چند درصد درآمد خانواده‌های فقیر صرف سیگار می‌شود؟
bato-adv
کد خبر: ۱۳۶۳
تاریخ انتشار: 2015 May 31    -    ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۳
علی اکبر سیاری در همایش روز جهانی کنترل دخانیات با اشاره به مرگ سالانه 600 هزار نفر در اثر دود غیر مستقیم دخانیات، گفت: سالانه 6 میلیون نفر در جهان به دلیل مصرف مواد دخانی فوت می‌کنند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه در ایران، مردم حدود 10 هزار میلیارد تومان بابت محصولات دخانی خرج می کنند تا زودتر بمیرند، افزود: برای درمان بیماری های ناشی از مصرف مواد دخانی 20 تا 30 هزار میلیارد تومان توسط همین مردم و دولت هزینه می شود.

سیاری با بیان اینکه اغلب افرادی که سیگار و قلیان مصرف می کنند در گروه سنی 35 تا 63 سال هستند و با تاکید بر اینکه مصرف مواد دخانی قابل کنترل است، تصریح کرد: دولتها در این راستا تلاش می‌کنند تا مصرف سیگار و مواد دخانی را کنترل کنند.

سیاری در ادامه، هدف شرکتهای تولید کننده مواد دخانی را افزایش میزان تقاضا به منظور رونق بازار مواد دخانی و فروش زیاد دانست و گفت: یکی از راههایی که این شرکتها می‌توانند به سود زیادی برسند، قاچاق مواد دخانی است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت متوسط قاچاق مواد دخانی در دنیا را 40 درصد میزان مصرف دخانیات بیان کرد و گفت: در کشورهای با درآمد بالا، میانگین درصد بازار سیگار غیر قانونی 9.8 درصد و قیمت هر پاکت سیگار 4.89 دلار است.

وی افزود: همچنین در کشورهای با درآمد متوسط، میانگین درصد بازار سیگار غیرقانونی 11.8 درصد و قیمت هر پاکت سیگار 1.89 دلار و در کشورهای با درآمد پایین، میانگین درصد بازار سیگار غیرقانونی 16.8 درصد و قیمت هر پاکت سیگار 1.13 دلار است.

به گفته سیاری 10 درصد هزینه یک خانواده فقیر، خرج مواد دخانی می‌شود و معلولیت و ناتوانی ناشی از مصرف مواد دخانی در کشور زیاد است.

سیاری در ادامه بر لزوم تقویت سیستم مدیریتی، قانون و استفاده از تکنولوژی و علم در راستای کاهش قاچاق سیگار تاکید کرد و افزود: متاسفانه پروتکل ریشه کنی تجارت غیر قانونی سیگار جزء اولویت های صدم مجلس است که امیدواریم با اصلاح ضعف در سیستم کارشناسی و مدیریتی این مسائل حل شود.

منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
دریافت کد بورس رایگان
بلیت هواپیما چارتر