شهریه دانشگاه‌ها چقدر منطقی است؟
bato-adv
کد خبر: ۱۳۶۷۱
تاریخ انتشار: 2015 October 06    -    ۱۴ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۰
در آستانه سال تحصیلی جدید، تازه‌ترین خبری که دانشجویان دانشگاه‌های آزاد را در بهت فرو برد و اسباب نگرانی و نارضایتی آنان را پدید آورد، افزایش شهریه بود.

شوک جدید دانشگاه آزاد به دانشجویانش افزایش "میانگین 15 درصدی" شهریه‌هاست. بر اساس تعریفی که معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد از این شیوه جدید افزایش شهریه در جمع خبرنگاران ارائه داد، میانگین 15 درصد یعنی با توجه به مرغوبیت رشته، میزان شهریه ممکن است در یک واحد دانشگاهی 15 درصد، 12 درصد یا حتی 18 درصد باشد اما در کل میانگین نباید از 15 درصد بیشتر باشد و با واحدهای متخلف برخورد می‌شود.

جالب اینجاست که تاکنون هیچ تعریفی از مرغوبیت رشته ذکر نشده و شهریه ثابت و متغیر دانشجویان ورودی سالهای گذشته، امسال چند برابر شده است. این در حالیست که شهریه ثابت همانطور که از نامش مشخص است از اول تا پایان تحصیل یک دانشجو باید یکسان باشد.

حمید میرزاده ریاست دانشگاه آزاد اسلامی قبل از شروع ترم مهر ماه گفته بود که دانشجویان قدیمی در سال تحصیلی جدید افزایش شهریه ثابت نخواهند داشت و تنها قرار است که شهریه متغیر برحسب واحدهای انتخاب شده به میزان 15 درصد افزایش پیدا کند. دانشجویان جدید الورود هم برای بازنماندن از کورس ادامه تحصیل این دانشگاه را انتخاب کردند و قرار شد که بر اساس گفته‌های ریاست دانشگاه آزاد اسلامی فقط دانشجویان جدید افزایش شهریه ثابت و متغیر داشته باشند.
افزایش شهریه ثابت، چرا؟
زمانی که با دانشجویان مصاحبه کردیم، گله از افزایش شهریه‌های ناگهانی داشتند، افزایش شهریه‌هایی که از قرار معلوم هر سال زیاد می‌شود تا بلکه دانشجویان ترمی را بدون دغدغه نگذارنند.
این دانشجویان گله از نبود امکانات بیشتر در قبال این مبلغ داشتند و نگران هزینه‌های بعدی ترم جدید بودند و البته شاکی از بی‌پاسخی مسئولین نسبت به اعتراض‌هایشان!
مسئولینی که شعار دانشگاهی‌شان کاهش وابستگی به شهریه دانشجو است و خودشان را به نام خانواده‌ی آزاد اسلامی یاد می‌کنند، دردی از دانشجویان درمان نکردند.
تورم, دلیل عمده افزایش نرخ شهریه
دکتر ادهمی ریاست مرکز توسعه آموزش دانشجویان پزشکی در خصوص این افزایش شهریه گفت: موضوع افزایش شهریه دانشگاه ازاد به بحثی داغ در بین دانشجویان تبدیل شده است اما تنها دلیل ان افزایش نرخ تورم می‌باشد.
بی ارتباط بودن افزایش نرخ تورم با شهریه‌های دانشگاه آزاد آن هم بدون هیچ امکانات جدیدی، موضوعی آشکار و البته عجیب است، اما عجیب‌تر از این داستان این است که بعضی از مسئولین گفتند که سوال ما تخصصی است و کسی پاسخگوی این سوال نیست.
دانشگاه آزاد مجهز می‌شود
دکتر واشقانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص امکانات در دست دانشگاه آزاد اسلامی در سال جاری گفت:ب خش اعظمی از هزینه و بودجه‌های دانشگاه صرف خرید تجهیزات آزمایشگاهی شده است که اثر بخشی آن را می توان در سامانه ساها مشاهده کرد، همچنین  تعداد 6500 آزمایشگاه و 4000 کارگاه به صورت الکترونیکی راه اندازی شده است  که طرح ساها جز بزرگ ترین خدماتی است که در طول تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفته است  و هر یک از دانشجویان میتوانند بر اساس تعرفه های مشخص شده از امکانات موجود استفاده کنند.
جذب سالیانه 5000 عضو هیات علمی
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه ازاد اسلامی اظهار کرد: همانند گذشته دانشگاه سعی دارد تا بالاترین نقطه دسترسی دانشجویان به پایگاه‌های اطلاع رسانی را فراهم کند و قرار بر این است که تا سال 2016 دسترسی دانشجویان به پایگاه هایی مانند web of science فراهم گردد.
وی مطرح کرد: قرار بر این است که تا سال 1396 ،5000 عضو هیات علمی داشته باشیم و هدف ما بر این است که این فرآیند طولانی در کوتاه ترین زمان ممکن صورت بگیرد و ملاک دانشگاه آزاد اسلامی برای جذب هیات علمی سوابق علمی فرد است و اگر فردی دارای مدرک دکتری و فوق دکتری باشد  و در صورت بالا بودن سوابق علمی پژوهشی، در فرایند جذب شدن در اولویت قرار خواهد گرفت.
شفاف سازی شود
اما چیزی که در این دانشگاه همواره مغفول مانده گردش مالی عظیم آن است، به راستی گردش مالی این دانشگاه چگونه است و ورودی و خروجی مالی قسمت‌های مختلف این دانشگاه چگونه انجام می‌گیرد. چرا تا به حال هیچ مسئولی از دانشگاه در مورد هزینه‌ها و منابع مالی این دانشگاه به طور شفاف به افکار عمومی پاسخ نداده، مگر نه اینکه تمام چرخه مالی این دانشگاه توسط دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها تأمین می‌شود پس چرا آن‌ها را در جریان هزینه‌ی این پول‌ها قرار نمی‌دهند.

باشگاه خبرنگاران
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
دریافت کد بورس رایگان
بلیت هواپیما چارتر