رتبه ایران از لحاظ افزایش جمعیت جهانی چند است؟
کد خبر: ۱۳۱۹۹
تاریخ انتشار: 2015 October 02    -    ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۰
 "محزون" در همایش جمعیت و چالش های پیشرو که در سالن همایش های دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد، با بیان اینکه در دهه 60 افزایش جمعیت کشور را از تعادل خارج کرد، افزود: امروز هم از لحاظ روند کاهش جمعیت کشور از تعادل خارج شده است.

وی تصریح کرد: شاخص رشد جمعیت در سال 65، 9.3 بوده که طبق آمار طی یک روند نزولی در سال 90 به 3.1 رسیده است همچنین در سال 65 هدفگذاری شد که متوسط تعداد فرزند از 5.6 به 4 فرزند در سال90 برسد اما این هدف طی مدت کوتاهی و در دهه 70 تحقق یافت.

ایران ازلحاظ افزایش جمعیت در رتبه 18 جهان

محزون عنوان کرد: طبق آمار در سال 90 متوسط تعداد فرزند از 5.6 به 1.7 رسیده که این امر عدم تعادل و راه انحراف از برنامه را در پیش گرفته است.

وی با اشاره به اینکه جمعیت جهان هفت میلیارد نفر بوده و حدود 78 میلیون و 600 هزار نفر از آن را کشور ایران تشکیل داده است، تصریح کرد: رتبه ایران از لحاظ افزایش جمعیت در جهان 18 بوده و در آسیا 10 و در منطقه سوم است.

وی در خصوص ترکیب جمعیت ایران اظهار کرد: طبق آمار 23.4 درصد جمعیت کشور را کودکان و نوجوانان زیر 15سال تشکیل داده و 23.7 درصد جمعیت را جوانان 15 تا 29 سال فرا گرفته است همچنین 5.7 درصد جمعیت کشور شامل افراد 65سال به بالا و سالمندان است و ما بقی را نیز میانسالان کشور تشکیل داده اند.

وی اظهار کرد: آمار فوق نشان دهنده سیر جمعیت به سمت و سوی جمعیت سالمندی است که خود خطری بزرگ برای آینده کشور به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه وضعیت فعلی ثبت موالید در کشور یک میلیون و 532 هزار بوده و نرخ ثبت ولادت نیز 19.7 درصد به ازای هر هزار نفر است، افزود در نسل قبل و در دهه 50 خانواده ها حداقل دارای 3 فرزند بودند که در نسل جدید و در سال 85 حداکثر تعداد فرزندان به 3 فرزند رسیده است.

رابطه معکوس سطح تحصیلات با تعداد فرزندآوری

محزون تاکید کرد: طبق آمار بدست آمده هرچه سطح تحصیلات افراد بالاتر می رود تمایل آنها به فرزند کمتر و تک فرزندی بیشتر می شود.

وی افزود: فرزندآوری در افراد بالای 30 سال از 27.5 به 33.1 رسیده است که این نشان دهنده بالا رفتن سن ازدواج و تمایل به فرزندآوری کمتر در ایران است همچنین خانوارهایی که بر اساس تعداد فرزند در سال 85 تا 90 بررسی شده اند 14.4 درصد آنها بدون فرزند بودند که این آمار در سالهای پیش 8.1 بوده است.

محزون با اشاره به اینکه یکی از شاخص های رشد جمعیت نرخ باروری است، افزود: ایران در بین 26 کشور منطقه رتبه 25 را دارد که از میانگین متوسط بسیار پایین است و نرخ این شاخص 1.7 درصد بوده است.

وی افزود: بالا رفتن سن ازدواج، افزایش طلاق، اشتغال جوانان، مسائل اجتماعی و اقتصادی و ... از موانع رشد جمعیت به شمار می رود که خوشبختانه استان همدان از لحاظ میزان کاهش آمار طلاق و سن ازدواج در رتبه خوبی قرار گرفته است.

محزون با اشاره به کاهش چشمگیر نرخ باروری تاکید کرد: اگر اینگونه پیش برود ممکن است به صفر هم برسد بنابراین باید تا دیر نشده به خود بیاییم و نگذاریم جمعیت جوان کشور که نشان از قدرت یک جامعه است، از بین برود.

وی گفت: اگر نرخ باروری همواره کاهش یابد جامعه به سمت تک فرزندی رفته و در سال 1415رشد جمعیت با 84.5 میلیون جمعیت متوقف می‌ شود و اگر نرخ باروری ثابت بماند با 10سال تخفیف کشور با 90میلیون جمعیت ثابت می ماند.

محزون در پایان به تاثیر صله رحم در رشد جمعیت اشاره کرد و گفت: صله رحم مایه فزونی قدرت و جمعیت مسلمین است که موجب شناخت و آشنایی جوانان شده و گاه ازدواج هایی در این رفت و آمدها شکل می گیرد که در نهایت منجر به افزایش جمعیت خواهد شد.
ایسنا

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار