پرده‌برداری از یک حقیقت خطرناک درباره ذرت‌های مکزیکی +تصاویر
bato-adv
کد خبر: ۱۳۷۳۴۴
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: 2019 February 24    -    ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۶

در این مطلب به ۳ نکته پنهان، تلخ و خطرناک درباره چرایی افزایش چشمگیر مصرف "ذرت‌های مکزیکی" در ایران اشاره شده است که تقریبا تمام این ذرت‌ها در بازار مصرف کشورمان، تراریخته و وارداتی است؛ با ما همراه باشید ...

 متاسفانه سالیان سال است که "محصولات غذایی تراریخته وارداتی" مانند ذرت و سویای تراریخته وارد سبد غذایی خانوار‌های ایرانی شده و طیف زیادی از خانواده‌ها بدون آنکه اطلاعی از ماهیت دستکاری شده ژنتیکی این محصولات غذایی داشته باشند، اقدام به مصرف آن می‌کنند.

تا به امروز مطالعات مستقل و دانشگاهی زیادی در سطح جهان درباره عوارض قطعی و احتمالی مصرف محصولات تراریخته انجام شده است که این مطالعات حکایت از عوارض متعدد این محصولات بر روی سلامت انسان، حیوانات و محیط زیست دارند.

"تسنیم" تا به امروز در قالب اخبار، گزارشات و مصاحبه‌های مختلف با اساتید برجسته حوزه بیوتکنولوژی و امنیت غذایی، به بررسی جوانب مختلف محصولات تراریخته و معرفی چهره‌های اصلی و ذی‌نفع واردات یا کشت تجاری این محصولات در کشورمان پرداخته است که رجوع به این مطالب، می‌تواند گویای گوشه‌ای از خطرات و عوارض مصرف این محصولات برای سلامتی انسان باشد؛ فقط به‌طور نمونه پاتریک دبویسر، استاد "دانشگاه اروپایی پارما" درباره سلامت محصولات تراریخته اظهار داشته است: «استفاده از محصولات GMO (دستکاری ژنتیکی) نه تنها به عنوان محصول خوراکی بلکه برای خوراک دام هم مناسب نیست؛ بخشی از محصولاتی که در اتحادیه اروپا وارد می‌شود، باید برچسب GMO زده شود و به این دلیل، مردم رغبتی برای استفاده از آن نشان نمی‌دهند چرا که مردم اورپا ذهنیت خوبی درباره محصولات تراریخته ندارند؛ در بازار اتحادیه اروپا ۲ میلیون تن آرد سویا (تراریخته) از آرژانتین، آمریکا و کانادا وارد می‌شود که به عنوان خوراک دام استفاده می‌شود.»

متاسفانه تا به امروز به‌دلیل عدم اجرای "قانون برچسب‌گذاری" محصولات تراریخته و عدم درج عنوان GMO یا همان عنوان "دستکاری شده ژنتیکی" بر روی محصولات تراریخته باعث شده که در سایه عدم اطلاع و آگاهی مردم، این محصولات به راحتی در بازار مصرف کشورمان به فروش برسند! چرا که در صورت مشخص شدن محصولات تراریخته در بازار مصرف، بسیاری از مردم کشورمان به واسطه اطلاع از مضرات و عوارض مصرف این محصولات از خرید و مصرف آن امتناع خواهند کرد.

اما یکی از محصولات تراریخته موجود در بازار مصرف کشورمان که متاسفانه به وفور هم به فروش می‌رسد، "ذرت‌های تراریخته" است؛ دانستن این نکته ضروری است که در حال حاضر تقریباً تمام ذرت‌های وارداتی به کشورمان تراریخته است!

از آنجایی که تمام ذرت مصرفی در کشورمان از طریق واردات تامین می‌شود لذا ذرت‌هایی که همه‌روزه در صنایع مختلف غذایی کشورمان مصرف می‌شود یا ذرت‌هایی که هر روز مردم کشورمان در قالب "ذرت مکزیکی"، پاپ‌کرن، پفک" و ... خرید و مصرف می‌کنند، ذرت‌های تراریخته هستند که به‌شدت برای سلامتی مضر و خطرناک هستند!

متاسفانه تا به امروز، نه تنها هیچ نهاد نظارتی و بهداشتی در کشورمان نسبت به خطرات و عوارض مصرف ذرت‌های تراریخته وارداتی به مردم هشدار نداده است بلکه تبلیغات دروغ و اغوا‌کننده‌ای نیز درباره "فواید و محسنات (؟!) همین ذرت‌های کاملا تراریخته" موجود در بازار کشورمان انجام می‌شود و از رهگذر همین تبلیغات دروغ و بدون کوچکترین نظارتی، متاسفانه مصرف ذرت‌های تراریخته در اشکال مختلف آن طی سال‌های اخیر به‌شدت افزایش یافته است و حتی به در سبد مصرف روزانه خانوار‌های ایرانی قرار گرفته است!

همچنین اشاره به این نکته ضروری است که قطعاً در پس تغییر رفتار خانوار‌ها در سبد مصرفی آنها، می‌توان ردپای جریانات وارداتچی این دست از محصولات تراریخته را مشاهد کرد که تنها با هزینه‌کرد بخش کوچکی از درآمد‌های هنگفت و افسانه‌ای خود برای امر "تبلیغات" در اشکال مختلف و از طریق کانال‌ها و ابزار‌های متنوع رسانه‌ای، ذهن مصرف‌کنندگان را برای خرید و مصرف محصولات وارداتی خود به راحتی مجاب می‌کنند.

آیا تا ۱۰ سال پیش، در الگوی مصرف خانوار‌های ایرانی، ذرت تراریخته که تا به امروز عوارض و مضرات متعدی برای آن اثبات شده، جایگاهی داشته است؟! پس چطور طی این سال‌ها کشورمان به یکی از وارد‌کنندگان اصلی چنین محصولی در سطح جهان تبدیل شده و مصرف ذرت تراریخته در کشورمان طی یک دهه گذشته، ده‌ها برابر شده است؟!

پاسخ به این سؤال را باید در حجم گسترده تبلیغات دروغی جست‌وجو کرد که دائم در اشکال و طرق مختلف از فواید و خواص اعجاب‌انگیز مصرف "ذرت" برای مخاطبان خود می‌گویند، اما کوچکترین اشاره‌ای به "تراریخته" بودن این دست از محصولات و عوارض خطرناک آن نمی‌کنند! تبلیغاتی که دائم ذهن مخاطبان را با ذکر فواید افسانه‌ای ذرت بمباران می‌کنند، اما این حقیقت را پنهان می‌کنند که تمام ذرتی که در حال حال حاضر در سطح فروشگاه‌های کشور به عنوان "ذرت مکزیکی" به شکل خام و پخته آن به فروش می‌رسد، تراریخته است و حتی بخش زیادی از این ذرت‌ها با تعرفه و استاندارد "علوفه و خوراک دام" واردت کشور شده است، اما امروز به‌راحتی به مصرف انسانی می‌رسد!

در ادامه برای نمونه، تنها به‌گوشه‌ای از این دست تبلیغات که در یکی از کانال‌های تلگرامی شناخته شده آمده، اشاره شده که اتفاقاً عنوان "پزشکی" را هم یدک می‌کشد و تعداد بالایی از مخاطبان را هم جذب کرده است:

پرده‌برداری از یک حقیقت خطرناک درباره ذرت‌های مکزیکی +تصاویر

پرده‌برداری از یک حقیقت خطرناک درباره ذرت‌های مکزیکی +تصاویر

پرده‌برداری از یک حقیقت خطرناک درباره ذرت‌های مکزیکی +تصاویر

پرده‌برداری از یک حقیقت خطرناک درباره ذرت‌های مکزیکی +تصاویر

پرده‌برداری از یک حقیقت خطرناک درباره ذرت‌های مکزیکی +تصاویر

پرده‌برداری از یک حقیقت خطرناک درباره ذرت‌های مکزیکی +تصاویر

تسنیم

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
0
0
خدایا این همه مخفی کاری و لا پوشانی تا کی؟ اخه بازی بازی با همه چیز بازی؟ حتی با سلامتی 80 میلیون؟ من خنگ بگو که دانه ذرت میخرم و پفیلا بخ این امید که از پفک سالم ترند. اوففففففففففففففففففففف
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
0
0
شما ذرت رو گرفتید اما خوب بدونید گندم، سویا، گوشت، برنج و بسیاری از محصولات دیگه که در کشور تولید میشه یا وارد میشه جز مواد تراریخته هست و متاسفانه هیچ برچسبی روی این محصولات در ایران نصب نمیشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
0
0
هنوز هیچ دلیل علمی مورد توافق جمع کثیری از دانشمندان نسبت به مخاطرات و ممنوعیت محصولات تراریخته دیده نشده است و دست کاری ژنتیکی صرفا جهت اصلاح خصوصیات خاصی مانند شرایط کاشت میزان باروری و موارد مشابه است متاسفانه منع مصرف قبل از اینکه علمی باشد جنبه روانی دارد و بشر فردا راهی جز اصلاح ژنتیکی محصولات حیوانات و حتی خودش ندارد خوب است در این زمینه خوش بین باشیم و به علم و سعی آن در بهتر کردن شرایط زندگی همین گونه که تاکنون بوده است امیدوار باشیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۶
0
0
البته بین متخصصین اختلاف نظر وجود دارد که آیا محصولات تراریخته مصرف شود یا نه اما امروزه درتمام محصولات کشاورزی ودامی تراریخته می باشد که در غذاهای روزانه خود مصرف می کنیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
آخرین اخبار