هشدارهایی در مورد قلیان
کد خبر: ۱۰۸۱
تاریخ انتشار: 2015 May 26    -    ۰۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۹
برخی عادات در جامعه منجر به بروز بیماری‌های قلبی و عروقی در کشور شده‌اند یکی از این عادات نادرست مصرف قلیان است که متأسفانه در کشور به وفور به چشم می‌خورد؛ مصرف یک بار قلیان معادل مصرف 180 تا 300 عدد سیگار است.

برخلاف تصور بعضی افراد، دود حاصل از قلیان به هیچ وجه کم خطر نیست بلکه حاوی مواد سرطان­زا و سمی بیشماری است که باعث سرطان­های ریه، لب و حفره دهانی، بیماری های قلبی عروقی و دیگر بیماری­‌ها و سرطان­‌ها می‌شود.

خطر ابتلا به سرطان ریه در افرادی که قلیان و سایر مواد دخانی مصرف می کنند پنج برابر افرادی است که مصرف کننده این مواد نیستند.

دود حاصل از مصرف قلیان، ترکیبی از مواد دخانی و دود ناشی از مواد سوختی است که خطری جدی برای اطرافیان محسوب می­شود. مصرف کنندگان قلیان و اطرافیان آنها که در معرض دود تحمیلی آن قرار دارند، همچون مصرف کنندگان سیگار، مبتلا به انواع سرطان ها، بیماری های قلبی عروقی، تنفسی می شوند.

12 درصد بیماری های قلبی و عروقی، 66 درصد برونشیت و سرطان ریه و 38 درصد بیماریه ای حاد تنفسی در جهان به مصرف سیگار و قلیان اختصاص دارد.

زنانی که در طول دوران بارداری، مصرف کننده قلیان هستند یا در معرض دود قلیان اطرافیان قرار می گیرند، وزن نوزادشان در هنگام تولد کمتر از حد طبیعی و خطر ابتلا به بیماری های ریوی در این نوزادان بیشتر است.

چروکیدگی پوست، پیری زودرس، تیرگی زیر چشم و لب­‌ها، زردی و فساد دندان­‌ها، از دیگر عوارض مصرف قلیان است.

استفاده مشترک از قسمت دهانی قلیان، عاملی در انتقال بیماری­‌های واگیردار همچون سل و هپاتیت است.

به طور معمول طعم شیرین و طعم مطبوع توتون­‌های معسل قلیان باعث می­‌شود برخی مردم به ویژه جوانان و نوجوانان بدون توجه به اثرات سوء آن، به اشتباه به مصرف قلیان روی آورند. آب مقدار بسیار کمی از نیکوتین موجود در توتون را جذب می­کند. مصرف کننده قلیان با توجه به حجم دود دریافتی، به اندازه کافی نیکوتین دریافت و به آن اعتیاد پیدا می­‌کند.

تنباکو و توتون مورد استفاده در قلیان اغلب از بی­‌کیفیت‌ترین و نامرغوب‌ترین انواع موجود و از خطرناک­ترین آنهاست. از طرفی اسانس‌ها و مواد معطر استفاده شده در تنباکوهای میوه‌ای و ... حاوی هزاران ماده سمی و کشنده است.
ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر