زنی که باعث قطع روابط عربستان و کانادا شد کیست؟ +عکس
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۱۷۶۱۵
تاریخ انتشار: 2018 August 08    -    ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۱

پایگاه اینترنتی الخلیج آنلاین در مطلبی به معرفی سمر بدوی، زن عربستانی، که بازداشت او منجر به تنش در روابط سعودی و کانادا شد، پرداخت.

توئیت سفارت کانادا در ریاض منجر به بحران بی سابقه‌ای در روابط کانادا و عربستان سعودی شد. «سمر بدوی» کیست که کانادا از او دفاع کرد؟

زنی که باعث قطع روابط عربستان و کانادا شد کیست؟ +عکس

وی فعال زن سعودی و خواهر رائف بدوی فعال زندانی و همسر ولید ابوالخیر، رئیس سابق دیدبان حقوق بشر عربستان است که او نیز در حبس به سر می‌برد.

سمر بدوی از زمانی که علیه پدرش به اتهام ۱۵ سال شکنجه بدنی شکایت کرد شهرت یافت. پدرش وی را به سرکشی متهم کرد و سمر در سال ۲۰۱۰ به مدت شش ماه حبس شد و سرانجام در پی موج همبستگی داخلی و جهانی از زندان آزاد شد.

در سال ۲۰۱۶ سازمان عفو بین الملل اعلام کرد مقامات سعودی یکبار دیگر بدوی را بازداشت کرده اند. انصاف حیدر، رئیس موسسه رائف بدوی در آن زمان اعلام کرد وی به علت اداره صفحه توئیتر ولید ابوالخیر، همسرش بازداشت شده است. ابوالخیر نخستین کسی است که براساس قانون مبارزه با تروریسم در عربستان محکوم شده است. وی محکوم به ۱۵ سال حبس است. بدوی پس از دومین بازداشت به سرعت آزاد شد. وی در واقع یک روز در بازداشت بسر برد.

بدوی برای سومین بار اوایل ماه اوت فعلی در موج بازداشت فعالان اجتماعی و کسانی که در وفاداری شان به محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی تردید وجود دارد، بازداشت شد.

این بار بازداشت بدوی منجر به واکنش سفارت کانادا در عربستان سعودی شد. این سفارت درخصوص بازداشت‌های اخیر به ویژه بازداشت فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی و از جمله سمر بدوی ابراز نگرانی کرد و از مقامات سعودی خواست وی و دیگر فعالان مسالمت جو در حوزه حقوق بشر را آزاد کنند.

باشگاه خبرنگاران

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر