کارناوالی برای عروسی یا مرگ!؟
کد خبر: ۱۰۷۵۱
تاریخ انتشار: 2015 September 11    -    ۲۰ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۰


سر و صدا، دعوا، درگیری، تصادف و گاهی اوقات قتل و مرگ از مواردی است که در کارناوال‌های عروسی رخ می‌دهد و خاطره‌ای تلخ را به جای می‌گذارد. کارناوال عروسی از قدیم و در همه سنت‌های پیشین به شکل‌های مختلفی وجود داشته است. در این مراسم زمانی که عروس و داماد می‌خواستند به خانه خودشان بروند، اعضای فامیل با دعای خیر و سلام و صلوات آنها را بدرقه می‌کردند و طی یک مراسم بسیار ساده آنها را به محل زندگیشان می‌رساندند، اما امروزه با وجود خودرو‌های مدل بالا و گرانقیمت، این بدرقه‌ها شکل دیگری به خود گرفته است و گاهی نمایش به اتفاقات ناگوار منجر می‌شود.

 به طور مثال حادثه تلخ اتوبان شهید یاسینی که باعث مرگ مغزی یک داماد شد، یکی از همین اتفاقات ناگوار کارناوال های عروسی است.

ماه گذشته در حالی که یک کاروان عروسی در مسیر بازگشت از مراسم، کنار اتوبان شهید یاسینی در شرق تهران متوقف شده بودند، یک تریلر حمل زباله در نزدیکی این کاروان واژگون شد و مخزن زباله پشت تریلر روی سه خودروی کاروان عروسی افتاد؛ اتفاقی که به مصدومیت هشت نفر از جمله مرگ مغزی داماد منجر شد.

راننده تریلر با مشاهده کاروان عروسی در کنار اتوبان و برای برخورد نکردن با افرادی که در محل حضور داشتند، از مسیر منحرف شد. بر اثر انحراف لحظه ای، تریلر واژگون و روی سه خودرو آزرا ـ ماشین عروس ـ ریو و آردی سقوط کرد.

همان طور که پیش از این گفته شد، کاروان های عروسی رسمی دیرینه است که به صورت افسارگسیخته و با مجموعه ای از ناهنجاری ها اجرا می شود. پس از نارضایتی عمومی از کارناوال های عروسی و ایجاد مزاحمت برای شهروندان، دستگاه قضایی و پلیس وارد عمل شده و با هنجارشکنان برخورد شد.

برخورد با مزاحمان

حجت الاسلام صادقی نیارکی با انتقاد از برگزاری چنین مراسمی در قزوین از تشدید برخورد دستگاه قضایی و پلیس با هنجارشکنان خبر داد و گفت: به هیچ عنوان منکر شادی و شاد بودن نیستیم و با شادی مخالفتی نداریم و شادی را حق مسلم همه شهروندان می دانیم، ولی به شرط این که شادی ما مزاحمتی برای دیگران نداشته باشد و شادی نباید همراه با ایجاد مزاحمت برای دیگر شهروندان باشد و موجبات سلب آسایش شهروندان را فراهم نکند.

دادستان قزوین همچنین یادآوری کرد: برای رعایت حقوق عامه شهروندان با برگزارکنندگان مراسم عروسی که باعث ایجاد مزاحمت برای دیگران شوند یا کاروان های عروسی که مرتکب هنجارشکنی، راهبندان و اخلال در نظم و امنیت عمومی شوند، طبق قانون برخورد خواهد شد.

دادستان قزوین با توصیه به خانواده های عروس و داماد در جهت رعایت نظم و آرامش در سطح شهر عنوان کرد: کاروان های عروسی از ایجاد مزاحمت و سلب آسایش عمومی شهروندان باید خودداری کنند و از ایجاد آلودگی صوتی چون بوق زدن های ممتد در ساعات پایانی شب و نصب باندهای اکو و بلندگوها روی دیوار و پشت بام خانه ها در کوچه و خیابان پرهیز کنند.

وی با اشاره به تماس های متعدد شهروندان در تماس با پلیس110 و تقاضای برخورد با کاروان های عروسی، یادآور شد: نیروهای انتظامی با هرگونه رفتاری که براساس موازین قانونی و عرفی نباشد، برخورد خواهند کرد و موظف به اجرای قانون خواهند بود. عده ای از افراد در مراسم جشن و عروسی ارزش های اسلامی را رعایت نمی کنند و با سروصدا در معابر و خیابان های شهر موجب سلب آسایش و ناراحتی شهروندان می شوند. انجام چنین اعمالی ممنوع و مزاحمت به دیگران تلقی و قابل تعقیب و مستوجب مجازات است.

در حادثه ای دیگر یک کارناوال عروسی، تصادف زنجیره ای را در بزرگراه بابایی تهران رقم زدند. در این حادثه دو مهمان مصدوم شدند. عقربه ها ساعت 23 و 25 دقیقه شامگاه پنجشنبه 27 فروردین را نشان می داد که کارناوال عروسی در مسیر شرق به غرب بزرگراه بابایی به حرکت درآمدند. مهمانان همراه بوق های ممتد، خودروی عروس و داماد را بدرقه می کردند. هنوز چند دقیقه ای از مراسم همراهی عروس و داماد نگذشته بود که صدای برخورد مهیب 18 خودرو وحشت به راه انداخت.

با رسیدن عوامل امدادی به محل حادثه مشخص شد، 18 خودروی سواری متعلق به کاروان عروسی به صورت زنجیروار با یکدیگر برخورد کرده و در لاین های تندرو و کندرو بزرگراه متوقف شده اند. آتش نشانان بلافاصله عملیات امدادی را آغاز کردند. گروه اول وظیفه ایمن سازی محل را با قرار دادن علائم هشداردهنده برعهده گرفت و گروه دوم هم با قطع برق خودروها، آنها را به کنار بزرگراه و منطقه ایمن هدایت کرد. در این حادثه رانندگی، زن و مرد جوانی دچار مصدومیت شدند که به مراکز درمانی منتقل شدند.

شادی را با غم گره نزنید

سیدجلال ملکی، سخنگوی آتش نشانی تهران نیز در مورد حوادث مربوط به کاروان های عروسی به تپش گفت: زمان زیادی است که مردم برای بدرقه عروس و داماد ها به خانه بخت کارناوال به راه می اندازند و برای نشان دادن شادی خود با خودرو، نمایش های ویژه ای را اجرا می کنند. آنها تصور می کنند که برای یک شب شادی و پایکوبی می توانند از هر چیزی استفاده کنند تا شادی خودشان را بیشتر کنند، اما نمی دانند که خود را در کمین خطرهای احتمالی زیادی قرار می دهند و هر لحظه ممکن است که شادی جای خود را به غمی تلخ و بزرگ بدهد. آنها در کاروان های عروس به چند خودرو تقسیم شده و در خیابان ها و اتوبان ها ویراژ می دهند و به عاقبت خویش فکر نمی کنند.

کسی منکر این موضوع نیست که فامیل های عروس و داماد خوشحال هستند و کسی هم نباید مانع شادی آنها شود، ولی بهتر است که آنها در مکان مناسب و جایی که خطری آنها را تهدید نمی کند، این کار را انجام دهند، نه وسط خیابان. کاروان ها با بی احتیاطی کامل در اتوبان ها حرکت می کنند و برای این که فضای شادی خود را بیشتر فراهم کنند، با هم شوخی های خطرناک می کنند. همچنین چندین خودرو به صورت دسته جمعی در حالی که همه آنها سعی می کنند در کنار ماشین عروس حرکت کنند، بدون توجه به علائم راهنمایی و رانندگی و علائم هشداردهنده به راه خود ادامه می دهند.

گاهی اوقات آن قدر با سرعت حرکت می کنند که کنترل ماشین از دستشان خارج می شود و گاهی اوقات برای فیلم گرفتن و حرف زدن با سرنشینان ماشین دیگر، آن قدر آرام می روند که ترافیک سنگینی ایجاد می کنند و باعث سلب آسایش دیگران می شوند.

بعضی از کاروان ها هم وسط خیابان های شلوغ نگه می دارند و بی توجه به ماشین های اطراف به شادی خود می پردازند و حتی به این فکر نمی کنند که ممکن است یک ماشین سنگین وزن مثل کامیون با آنها برخورد کند، خدایی ناکرده حادثه بدی برایشان رخ دهد. مردم باید خودشان بیشتر مواظب رفتار خود باشند و با رفتار مناسب خود باعث سلب آسایش دیگران نشوند و از بروز حوادث احتمالی جلوگیری کنند.

جام جم

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر