دانستنی‌های شگفت انگیز درباره هواپیما
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۳۹۴۶۸
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: 2019 March 18    -    ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۱
یکی از دلایل سقوط به پنجره های مربعی بازمی گشت که فشار زیادی را به زوایای هواپیما وارد می نمود و آن را شکننده کرده و در معرض سقوط قرار می داد، چون بیشترین فشار و تنش در گوشه های تیز پنجره های مربعی رخ میداد، به خصوص وقتی که هواپیما اوج می گرفت، به همین دلیل برای امنیت بیشتر آنها را گِرد طراحی کردند.

دانستنی‌های شگفت انگیز درباره هواپیما

دانستنی‌های شگفت انگیز درباره هواپیمااختصاصی «تابناک باتو» ـ چرا پنجره هواپیماها گِرد و یا بیضی شکل است؟! این یکی از چندین پرسش بسیاری است که مردم از روی کنجکاوی و یا تمایل برای دانستن اطلاعات بیشتر درباره جهان پیرامون می پرسند. هر چیزی که به هواپیما و هواپیمایی مرتبط است، دقیق و حساب شده است تا از بروز هر گونه مشکل جلوگیری شود. اشتباه در این زمینه باید به صفر برسد‌، زیرا نخستین اشتباه، آخرین است که فجایع غیرقابل جبران را پدید خواهد آورد.

۱. چرا پنجره هواپیما ها گِرد است؟!

در سال ۱۹۵۰ میلادی، هواپیمای جت مسافربری «دِ هاویلند کامت» به عنوان نخستین جت مسافربری دنیا تولید شد. هاویلند کامت به مانند یک معجزه بود. اما پس از گذشت فقط یک سال از آغاز فعالیت این هواپیما، مشکلات آن به تدریج نمایان شد تا جایی که طی دوازده ماه سه فروند کامت سقوط فاجعه باری داشته و نابود شدند. مهندسان متخصص به بررسی تکه های هواپیما و شواهد موجود پرداختند و در نهایت به یک نتیجه رسیدند که خلاصه اش این بود: علت این سقوط ها شکست ساختاری است. یکی از دلایل سقوط به پنجره های مربعی بازمی گشت که فشار زیادی را به زوایای هواپیما وارد می نمود و آن را شکننده کرده و در معرض سقوط قرار می داد، چون بیشترین فشار و تنش در گوشه های تیز پنجره های مربعی رخ میداد، به خصوص وقتی که هواپیما اوج می گرفت، به همین دلیل برای امنیت بیشتر آنها را گِرد طراحی کردند.

دانستنی‌های شگفت انگیز درباره هواپیما

۲. چرا بیشتر هواپیماها رنگ سفید دارند؟!

خنک نگه داشتن هواپیما و محافظت از آن: بهترین رنگ برای خنک نگه داشتن بدنه هواپیما رنگ سفید است. محافظت از قطعات پلاستیکی و مواد کامپوزیتی هواپیما از تابش نور خورشید بسیار مهم است. رنگ سفید این قابلیت را دارد که هواپیما را در مواجهه با اشعه های خطرناک خورشید محافظت کند.

دانستنی‌های شگفت انگیز درباره هواپیما

رنگ سفید کم هزینه تر است: قیمت رنگ سفید از بقیه رنگها کمتر است.

مانع برخورد با پرندگان می شود: پرندگان قدرت زیادی برای دیدن رنگ سفید دارند، و در نتیجه احتمال برخورد با پرندگان کاهش می یابد.

رنگ سفید و تَرک های هواپیما: رنگ سفید شکاف، خراش و ترک های هواپیما را به خوبی نشان می دهد، بروز شکاف روی بدنه هواپیما نشانه بسیار بدی است، به پرواز درآوردن هواپیمایی که بدنه اش آسیب دیده، عواقب خطرناکی را به دنبال دارد.

دانستنی‌های شگفت انگیز درباره هواپیما

۳. چرا خلبان ها اجازه داشتن ریش را ندارند؟!

برخی از شرکت های هواپیمایی قوانین سختی دارند، به خصوص درباره زدن موی صورت، به طوری که آنان خلبان ها را از گذاشتن ریشِ پرپشت منع می کنند، زیرا موی صورت اجازه نمی دهد تا ماسک اکسیژن به طور ایمن روی صورت خلبان قرار بگیرد و در نتیجه زندگی همه سرنشینان را در معرض خطر قرار می دهد.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
5
2
البته برای خود من به عنوان مهندس سوال هست که چرا پنجره ای حلو فرم چند ضلعی و گوشه تیز دارن.... و ایجاد مشکل نمیکنن؟

...
پاسخ؛
چون در طول سازه هواپیما پنجره های بیضی گون تعداد خیلی بیشتری دارن. ولی پنجره اای جلو رو نمیشه خیلی گرد ساخت و به ناچار باید هر طور شده چهارگوش ساخت...
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
توی پنجره های جلو چون فشار عمودی هست و روی تمام زاویه ها تقسیم می شود و همچنین باعث دید حداکثری می شود زاویه دار هست.
پنجره های کناری فشار روی دو گوشه سمت راستی ایجاد می شود و همچنین فشار معکوس روی گوشه های سمت چپ که خطرناک هست
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر