خانه ثبت ملی ۱۳۵ ساله در آتش سوخت! +عکس
کد خبر: ۱۱۷۱۶
تاریخ انتشار: 2015 September 19    -    ۲۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۰
قبل از آتش‌سوزی و زمانی که بخشی از خانه ریزش کرده بود، مالک خانه به دلیل علاقه‌ای که به این بنا به عنوان تنها یادگار خانوادگی خود داشت، چند بار از میراث فرهنگی خواسته بود برای مرمت آن کاری انجام دهد، اما میراث فرهنگی اعلام کرده بود بودجه‌ای برای این کار ندارد و به مالک هم اجازه دست زدن و تعمیر بخش‌های ریخته شده را نمی‌داده است.
خانه‌ تاریخی «محمدی»، یکی از سه بنای ثبت ملی شده‌ سیمین شهرِ استان گلستان بامداد جمعه (27 شهریور) در آتش سوخت.این خانه تاریخی که قبل از این بخش‌هایی از آن ریزش کرده بود‌ و با وجود اصرار‌های مالک خانه به میراث فرهنگی استان، هیچ تلاشی برای مرمت آن انجام نشده بود‌، بامداد جمعه به علت احتمالی اتصال برق‌، به طور کامل در آتش سوخت.
خانه ثبت ملی 135 ساله در آتش سوخت!

ستاره حجتی، یکی از دوستداران میراث فرهنگی استان گلستان در این زمینه به خبرنگار ایسنا توضیح داد: آتش‌سوزی ابتدایی خانه که احتمالا به دلیل اتصالی در برق رخ داده بود بسیار کوچک بود، اما پس از این‌که ماشین آتش‌نشانی برای پر کردن دوباره‌ی مخزن آب ماشین برمی‌گردد، بار دیگر شعله‌های آتش افروخته می‌شود و خانه این‌بار به طور کامل در آتش می‌سوزد.

او بیان کرد: قبل از آتش‌سوزی و زمانی که بخشی از خانه ریزش کرده بود، مالک خانه به دلیل علاقه‌ای که به این بنا به عنوان تنها یادگار خانوادگی خود داشت، چند بار از میراث فرهنگی خواسته بود برای مرمت آن کاری انجام دهد، اما میراث فرهنگی اعلام کرده بود بودجه‌ای برای این کار ندارد و به مالک هم اجازه دست زدن و تعمیر بخش‌های ریخته شده را نمی‌داده است.

حجتی با بیان اینکه چند روز گذشته طوفان چند بار سیمین شهر را تهدید کرده بود،‌ اظهار کرد: این شهر فقط سه خانه تاریخی «محمدی»، «عظیمی» و «بشارتی» را به عنوان آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد که متاسفانه خانه‌ی «بشارتی» مدتی پیش ریزش کرده و به طور کامل تخریب شد. خانه محمدی نیز بامداد جمعه به طور کامل در آتش سوخت و اکنون این شهر فقط خانه تاریخی «عظیمی» را به عنوان تنها اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد که آن هم وضعیت مناسبی ندارد.

این کارشناس مرمت آثار تاریخی با بیان این‌که خانه‌های ثبت شده‌ی سیمین‌شهر استان گلستان عمری بیش از 100 سال دارند، افزود: خانه‌ «محمدی» 135 سال قدمت داشت و سبک معماری این خانه و هر دو بنای تاریخی دیگر تلفیقی از معماری روس و آذری است، همچنین براساس برخی شواهد در بسیاری از خانه‌های منطقه‌ی سیمین‌شهر در زمان ساخت، از آجرهای دیوار تاریخی گرگان استفاده شده است.

خانه ثبت ملی 135 ساله در آتش سوخت!

ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر