ماجرای ضرب و شتم محیط‌بانان مجروح +عکس
bato-adv
کد خبر: ۱۴۷۱۷۱
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: 2019 June 08    -    ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۸

وضعیت چهار محیط‌بانی که هفته گذشته کوشیدند تا حیات وحش "پارک ملی خَبر" در استان کرمان را از دست‌اندازی شکارچیان متخلف در امان نگاه دارند، این روزها نه تنها برای دوستداران محیط زیست بلکه برای دغدغه‌مندان عدالت به موضوعی نگران‌کننده تبدیل شده است.

یکشنبه شب گذشته، در پی گزارش واصله مبنی بر حضور شکار غیرمجاز جبیر توسط متخلفان در پارک ملی خبر، علی محمد خلیفه‌ای، مدیر پارک ملی خبر و ضیاء الدین سلجوقی رئیس اداره بازرسی اداره کل حفاظت محیط زیست کرمان به همراه دو محیط‌بان به نام‌ها محمد جهانداری و فرامرز سلجوقی عازم منطقه شدند و عملیات تعقیب و گریز با شکارچیان که با یک موتور سیکلت و یک خودروی سمند در منطقه حضور داشتند آغاز شد. پس از مدتی خودروی سمند متواری و تیراندازی راکبان موتورسلیکلت به محیط‌بانان آغاز شد؛ در این تعقیب و گریز، محیط‌بانان بی‌آنکه به سوی شکارچیان تیراندازی کرده باشند، هدف گلوله آنها قرار گرفته و نهایتا علی محمد خلیفه‌ای، راننده پیکاپ با اصابت 3 ساچمه به ناحیه دست و کتف و محمد جهانداری با صابت 5 ساچمه به صورت مجروح شدند.

ماچرای ضرب و شتم محیط‌بانان مجروح

منابع محلی در این باره به رسانه‌ها گفته‌اند: دو محیط‌بان مجروح برای معالجه به بیمارستان بافت منتقل شده و ساعت 5 بعد از ظهر روز بعد درحالیکه هنوز فرایند درمان به صورت کامل طی نشده و هر دو محیط بان به تازگی از اتاق عمل بیرون آمده‌اند و پزشکان موفق نشده‌اند ساچمه‌ها را به صورت کامل از بدن آن‌ها خارج کنند، به اداره آگاهی منتقل می‌شوند، در حالیکه پزشک خطر را به ماموران گوشزد کرده است، زیرا باقی ماندن این نوع ساچمه در بدن می‌تواند منجر به مسمومیت خونی در فرد شود.

و حالا این محیط‌بانان چند روزی است که به اتهام قتل عمد در زندان بافت به سر می‌برند!

البته نگرانی‌ها درباره سرنوشت این محیط‌بانان به اینجا ختم نمی‌شود؛ پرونده فوت دو شکارچی غیرمجاز که طی عملیات تعقیب و گریز با محیط‌بانان پارک ملی خبر و پس از مصدوم کردن دو تن از این محیط‌بانان، با موتور به صخره برخورد کرده و جان سپرده‌اند، حاشیه‌های دیگری هم دارد؛ جلوگیری از درمان محیط‌بان مجروح توسط شکارچیان و انتقال آنها از بیمارستان به دادگاه و بدتر از آن، مورد ضرب و شتم قرار گرفتن محیط‌بانان مجروح توسط بستگان شکارچیان فوت‌ شده در مقابل درب دادگاه و در برابر چشم ماموران! ابعاد دیگری از این پرونده را تشکیل می‌دهد.

این اتفاقات از یک سو و طرح موضوع خویشاوندی برخی مقامات محلی با کشته‌شدگان این حادثه که در رسانه‌ها مورد بررسی قرار گرفته از سوی دیگر سبب شده فعالان محیط زیست با اشاره به مغایرت این اتفاقات با اصول آئین دادرسی کیفری و حقوق شهروندی ضمن تاکید بر لزوم انتقال این پرونده از دادگستری بافت به دادگستری کل استان کرمان، خواهان اعزام هرچه‌زودتر محیط‌بانان مجروح به مراکز درمانی و همچنین برخورد با عوامل ضرب و شتم محیط‌بانان شوند.

سرهنگ جمشید محبت‌خانی؛ فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با ابراز تاسف از فوت این دو هموطن می‌گوید: بر اساس گزارش‌هایی که در اختیار داریم، فوت‌شدگان پس از تیراندازی به محیط‌بانان در پارک ملی خبر، حین فرار با موتور دچار واژگونی شده و جان خود را از دست داده‌اند؛ شواهد حکایت از آن دارد که محیط‌بانان ما مرتکب اشتباهی نشده‌ و حتی در این درگیری، به سوی متخلفان شلیک هم نکرده‌اند بنابراین انتظار می‌رود پس از انجام پیگیری‌های قضایی و انتظامی که در دست اجراست، شاهدی آزادی این 4 محیط‌بان باشیم.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در پاسخ به اینکه چرا این محیط‌بانان به اتهام قتل عمد، روانه بازداشتگاه شده‌اند، می‌گوید: متاسفانه ادعاهایی وجود دارد مبنی بر اینکه خودروی محیط‌بانان طی تصادفی عمدی با موتور شکارچیان برخورد کرده و منجر به این حادثه شده در حالی که در بررسی تمام خودروهای محیط زیست منطقه، نشانه‌ای از تصادف با موتور مشاهده نشده و مشخص است که خودروی محیط‌بانان پس از واژگونی موتور به دلیل فاصله اندک با موتور آن را زیر گرفته است.

وی با بیان اینکه وکیل این محیط‌بانان، روز شنبه پس از مطالعه پرونده و اظهارات محیط‌بانان، جزئیات را به اطلاع سازمان حفاظت محیط زیست خواهد رساند، می‌گوید: محیط‌بانان یکی از مهربان‌ترین اقشار جامعه هستند و با توجه به اینکه برای حفاظت از محیط زیست و حیات وحش تلاش می‌کنند، در درجه اول برای جان انسان ارزش قائل هستند بنابراین نمی‌توانند نسبت به قتل هموطنانشان آن هم به عمد اقدام کنند؛ با این حال، خواهان اجرای عدالت هستیم؛ اگر محیط‌بانان ما مرتکب اشتباهی شده باشند باید برابر قانون مجازات شوند و اگر بی‌گناه هستند نباید در حقشان اجحافی صورت گیرد.

محبت‌خانی در پاسخ به اینکه واکنش سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به جلوگیری از درمان محیط‌بانان مصدوم و انتقال آنها به دادگاه بدون تامین امنیت که به ضرب و شتم آنها از سوی بستگان فوت‌شدگان در مقابل درب دادگاه منجر شده است، چیست، می‌گوید: همه این موارد را گزارش کرده و گلایه‌ها را به مراجع ذی‌ربط از جمله استانداری منعکس کرده‌ایم و پیگیر برخورد با عاملان این قصورات هستیم.

تسنیم

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
0
2
درون بر سبز پوشان سخت کوش کشورمان
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
0
2
این محیط بانان زحمت کش استحقاقشون کتک خوردن و حبس شدن و تحقیر شدن نیست. گلوله هم ک خوردن. دیگه کافیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
0
1
طبیعت بی جان ایران دارد آخرین نفس های خود می کشد و کسانی که در هر گوشهای از آن قصد دست یازیدن بر آن دارند قاتل طبیعت ایران هستند طبیعتی که باید برای هزاران نسل باقی بماند و فرزندان و اسلاف ما را از حیات بهره مند سازد توسط افرتدی از خدا بی خبر که ارزش این آفریده های الهی را نمی دانند به تاراج مبرند. هر موجودی در روی زمین خدا حق حیاتی برابر با انسان دارد. اینکه کسی با ولع و طمع بی حد وحصر با یک ماشین بکمکی رای حمل شکار کشته شده بی زبان در یک منطقه حفاظت شده بین المللی اینگونه ترک تازی کند و با حافظانطبیعتهم تیزاندازی نموده و بعد خودش در اثر فرار با سرعت زیاد تصادف نمده و از بین برود هیچ حقی برای اطافیان و وابستگان آن ایجاد نمی کندکه اقدام به ضرب و شتم مجرئآن قآنون نمآئند و با اعمال نفوذ سعی در تغییر مسیر پرونده در حال رسیدگی نمایند. ظاهرا برخی از مسوولین شهرستان بافت از بستگان افراد متوفی بوده و قصد دارند به نفع خودشان جریان را پیش ببرند که باید مراجع قانونی مانع جدی این امر شوند.این حادثه فریاد دادخواهی طبیعت از مسوولین اینکشور است که قضااوت آنان در میان میزان تعهدشان را نسبت به نسلهای آینده ایران نشان خواهد داد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
0
1
محيط بان به وظيفش عمل كرده كسى كه از يه جاندار بى زبون دفاع ميكنه نميتونه ادم كشى باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
2
0
کجای دنیا بخاطریک جبیریاکبک ادم میکشند
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر