مبارزه با سلول‌های سرطانی با ترکیب دو نوع ویروس
کد خبر: ۱۲۳۰۵
تاریخ انتشار: 2015 September 24    -    ۰۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۰
محققان با بهره‌گیری از قدرت ترکیبی دو ویروس، یک آزمایش بالینی طراحی کرده‌اند که هدفش نابودی سلول‌های سرطانی است. این سلول‌ها به‌طور گسترده تکثیر می‌شوند، اما به طرز عجیبی نسبت به عفونت حساس هستند.
 
محققان یک آزمایش بالینی راه اندازی کرده اند که به دنبال استفاده از قدرت ترکیبی دو ویروس، جهت حمله به سلول های سرطانی، در بیماران مبتلا به تومورهای پیشرفته است.

این آزمایش بالینی، تحت نظر بیمارستان اتاوا، برای اولین بار در جهان منجر به استقرار همزمان دو ویروس در بستر سلول های سرطانی خواهد شد.

دکتر دیوید ستوجل، یکی از دانشمندان ارشد در بیمارستان کودکان شرق انتاریو و از مبدعان این روش گفت: «اگر نتایج آزمایش، مشابه نتیجه آزمایش روی موش ها و سایر مدل های آزمایشگاهی باشد، پیامدهای مثبتی برای درمان سرطان دارد.»

در این آزمایش از نسخه تغییریافته ویروس مارابا (که از پشه خاکی برزیلی جدا شده) و آدنوویروس استفاده شده است که از ویروس سرماخوردگی به دست می آید.

دکتر جان بل، یک دانشمند ارشد از بیمارستان اتاوا و از دیگر محققان دخیل در این پروژه گفت: «با استفاده از دو نوع ویروس و یا چند نوع از عوامل زیستی، از راه های متعددی، به طور همزمان به سرطان حمله می شود. بدین ترتیب سلول های سرطانی فرصتی برای فرار نمی یابند و شانس موفقیت بسیار بالاتر است.»

ویروس، عامل عفونی بسیار تکامل یافته ای است که قادر به احاطه و نابود کردن سلول ها است. برای بیش از یک قرن، دانشمندان به دنبال استفاده از این قدرت برای مبارزه با سلول های سرطانی بوده اند که به طور گسترده تکثیر می شوند؛ اما به طرز عجیبی نسبت به عفونت حساس هستند.

ستوجل افزود: «همه ما می دانیم که سرطان مخفی است؛ در میان، سلول های سالم و عادی ما پنهان می شود و از پاسخ ایمنی بدن فرار می کند.»

ویروس مارابا که در آزمایشگاه اتاوا اصلاح ژنتیکی شده است، قادر به تشخیص تفاوت بین سلول های تومور و سلول های طبیعی و سپس حمله به سرطان با کمک سیستم ایمنی خود بدن است.

ستوجل، بل و پژوهشگر دیگری به نام دکتر برایان لیچی ، 15 سال پیش در بیمارستان اتاوا شروع به تحقیق درباره ویروس های مبارز با سرطان کردند و این آزمایش بالینی حاصل همکاری پایدارشان است. این آزمایش قرار است تا ماه نوامبر 2017 اجرا شود و شامل 79 بیمار است که تومورهای سرطانی شان در مقابل درمان های مرسوم مقاومت کرده اند. برخی از بیماران یکی از ویروس ها را دریافت می کنند؛ اما اکثر آن ها، هر دو هفته یک بار، هر دو ویروس را دریافت خواهند کرد.

پس از پایان آزمایش بالینی، یک سال طول می کشد تا محققان تمام داده ها را تجزیه وتحلیل کرده و یافته های خود را منتشر کنند.

در حال حاضر، منتخبان شرکت در این آزمایش بالینی، بیماران بزرگ سال مبتلا به تومورهای جامد هستند. محققان همچنین به دنبال بیمارانی هستند که سلول های سرطانی شان، نوع خاصی از پروتئین به نام MAGE-A3 آزاد می کنند که باعث آسیب پذیری سلول ها، به ویروس می شود. بیش از 30 درصد از تومورهای سرطانی این پروتئین را آزاد می کنند.

جام جم
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار