فداکاری اعراب ایرانی در جنگ سوژه ماه عسل شد +عکس
کد خبر: ۱۱۰۰۱۶
تاریخ انتشار: 2018 May 24    -    ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰

هفتمین برنامه ماه عسل سال ۹۷ با حضور مهمانانی متفاوت روی آنتن شبکه ۳ رفت.

مرد خوزستانی تعریف می‌کند که از کودکی بچه‌های روستا یاد میگیرند که چگونه زیر آب ماندن را یاد بگیرند و در زیر آب مرغابی شکار کنند.

فداکاری اعراب ایرانی در جنگ سوژه ماه عسل شد +عکس

این دو زن و شوهر و خانواده هایشان از اولین کسانی بودند که متوجه حمله عراق به ایران شدند. مرد گفت که خلبان ایرانی ناگهان در روستایشان سقوط می‌کند و خلبان با چتر پایین می‌آید. خلبان نمی‌دانست که در کجاست.

مرد گفت که بعثی‌ها پیغام دادند که باید او را تحویل دهید. مطمئنیم او در نزد شماست. مرد گفت: وقتی عراق حمله کرد تمام روستا‌ها می‌ترسیدند. به خصوص که او فکر می‌کرد که با حمله به ایران روستاییان مرزی نزدیک عراق با او همراه می‌شوند، اما ان‌ها دشمن صدام شدند.

در ادامه برنامه، دو مهمان دیگر از اهالی روستایی که خلبان سقوط کرد در برنامه حاضر شدند.

زن گفت که در روز عروسی بودیم که عراقی‌ها به روستا ریختند و ۲۷ نفر را بردند که همه علاوه بر پدر که پناه دهنده خلبان بود از اقوام زن و شوهر بودند. مرد گفت که کل روستا‌ها را بمباران کرده بودند و هر ۲۷ نفر را به شهدات رساندند و زن با لباس عروس فرار می‌کند.

شرفی مهمان دیگر برنامه گفت: در آن زمان هنوز امادگی جنگ را نداشتیم و عراقی‌ها از چند نقطه حمله کردند.

همه مردم از جمله خانم‌ها نقش بسزایی در دفاع داشتند. صدام پول و سلاح برای روستاییان فرستاد با این تصور که پیاده نظام او بعد از ورود به ایران شوند.

شریفی گفت که روستای زن که مچریه نام دارد در واقع مدافع کشور بودند و به مقابله راخت. او گفت: با لباس محلی به دل دشمنان برای شناسایی می‌رفتیم و از طریق آنان به دشمن ضربه زد.

شریفی ادامه داد این مقاومت روستاییان خوزستان سبب شد صدام و لشکرش تحقیر شوند.

در ادامه برنامه علیخانی گفت: این ۲۷ نفر پیکرشان پیدا شده و مشخص نیست که دقیقا برخی را زنده به گور کردند یا تیرباران کرده و خاک کردند.

زن ادامه داد که اسم پسرش را حسین گذاشت، چون آن خلبان هم اسمش حسین بود. ۱۵ سال ازدواج نکرد و بعد از مرگ پدر و مادر و ازدواج برادرش بالاخره ازدواج کرد.

مرد خوزستانی گفت: جهاد کشاورزی در حال حفاری بودند که گور دسته جمعی این ۲۸ نفر پیدا شد که پیکر داماد که برادرش بوده نیز در میان ان‌ها بوده است.

شریفی در ادامه گفت: خاطرات زیادی از مقاومت و دفاع در دل مردمان سرزمین دشت آزادگان و هویزه وجود دارد که باید به آن پرداخته شود.

علیخانی گفت: مگر می‌شود از قهرمانی کسانی که پدر و برادران و پسر عمو‌ها و اقوام خود را برای ایران اسلامی از دست داده نگفت. این‌ها افتخار این سرزمین و هموطن من هستند و باید از آنان تشکر کرد. باید مزار این شهدا این قدر ساده نباشد و باید برای شکوه آن کاری کرد، چون کسانی که در این مزار قرار دارند انسان‌های بزرگی هستند که قهرمان‌های سزمین ایران هستند.

میزان

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار