به اولین شهر بدون زمان جهان خوش آمدید
کد خبر: ۱۴۸۱۵۸
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: 2019 June 19    -    ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۳
اینجا همه از ساعت متنفرند!
حالا، ساکنان جزیره‌ای در نیمه کره شمالی جهان تصمیم گرفتند ساعت‌های خود را از بین ببرند یا دور بریزند و از شر زمان خلاص شوند. می‌خواهند اولین شهر بدون زمان تاریخ جهان باشند و محدودیت‌های زمانی و ساعتی از اهمیت بیفتد. البته، موقعیت جغرافیایی این جزیره اجازه چنین کاری می‌دهد. جزیره سوماروی در شمال مدار قطب شمال و غرب منطقه ترومسوی نروژ قرار دارد.

به اولین شهر بدون زمان جهان خوش آمدید؛

به اولین شهر بدون زمان جهان خوش آمدید؛«تابناک باتو» ـ اگر از ساعت و زمان خسته شدید و ترجیح می‌دهید گرفتار شب و روز نباشید؛ اگر از تابستان‌ با روزهای بلند و طولانی و زمستان با شب‌های طولانی و بدون گذر زمانش فراری هستید؛ یک جزیره در شمال کشور نروژ آماده میزبانی از شما است.

کم نیستند افرادی که ساعت و زمان را مانعی در برابر زندگی بی‌دغدغه و رهای خود می‌بینند. دوست دارند هر ساعتی از خواب بیدار شدند؛ همان ساعت صبح زود باشد و هر ساعتی که خوابشان گرفت؛ شب و وقت استراحت باشد.

شب‌ها کار کنند و در شهر گشت بزنند و طول روز استراحت کنند یا صبح‌ها خواب باشند و تازه بعدازظهر روز خود را آغاز کنند. موضوع «زیست شبانه» که این روزها درباره تهران و برخی کلان‌شهرها مطرح می‌شود؛ روایت دیگری از ساعت‌زدگی و جنگ با زمان است.

به اولین شهر بدون زمان جهان خوش آمدید؛


۶۹ روز کامل

حالا، ساکنان جزیره‌ای در نیمه کره شمالی جهان تصمیم گرفتند ساعت‌های خود را از بین ببرند یا دور بریزند و از شر زمان خلاص شوند. می‌خواهند اولین شهر بدون زمان تاریخ جهان باشند و محدودیت‌های زمانی و ساعتی از اهمیت بیفتد.

البته، موقعیت جغرافیایی این جزیره اجازه چنین کاری می‌دهد. جزیره سوماروی در شمال مدار قطب شمال و غرب منطقه ترومسوی نروژ قرار دارد. در این منطقه، از ۱۸ می تا ۲۶ جولای (یعنی ۶۹ روز) خورشید به طور کامل غروب نمی‌کند و در نیمه شب هنوز رگه‌هایی از تابش او وجود دارد.

به اولین شهر بدون زمان جهان خوش آمدید؛

در حقیقت، می‌توان گفت در این جزیره بیش از دو ماه کاملا روز است و بهترین فرصت برای اینکه ساعت و زمان را دور انداخت. از آن سو، ساکنان این جزیره یک دوره طولانی از نوامبر هر سال تا ژانویه را در شب کامل به سر می‌برند. باز هم در این بازه ساعت مفهوم خود را از دست می‌دهد و روز و شب بی‌معنی است.

به همین خاطر، مردم محلی تصمیم گرفتند ساعت‌های خود را دور بیندازند. ساعت ۲ نصف شب برای آن‌ها وسط روز است و بچه‌های در پارک مشغول بازی و کارمندان سر کار هستند. برخی از مردم دارند شنا می‌کنند و دیگران کارهای خانه خود را انجام می‌دهند.

به اولین شهر بدون زمان جهان خوش آمدید؛


انعطاف‌پذیری در کار و مدرسه

شخصی به نام Kjell Ove Hveding طراح و مبتکر شهر بدون زمان بوده و ایده دور انداختن ساعت‌ها در این جزیره را مطرح کرده است. مردم محلی در یک رای‌گیری و نام‌نویسی برای قانونی کردن این طرح شرکت کردند و ۱۳ ژوئن نامه آن‌ها به پارلمان نروژ ارسال شده است.

آن‌ها می‌خواهند با برداشتن محدودیت‌های زمانی و ساعت‌های کار سنتی، انعطاف‌پذیری بیشتری در مدرسه، اداره‌ها و ساعت‌های کار آزاد ایجاد کنند. شغل اصلی نزدیک به ۳۰۰ ساکن این جزیره ماهی‌گیری است و البته گردشگری از صنایع درآمدزای آن‌هاست.
یک پزشک

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Germany
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
4
17
آزاد آزاد درست عین ما.
پاسخ ها
فرهنگ
| |
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
چه ربطی دارد؟چراهمه چیزراسیاسی می بینیم؟
ناشناس
| |
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
فرهنگ عزیز تنفس مانم هم سیاسی است دوست من
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
2
1
اونجا جزیره هست نه کلان شهر. یه جزیره بسازید کسانی که دوست دارند تا صبح بیدار باشن و پولهایی که معلوم نیست از کجا میارن برن اینقدر خرج کنن که خوش باشن. بزارن آدمهایی که مجبورن برای یه لقمه نون بجنگند حداقل شب بخوابند . تازه اگر کابوس قسط و قرض بزاره.
پاسخ ها
ناشناس
| |
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
این طرز تفکر که چون من ندارم حتماً اونی که داره مقصره درست نیست.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار