شرط اولیای دم برای بخشش دایی جنایتکار
bato-adv
کد خبر: ۱۳۴۹۳
تاریخ انتشار: 2015 October 05    -    ۱۳ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۹
مرد میانسال که به‌خاطر اختلاف بر سر آبیاری زمین کشاورزی، دو خواهرزاده خود را کشته بود، پای چوبه دار از اولیای دم مهلت گرفت تا دیه قربانیان را پرداخت کند و از قصاص نجات یابد.

عصر 18 مرداد 91 اهالی محله جبار آقا دیزیچه شهرستان مبارکه در استان اصفهان متوجه سه مرد شدند که با ضربه های چاقو مجروح شده بودند. در پی این حادثه سه مرد زخمی به بیمارستان منتقل شدند و یکی از همسایه ها نیز در تماس با مرکز فوریت های پلیسی 110 موضوع را گزارش داد.

کارآگاهان جنایی با حضور در محل حادثه به تحقیق از همسایه ها پرداختند که معلوم شد آنها صدای مشاجره و درگیری را از خانه همسایه خود به نام عبدالخالق که دایی افراد زخمی بوده، شنیده و با آمدن به خیابان متوجه زخمی شدن سه برادر شده اند.

کارآگاهان جنایی در بررسی محل حادثه با مشاهده رد لکه های خون افراد زخمی مقابل خانه عبدالخالق، اطمینان یافتند عامل درگیری خونین، دایی قربانیان است.

بنابراین با هماهنگی قضایی وارد خانه متهم شده و او را دستگیر و در بررسی آنجا نیز یک قبضه چاقو کشف کردند.

در حالی که تحقیق از این مرد آغاز شده بود، مسئولان بیمارستان گزارش دادند دو نفر از برادران به نام های علی اصغر و صفرعلی بر اثر شدت خونریزی تسلیم مرگ شدند.

کارآگاهان با اطلاع از موضوع با حضور در بیمارستان موضوع را به قاضی شرافت، کشیک ویژه قتل گزارش کردند و با دستور قضایی اجساد به پزشکی قانونی انتقال یافت.

در این مرحله پلیس به تحقیق از برادر مقتولان که تنها شاهد حادثه بود، پرداخت که او گفت دایی اش عامل این درگیری مرگبار است. با اطلاعاتی که مرد نجات یافته در اختیار پلیس قرار داده بود، عبدالخالق بازجویی و مدعی شد خواهرزاده هایش به او ناسزا گفته و فحاشی کرده اند که او عصبانی شده و آنها را کشته است.

ماموران که متوجه تناقض گویی های متهم شده بودند به تحقیق از او ادامه دادند تا این که عامل جنایت در اعتراف جدید خود گفت انگیزه اش از جنایت، انتقام بر سر آبیاری زمین کشاورزی بوده است.

متهم به قتل گفت: به دلیل مدت زمان آبیاری زمین کشاورزی، با یکی از خواهرزاده هایم دعوا کرده و او را کتک زدم. برادر دیگرش روز حادثه به هواخواهی از او سراغم آمد. در حال گفت وگو با هم بودیم که مشاجره مان بالا گرفت و عصبانی شدم. همان موقع با چاقوی سلاخی که گوسفند قربانی کرده بودم، به سوی خواهرزاده ام حمله کردم. متهم اضافه کرد: ابتدا او را زخمی کردم. سپس دو برادرش را که قصد کمک به او و درگیری با مرا داشتند نیز با چاقو زخمی کردم. سراسیمه وارد خانه شده و با پنهان کردن چاقوی خون آلود، لباس هایم را عوض کردم که پلیس مرا دستگیر کرد.

با اعتراف مرد میانسال به قتل خواهرزاده هایش، پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری فرستاده شد و قضات او را به قصاص محکوم کردند. حکم قصاص نیز در دیوان عالی کشور تائید و با استیذان از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به شعبه اجرای احکام دادسرای مبارکه فرستاده شد.

در حالی که قرار بود قاتل قصاص شود، اولیای دم اعلام کردند با دریافت دیه حاضر به اعلام رضایت هستند.

احمدرضا جلیلی، رئیس دادگستری شهرستان مبارکه در این باره گفت: پس از تائید حکم با حضور دادستان، رئیس اجرای احکام و دادرس شعبه اول دادگستری مبارکه به نمایندگی از طرف رئیس این دادگستری، صحبت هایی با خانواده مقتولان مطرح و رضایت آنها منوط به پرداخت دیه جلب شد.

وی اضافه کرد: اجرا نشدن قصاص و انجام مفاد رضایت منوط به پرداخت دیه است و در صورت پرداخت نشدن دیه، حکم قصاص به قوت خود باقی خواهد بود.

رئیس دادگستری مبارکه گفت: دادستان عمومی و انقلاب مبارکه نیز به عنوان مدعی العموم از طرف دو فرزند صغیر مقتولان، در صورت اخذ وجهی برای این دو صغیر، مفاد این رضایت را تائید کرده است.

جام جم
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر