جزیره‌ای زیبا که محو می‌شود + عکس
کد خبر: ۱۲۷۲۶
تاریخ انتشار: 2015 September 28    -    ۰۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۰

مجمع‌الجزایر مرجانی «اوتانگ جاوه» شمالی‌ترین بخش جزایر سلیمان در اقیانوس آرام است.پیامدهای تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین اما این جزیره زیبا را در معرض نابودی و غرق شدن قرار داده است. 

همه جزایر اوتانگ جاوه در کنار هم ۱۲ کیلومتر مربع وسعت دارند و بلندی هیچ کدام (نسبت به سطح آبهای آزاد) بیشتر از سه متر نیست.

در اطراف این جزایر چشم تا خط افق فقط آب اقیانوس آرام را می بیند. ساکنان این جزایر به دست و پنجه نرم کردن با آب و باد عادت دارند.تغییرات اقلیمی اما زندگی دشوار در این منطقه را دشوارتر کرده است.

ساکنان این جزایر کلبه های خود را از سال های دور با درخت نارگیل و پاندانوس می سازند. در زندگی مردم محلی عنصری که سنخیت چندانی با سنت منطقه ندارد، روشنایی لامپ است؛ نوری که برق آن را پنل های سولار از تابش خورشید تأمین می کنند.

پیامدهای تغییرات اقلیمی در جزیره «هنوا آیکو» به خوبی دیده می شود. آب دریا به حدی بالا آمده که به میانه های جزیره رسیده و آن را به دو بخش تقسیم کرده است. این خطر وجود دارد که دیگر جزیره های منطقه هم به سرنوشتی مشابه دچار شوند.

تنها بالا آمدن سطح آب اقیانوس زندگی روی جزایر را تهدید نمی کند. تندبادهای ویرانگری که پیامد تغییرات اقلیمی هستند هم از ساکنان قربانی می گیرند.

جام جم
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار