خطر در کمین تخت جمشید
bato-adv
کد خبر: ۱۰۹۳
تاریخ انتشار: 2015 May 26    -    ۰۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۳
تازه‌ترین نشانه‌ها از فرو نشست زمین در کشور مربوط می‌شود به نتایج تحقیقات چند ساله در اطراف تخت جمشید، پدیده‌ای که یکی از میراث‌های تمدن ایرانیان را در نقش رستم و تخت جمشید تهدید می کند.

منصور رضائی منفرد سرپرست پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در ارتباط با برنامه پیک بامدادی رادیو می گوید: در تخت جمشید گروه زمین شناسی دانشگاه شیراز تحقیقاتی از سال 85 داشت و متوجه شد تا سال 90 بیست و هشت متر آبهای زیر سطحی پایین رفته است و زمانیکه بارندگی روي می‌دهد ترک‌های روی نقش رستم و تخت جمشید ایجاد می شود و در برخی روستاهای اطراف نشست‌های دیده می شد.

وی افزود: به این دلیل که بیش از 15 هزار و 800 چاه در منطقه وجود دارد که 7 هزار و 800 چاه غیر قانونی است و کنترلی روی انها  نیست.

رضائی علت اصلی چنین اتفاقاتی را برداشت بی رویه آب از زیر زمین عنوان کرد و گفت: حدود 20 هزار چاه غیر مجاز در منطقه وجود دارد که سال گذشته تنها هزار چاه پلمب شد.

مهدی شریفی مدیر دفتر حفاظت از آبهای زیر زمینی استان شیراز می گوید: در این استان حدود 70 هزار حلقه چاه در حال فعالیت است که بر اساس امار 18 هزار چاه غیر مجاز در حال بهره برداری است و سال گذشته 1100 چاه غیر مجاز را بستیم .

وی افزود: در این چنین شرایطی هنوز هم استفاده حداکثری و اقتصادی از منابع اب در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است با تغییر در الگوی کشت .

مهدی قاسمی مدیرکل جهاد کشاورزی استان فارس می گوید: باید گیاهانی را کشت کنیم که هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد و هم مصرف اب کمتری داشته باشد.

وی گفت: بصورت اموزشی 2 هکتار گیاهان دارویی کاشته ایم برخی از نقاط هم زعفران کاشته ایم البته تغییر روش کشت هم در دستور کار داریم بعنوان مثال با تغییر روش کاشت با استفاده از آب های سطحی می توانیم برنج بکاریم.
خیرگزاری صداوسیما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
دریافت کد بورس رایگان
بلیت هواپیما چارتر