استخراج ماده اولیه تلفن همراه از گیاهان
کد خبر: ۱۲۱۱۹
تاریخ انتشار: 2015 September 22    -    ۳۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۰
محققان آلمانی موفق به شناسایی منبعی طبیعی و در دسترس برای عنصر نیمه‌رسانای ژرمانیوم شده‌اند که در صنایع نیمه‌رسانا بسیار کاربردی بوده اما به دلیل ماهیت بسیار انفعالی‌اش استخراج آن بسیار دشوار است.
 
این ماده در تلفن همراه هوشمند یافت می شود، اما در سطح زمین قابل استخراج نبوده و با این که یک عنصر زمینی کمیاب نیست، اما در عین حال بسیار دست نیافتنی است و مهم ترین منابع تولید آن درحال حاضر در چین وجود دارد.

اخیرا محققان دانشگاه معدن و فناوری فرایبورگ توانسته اند از گیاهان برای استخراج این ماده دست نیافتنی استفاده کنند.

این گیاهان از نظر تخصصی و ژنتیکی دستکاری نشده اند، بلکه در حقیقت همان گیاهان باغچه ای همچون گل های آفتابگردان، علف ها و ذرت ها هستند.

اساسا ضایعات معادن روی، بستر مناسبی برای جاری شدن آب های غنی از ژرمانیوم فراهم می کند. گیاهان نیز ژرمانیوم را به داخل ریشه های خود می کشند و سپس باکتری ها وارد عمل شده و گیاهان را وادار می کنند تا ژرمانیوم خالص استخراج کنند. این ژرمانیوم بعدا می تواند در گوشی های همراه هوشمند مورد استفاده قرار بگیرد.

این طرح هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد اما محققان امیدوارند راهی برای تولید عناصر کمیاب با استفاده از روش های در دسترس تر فراهم کرده و وابستگی به چین برای تولید این گونه عناصر را کاهش دهند.

ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر