تزریق ب کمپلکس عامل عجیب مرگ دختر نوجوان
کد خبر: ۱۱۴۷۱
تاریخ انتشار: 2015 September 17    -    ۲۶ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰
مدیرکل دفتر بازرسی وزارت بهداشت درخصوص خبر فوت دختر دانشجو در یکی از بیمارستان های منطقه سعادت آباد به علت تزریق داروی ب کمپلکس گفت: علت فوت بیمار در پزشکی قانونی در حال بررسی است و تاکنون هیچ گونه مدرک مثبتی دال بر تقلبی بودن دارو پیدا نکرده ایم.
 
سید سجاد رضوی گفت: این خبر را  دوشنبه یکی از سایت ها اعلام کرده بود و من تعجب کردم که چرا خیلی بی پروا  داروی خاصی را به علت تقلبی بودن زیر سوال برده و فوت بیمار را به علت مصرف این دارو اعلام کرده است.
 
 
وی افزود: به محض شنیدن این خبر از طرف وزارت بهداشت و بازرسی این وزارتخانه از کلینیکی که تزریق انجام شده و بیمارستانی که بیمار بعد از آن به آنجا مراجعه کرده  و نیز دانشگاه علوم پزشکی ایران که این بیمارستان تحت پوشش آن است ،پیگیری های لازم انجام شد.
 
رضوی با بیان اینکه دارو از مجاری قانونی تهیه شده بود افزود : هیچ ادله ای بر تقلبی بودن دارو وجود ندارد حتی با خانواده بیمار متوفی هم که تماس گرفته شد هیچگونه بحثی بر تقلبی بودن دارو بیان نکردند.
 
وی با بیان اینکه هر کسی در هر مسئولیتی اگر قصوری در حوزه سلامت انجام داده باشد پیگیری و با او برخورد می شود افزود: مردم عزیز ما و همچنین خانواده متوفی مطمئن باشند و این قول را به آنها می دهیم که موضوع فوت این دختر جوان را تا حصول نتیجه پیگیری می کنیم.
 
 
رضوی از تشکیل پرونده و ورود قوه قضائیه به این موضوع خبر داد و از رسانه ها خواست در اطلاع رسانی اخبار سلامت ، از تشویش اذهان عمومی بپرهیزند و در صورت داشتن مستندات قطعی مبادرت به انتشار خبر کنند.
 
 
وی با بیان اینکه در مورد اخیر هیچگونه سندی دال بر تقلبی بودن داروی تجویز شده وجود ندارد افزود: بازرسی وزارت بهداشت ، سازمان غذا و دارو و دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال پیگیری این موضوع هستند ولی علت دیگری از جمله بیماری ویروسی ، مننژیت یا بیماریهایی که در این فصول شایع هستند برای فوت این بیمار مطرح است که باید همگی بررسی شود.
 
 
مشاور وزیر بهداشت گفت: اگر دارو هم مشکل داشته باشد قابل پیگیری است چرا که تمام داروهای کشور از مراجع قانونی تهیه می شود و شناسنامه دار است و اگر خارج از شناسنامه باشد کاملا از طریق پوکه مشخص می شود که این قاچاق است و قابل اثبات ولی فعلا در مورد اخیر به قاچاق و تقلبی بودن دارو به هیچ عنوان نرسیده ایم.
 
 
رضوی با تاکید بر شایع بودن مصرف داروی ب کمپلکس و اینکه نباید برای مردم نگرانی ایجاد شود افزود: از این بابت از صدا و سیما به خاطر پیگیری موضوع ممنون هستم چرا که مصرف این دارو بسیار شایع است.
 
 
وی با بیان اینکه سیستم دارویی کشور یکی از ایمن ترین سیستم های دارویی در منطقه به شمار می رود گفت: ما در پی احقاق حق مردم به وزارت ارشاد و مراجع قانونی از این خبرگزاری و سایت شکایت کرده ایم و آنها باید در وهله نخست صحبت های ما را به طور کامل چاپ و منتشر کنند.
 
 
رئیس بازرسی وزارت بهداشت در تشریح روند درمانی دختر دانشجو گفت: بیمار جای دیگری غیر از بیمارستان تزریق خود را انجام داده و در ساعت بعد مشکلات تنفسی پیدا کرده بود و وقتی به بیمارستان مراجعه می کند ، اقداماتی برای او انجام می دهند که آن هم باید بررسی شود .
 
 
رضوی افزود: به هر حال پیگیری های اولیه ما نشان می دهد بیمارستان پیشنهاد بستری شدن به دختر دانشجو می دهد اما به دلایلی بستری نمی شود و نصف شب با حال عمومی بد مراجعه می کند و بیمارستان نیز بیمار را سریع به آی سی یو منتقل می کند .
 
 
وی با بیان اینکه قبل از حصول نتیجه نهایی اسم بیمارستان و منطقه را نخواهیم آورد گفت: وزارت بهداشت پس از بررسی هایی که انجام خواهد داد نتیجه را به قوه قضائیه اعلام می کند تا در صورت تایید قصور با متخلف یا متخلفان برخورد جدی صورت گیرد و در این کار قوه قضائیه با کسی شوخی ندارد .
 
 
وی با بیان اینکه اگر مشخص شود دارو تقلبی یا قاچاق بوده به صراحت به مردم اعلام خواهیم کرد گفت: مشخصا درباره داروی ب کمپلکس سازمان غذا و دارو وارد عمل شده و در حال بررسی تقلبی بودن یا نبودن آن است اما سیر بیماری و وضعیت متوفی نشان می دهد که داروی ب کمپلکس نمی تواند باعث مرگ بیمار شود چرا که اگر دارو همان لحظه شوک آنفلاکسی بدهد همان جا یا نیم ساعت یا حداکثر یک ساعت بعد شوک صورت می گیرد و اگر دارو تقلبی باشد اصلا اثر نمی کند یا در محل تزریق دارو آبسه ای به وجود می آید.
 
 
رئیس بازرسی وزارت بهداشت با بیان اینکه ما هیچ موردی را رد نمی کنیم و باید بررسی شود افزود: بحث تقلبی بودن داروی ب کمپلکس یکی از آخرین و ضعیف ترین دلایل مرگ بیمار است
 
 
رضوی، دانشگاههای علوم پزشکی، سازمان نظام پزشکی، دادسرای جرایم پزشکی ، مراجع قانون و کارشناسان وزارت بهداشت مستقر در بیمارستان ها و این وزارتخانه را مسئول رسیدگی به شکایات مردمی و بیماران اعلام کرد.
تابناک
 
 
وی خطاب به مردم که به بیمارستان ها مراجعه می کنند گفت: خواهش من این است که در صورتی که حال عمومی بیمار بد است ، نهایت همکاری را با بیمارستان بکنند و اطلاعات کافی و خوبی به بیمارستان بدهند و اگر بیمارستان پیشنهاد می کند بیمار باید تحت نظر اورژانس باشد حتما این کار را انجام دهند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر