زمان طلایی درمان سکته مغزی فقط ۳ تا ۶ ساعت
کد خبر: ۱۲۹۴۰
تاریخ انتشار: 2015 September 29    -    ۰۷ مهر ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۰
همه ساله میلیون ها نفر در سراسر جهان جان خود را بر اثر سکته های مغزی از دست می دهند  این مرگ و میر در حالی انجام می شود که اگر اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشیم می توانیم بیماری را که دچار علائم سکته شده  را با مراجعه به موقع به پزشک و اقدامات درمانی مناسب از مرگ نجات داد و حتی از وقوع عوارض های بعدی در وی نیز جلوگیری کرد.

سایت بهترین خبر

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی بروز آسیب و تخریب عروق تغذیه کننده مغز است، ۳ رگ  وظیفه تغذیه مغز را عهده دارند که این رگ ها به واسطه عروق گردن به قلب متصل و خون را به مغر منتقل می کنند و لذا هر گونه آسیب به این عروق می تواند باعث آسیب به مغز شده  که این آسیب را سکته مغزی می گویند.

انواع سکته های مغزی

سکته های مغزی ۳ نوع است، سکته های ناشی از آمبولی های شریانی، سکته های ناشی از لخته شدن خون درون شریان های مغزی و سکته های ناشی از لخته های خون در وریدها مغزی ۳ عامل وقوع سکته  های مغزی را تشکیل می دهند که شایع ترین نوع آن ناشی نیز از انسداد عروقی و لخته شدن خون در رگ  ناشی از سخت شدن آن است.

چه عواملی باعث بروز سکته مغزی می شود

علل وقوع سکته های مغزی ناشی از فشار خون بالا ، دیابت ، افزایش کلسترول و حتی عوامل ژنیتیکی است، معمولا افرادی که تحرک کافی نداشته و دارای افزایش وزن نیز هستند در کنار تغذیه نامناسب و استعمال دخانیات بیشتر در معرض سکته های مغزی قرار می گیرند ولی نوعی از سکته های مغزی هم وجود دارد که ناشی از منشاء ژنتیک بوده که معمولا این نوع سکته ها در سنین پائین تری به وقوع  می پیوندد.

چه کنیم تا به سکته مغزی مبتلا نشویم

برای پیشگیری از سکته های مغزی باید در ابتدا زمینه های بروز این بیماری را از بین ببریم.

فاکتورهای خطر در سکته های مغزی شامل افزایش LDL خون ، استفاده از دخانیات ، دیابت ،فشار خون و چربی بالا است  که باید حتما کنترل شود.
تحقیقات نشان داده که سیگار کشیدن رابطه مستقیمی با افزایش ابتلا به سکته های مغزی دارد  و لذا با ترک سیگار و عدم استفاده از دخانیات می توان تا ۸۰ درصد از بروز سکته های مغزی پیشگیری کرد.

علامت های سکته های مغزی را بشناسیم

علائم ابتلا به سکته های مغزی خصوصا در افراد مبتلا به دیابت و دارای فشار خون و چربی بالا که باید به آن توجه شود بی حسی در اندام ها خصوصا در یک طرف بدن، تاری دید، سرگیجه های دوره ای، سردرد های ناگهانی و اختلال ناگهانی در حافظه است که در صورتیکه فرد با این علائم روبرو شود باید حتما توسط یک پزشک متخصص مغر و اعصاب مورد بررسی های عروقی و تصویری مغزی قرار گیرد  تا با اقدامات پیشگیرانه از بروز سکته مغزی جلوگیری کرد.

در صورتیکه سکته مغزی در فرد رخ داده باشد علائم به صورت سردردهای بسیار شدید که تا کنون فرد تجربه نکرده است ، اختلالات تنفسی ، تشننج ، اختلالات بینایی و خون ریزی ناگهانی از بینی  بروز می کند که باید به سرعت به پزشک مراجعه شود.

سی‌تی اسکن قسمتی از مغز که ایسکمیک ناشی از سکته مغزی را نشان می‌دهد

زمان طلایی درمان سکته های مغزی ۳ تا ۶ ساعت است

زمان طلایی برای درمان سکته ی مغزی ۳ تا ۶ ساعت است، در صورتیکه بیمار با علائم سکته مغزی مواجه شود بهترین زمان برای درمان و دریافت داروهای ضد انعقاد و یا رقیق کننده خون ۳ تا ۶ ساعت است.

 روش نوین درمان سکته مغزی با شانس ۹۷ درصد بهبودی

درمان سکته مغزی به ۲ روش نوین و کلاسیک انجام می شود که در روش نوین شانس بهبودی تا ۹۷ درصد وجود دارد.

این روش بسیار جدید است و هم اکنون نیز فقط در یک بیمارستان دانشگاهی تهران انجام می شود و ضروری است تا با حمایت های مسئولان بیمارستان های دولتی و خصوصی دیگر نیز بتواند از آن استفاده کنند.

در این روش درمانی در ابتدا محل دقیق لخته خون در رگ توسط دستگاه های پیشرفته مشخص شده و سپس بیماربه وسیله داروی خاصی که وظیفه حل کردن لخته خون را برعهده دارد  تحت درمان قرار می گیرد .

این داروکه TPA نام دارد تا ۹۷ درصد شانس بهبودی را ایجاد می کند و فقط در ۳ درصد با عوارضی مانند خونریزی مواجه شود

در روش های درمانی کلاسیک نیز دارو از طریق سرم به بیمار تزریق می شود و بیمار باید تحت کنترل ویژه قرار بگیرد.

در سکته های مغزی هر چه محل سکته و آسیب دیدگی بهر ساقه مغز نزدیک تر باشد آسیب دیدگی به لحاظ نزدیک بودن به اعصاب مرکزی شدیدتر خواهد بود./ دکتر بهروز نیکنام متخصص مغز و اعصاب

بهترین خبر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار