: ۱۵۰۵
تاریخ انتشار: 2015 June 02    -    ۱۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۶
بررسی‌ها نشان می‌دهد از هر 20 نفر تقریبا یک نفر در دوره‌ای از زندگی‌ خود حداقل یک نوع از توهم را تجربه می‌کند که با مصرف دارو، مواد الکلی یا رویا دیدن ارتباطی ندارد.
متخصصان به تحلیل اطلاعات بیش از 31 هزار نفر از 18 کشور مختلف پرداخته و در مصاحبه‌ای از آنان پرسیده‌اند که آیا تاکنون صدایی را شنیده یا شیئی را دیده‌اند که وجود خارجی نداشته یا اینکه آیا هرگز این تصور را داشته‌اند که کسی ذهن‌شان را تحت کنترل قرار داده یا احساس کنند که تحت تعقیب هستند؟

Image result for ‫توهم‬‎

در این مطالعه تمام افرادی که احتمال داشته به اختلالات روانی همچون شیزوفرنی یا افسردگی مبتلا باشند کنار گذاشته شدند چرا که این اختلالات خود می‌توانند عامل توهم در فرد باشند. بنابراین این یافته‌ها حاکی از آن است که توهم همیشه با بیماری‌های روانی جدی مرتبط نیست.

دکتر «جان مک‌گرات»، نویسنده ارشد این مطالعه از موسسه مغز کوئینزلند در استرالیا گفت: معمولا این باور وجود دارد که تنها افراد مبتلا به بیماری‌های روانی صداهای غیرواقعی می‌شنوند یا دچار توهم می‌شوند اما اکنون مشاهده می‌شود که حتی افراد سالم نیز این تجربه را دارند. در مجموع نزدیک به شش درصد از افراد شرکت‌کننده در این مطالعه حداقل در طول زندگی‌شان یک نوع از توهم را تجربه کرده‌اند.

به گزارش لایوساینس، اختلالات روان‌پریشی در زنان بیش از مردان شایع است. در مطالعه انجام گرفته مشخص شد 6.6 درصد از زنان در دوره‌ای از زندگی‌شان توهم را تجربه داشته‌اند در حالی که این رقم در مردان 5 درصد بوده است. همچنین افراد مجرد در مقایسه با متاهلین بیشتر تجربیات روان‌پریشانه دارند.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
دریافت کد بورس رایگان
بلیت هواپیما چارتر