چاپ گوش مصنوعی «ونگوگ» در یک نشست!
کد خبر: ۱۲۶۲۰
تاریخ انتشار: 2015 September 27    -    ۰۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۰

محققان شرکت فیلادلفیایی «بایوبات» برای نخستین بار از چاپگر جدید خود با قابلیت چاپ سه‌ بعدی بافت‌های بدن انسان در یک نشست خبری رونمایی کردند.

آنها در این نشست موفق به چاپ گوش مصنوعی ونسان ونگوک، نقاش معروف شدند.

نخستین نسخه از این چاپگر تولید کننده اندام بدن انسان موسوم به «BioBot1»، در چهارم سپتامبر (13 شهریور) با مبلغ 10 هزار دلار برای فروش بر روی سایت قرار داده شده بود.

این فناوری از نظر عملکرد شبیه سایر چاپگرهای سه بعدی است اما وجه تمایز قابل توجه آن نسبت به نمونه های موجود، استفاده از سلول های انسانی مثل کلاژن در جوهر زیستی آن است.

مسئولان شرکت بیوبات در مورد ویژگی های فنی این چاپگر اظهار کردند: چاپگر سه بعدی جدید به دو نازل مجهز است که در آینده نزدیک می توان به کمک این فناوری، اندام های پیچیده تر انسان را نیز تولید کرد.

محققان معتقدند که در آینده نزدیک می توان رگ های خونی، بافت های کبد و پوست انسان را برای مصارف آزمایشی تولید کرد.

مسئولان این شرکت امیدوارند تا با پیشرفت این فناوری در آینده نه چندان دور، انتظار دردآور افراد در صف دریافت پیوند اعضا را پایان دهند.

آنها در مورد برنامه ریزی های آینده شرکت افزودند: اگرچه هنوز راه بسیاری تا تولید اندام زنده و قابل پیوند چاپ شده موجود است، اما ما امیدواریم در آینده نه چندان دور اولین نمونه از اندام قابل پیوند انسان را پس از کسب مجوزهای لازم از سازمان غذا و داروی آمریکا تولید کنیم.

ایسنا

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار