سبقت جرایم راهنمایی و رانندگی از تورم
کد خبر: ۱۲۸۲۷
تاریخ انتشار: 2015 September 29    -    ۰۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۰
پیشنهاد افزایش جریمه‌های رانندگی آماده شده و براساس آن جرایم حادثه‌ساز صددرصد و دیگر جرایم راهنمایی و رانندگی 50 درصد افزایش پیدا می‌کند، در این میان همه چیز به تصمیم هیات دولت بستگی دارد زیرا این پیشنهاد از سوی وزارت کشور، راه و شهرسازی و دادگستری به هیات دولت فرستاده شده و اکنون در کمیسیون اجتماعی و دولت الکترونیک دولت در حال بررسی است، در این بین شهروندان انتظار دارند افزایش جریمه‌ها متناسب با افزایش درآمد و بهبود زیر ساخت‌هایی مانند حمل و نقل عمومی، پارکینگ در کلانشهرها و بهبود وضع جاده‌ها باشد، زیرا چنانچه این زیرساخت‌ها در کشور توسعه پیدا نکند شهروندان ناگزیر به استفاده بیش از حد از خودروی شخصی شده و در چنین شرایطی دور از ذهن نیست که شهروندان ناگزیر مرتکب تخلف‌هایی مانند پارک در مناطق ممنوع شوند.
 
براساس ماده 22 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی هر سه سال یکبار و با توجه به نرخ تورم، جرایم راهنمایی و رانندگی افزایش پیدا می کند، این افزایش نیز به پیشنهاد وزارت کشور، راه و شهرسازی و دادگستری به دولت ارائه می شود.

در این میان پیشنهاد قبلی افزایش نرخ جرایم اسفند 92 به دولت ارسال شد، اما فرآیند بررسی آن زمان بر شد به همین دلیل دوباره نرخ های تعیین شده مورد بازنگری قرار گرفت و پیشنهاد تازه ای برای هیات وزیران ارسال شد.

چرا با توجه به تورم

در این بین شهروندان از این گله دارند که نرخ جرایم نباید با توجه به تورم افزایش پیدا کند بلکه ملاک باید افزایش درآمد آنها باشد، مهدی یدی همدانی، دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در این باره  می گوید: ما نیز اصولا اعتقاد داریم قانون دارای ایراد است، زیرا نرخ جریمه ها به نرخ تورم ربط داده شده، این ماجرا از اساس نادرست است که نرخ جریمه را به تورم ربط دهیم به همین دلیل ما برای این که نظر دولت تامین شود با کمک راهنمایی و رانندگی نرخ های جریمه را بررسی کرده و دراین رابطه گزارش کارشناسی آماده کرده و به هیات وزیران ارسال کردیم،اما تاکنون هیات وزیران دراین باره تصمیم گیری نکرده است.

وی درباره دلایل تصویب نشدن این افزایش در سال 92 نیز خاطر نشان می کند: در آن سال بخشی از مشکلات به محاسبه تورم مربوط می شد و مطرح شد که برخی جریمه ها که فراوانی کمی دارد، افزایش پیدا نکند بلکه جرایمی افزایش پیدا کند که فراوانی بالایی دارد و روی سلامتی و ایمنی شهروندان تاثیرگذار است.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشوردرباره زمان تصویب افزایش نرخ جرایم از سوی هیات دولت عنوان می کند: براساس آیین نامه داخلی دولت این پیشنهاد توسط وزارتخانه های راه و شهرسازی، کشور و دادگستری باید ارسال شود و زمان مناسب برای رسیدگی به آن برعهده هیات وزیران است، بنابراین باید منتظر نظر آنها بود تا در کمیسیون اجتماعی و دولت الکترونیک این پیشنهاد بررسی شود.

افزایش 100 درصدی

یدی همدانی با بیان این که در پیشنهاد جدید نرخ جرایم حادثه ساز صددرصد افزایش داشته، بیان می کند: آخرین نرخ افزایش مربوط به آبان 90 است و آن را با 94 مقایسه کرده و سعی کردیم در این بین تناسب را رعایت کنیم.

در این بین باید تاکید کرد جریمه های نقدی به تنهایی نمی تواند سبب کاهش تخلفات شود، زیرا افزایش بیش از حد جریمه ها نیز بازدارندگی مطلوب را در پی ندارد. بنابراین پلیس باید ساز و کار مناسبی برای اعمال نمرات منفی و ایجاد محدودیت هایی برای رانندگان متخلف در نظر بگیرد.

وی بیان می کند: به اعتقاد ما پلیس راهنمایی و رانندگی باید روی نمرات منفی جدیت بیشتری به خرج دهد، زیرا تا زمانی که نمره منفی جدی گرفته نشده و مردم نسبت به آن دغدغه ذهنی نداشته باشند این راهکار بازدارنده نخواهد بود.در نظر گرفتن نمره منفی از سال 89 قانونی شده به همین دلیل در کشورمان سازوکارش تاکنون به درستی شکل نگرفته است، هرچند پلیس آماری از این موضوع دارد، اما در ذهن عامه مردم نگرانی درخصوص رعایت نکردن آن وجود ندارد.

مقابله با جریمه های الکی

در این میان نگرانی دیگر شهروندان جریمه هایی است که به شکل اشتباه به پای آنها نوشته می شود، بنابراین مسئولان باید در کنار افزایش جرایم راهنمایی و رانندگی به فکر کاهش نقش انسانی در صدور جرایم باشند.یدی همدانی دراین باره می افزاید: پلیس در این خصوص قدم های مثبتی برداشته،اما هنوز گام های زیادی باقی است که پلیس می تواند بتدریج بردارد تا از تجهیزات الکترونیکی و به روز دنیا استفاده کند، زیرا هرچه در اعمال قانون نقش انسان کم رنگ شود زمینه اشتباه و سوءاستفاده نیز کمتر می شود.

به گفته وی، هنوز سوءتفاهم های زیادی در کشور وجود دارد که تجهیزات الکترونیکی برای ثبت تخلفات از سوی چه ارگانی باید نصب و یا استفاده شود.

محرومیت های اجتماعی

بجز مسائل مهندسی که در اجرای مقرارت از سوی شهروندان تاثیرگذار است باید به عوامل دیگری نیز اشاره کرد برای نمونه رانندگان باید حس کنند که رفتار ترافیکی آنها همیشه تحت کنترل پلیس است.

علیرضا اسماعیلی، رئیس پیشین پلیس راه کشور و عضو هیات علمی دانشگاه علوم انتظامی با اشاره به این عامل عنوان می کند: در این بین شدت مجازات نیز باید به گونه ای باشد که بازدارندگی داشته باشد،علاوه براین فوریت در اجرا نیز تاثیر گذار است برای نمونه در کشورهای توسعه یافته سه روز بعد از تخلف برگه جریمه به دست شهروندان می رسد.

باید تاکید کرد در کشورهایی که تورم وجود دارد، جرایم نقدی اثربخشی خود را از دست می دهد، بنابراین باید از محرومیت های اجتماعی استفاده کردچون تاثیر گذاری بیشتری دارند.

اسماعیلی ادامه می دهد: محرومیت از رانندگی به شکل موقت یا دائم یا در نظر گرفتن امتیازهای منفی که سبب گران تر شدن قیمت بیمه افراد می شود نمونه های مناسبی هستند، علاوه بر این در کشورهای توسعه یافته جرایم رانندگی سبب ایجاد محدودیت برای ارتقای شغلی یا اقدام برای نماینده مجلس یا شورای شهر شدن می شود.

همگام با توسعه

افزون بر این همه مسائل برای کاهش تخلفات باید توسعه متوازن داشته باشند،یعنی زمانی که مجازات ها افزایش پیدا می کند، باید زیر ساخت های حمل و نقل عمومی یا تعداد پارکینگ ها نیز در کلانشهرها بهبود پیدا کند.

رئیس پیشین پلیس راه کشور توضیح می دهد: اگر حمل و نقل عمومی مناسب نباشد شهروندان باید از خودروی شخصی استفاده کنند و زمانی که پارکینگ به اندازه کافی نباشد طبیعی است که مرتکب تخلفات رانندگی شوند، علاوه براین باید جاده ها را به شکلی توسعه دهیم تا شهروندان امکان رانندگی با سرعت متعارف را داشته باشند بنابراین این مسائل نیز در کنار افزایش جرایم رانندگی دیده شود. به گفته وی برای کاهش خطا در صدور قبوض جریمه نیز باید نقش عامل انسانی را به حداقل رساند. گفتنی است پلیس راهنمایی و رانندگی اظهار نظر درباره این موضوع را به آینده موکول کرد.

جریمه کجا می رود

براساس قانون بخشی از درآمد جریمه ها باید در اختیار شهرداری ها قرار گیرد تا به وسیله آن تجهیزات الکترونیک را برای نظارت بر معابر افزایش دهد، اما معمولا این درآمد از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی به شهرداری ها داده نمی شود،بنابراین انگیزه کافی در شهرداری ها برای توسعه زیرساخت های الکترونیک وجود ندارد. باید یادآور شد در این بین60درصد از درآمد حاصل از جریمه های راهنمایی و رانندگی در اختیار وزارت راه و شهرسازی، شهرداری و دهیاری ها قرار می گیرد و 40 درصد نیز به شکل مساوی به نیروی انتظامی و صندوق های خسارتی بیمه اختصاص پیدا می کند.

جام جم
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار