‌این استان‌ها‌ در وضعیت قرمز اعتیاد هستند
bato-adv
کد خبر: ۱۰۷۲
تاریخ انتشار: 2015 May 26    -    ۰۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۹
دبیر اتاق‌های فکر ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان خسارت و هزینه در حوزه مواد مخدر بر اقتصاد کشور تحمیل می‌شود و نرخ شیوع اعتیاد ۲. ۶۵ درصد براساس مطالعه سال ۱۳۹۰ است و برخی استان‌ها از جمله استان خوزستان از ۱۲ استانی هستند که در وضعیت قرمز در حوزه اعتیاد در سطح کشور قرار دارند.

‌حمید صرامی در همایش علمی اجتماعی مبارزه با مواد مخدر، درباره موضوع تبیین سیاست‌های ستاد در خصوص مسئله اجتماعی امر مبارزه با مواد مخدر اظهارکرد: این زلزله خاموش و این بزرگ‌ترین شوک هزاره سوم در آستانه قرن ۲۱، معضلات جدی را در ابعاد مختلف رقم زده است و تا آنجا پیش رفته است که در کنار فقر، مشکلات زیست محیطی و تهدیدات هسته‌ای، یکی از چهار بحران جهانی مطرح شده است. به طوری که در آخرین نگرش سنجی که از مردم ایران صورت گرفت؛ بیش از ۹۰ درصد مردم موضوع مواد مخدر و روانگردان‌ها را به عنوان یک معضل اساسی مطرح کردند.
‌این استان‌ها‌ در وضعیت قرمز اعتیاد هستند

تولید ۳۵۸ نوع از انواع مواد جدید از طریق شبکه‌های مافیایی

دبیر اتاق‌های فکر ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: امروز در سطح کشور جوانان با انواع مواد مواجه شده‌اند به گونه‌ای که ماده جدیدی به نام «گل» را مشاهده می‌کنید و می‌بینید متأسفانه آهسته آهسته جای خود را بدست می‌آورد و همچنین ۳۵۸ نوع از انواع مواد جدید از طریق شبکه‌های مافیایی در حال تولید است و در عصر تنوع به دنبال آن هستند که با مواد جدید مشتری‌های جدید جذب کنند. این روند رسالت همه اندیشمندان را سخت‌تر خواهد کرد که با ایده‌های جدید و خلق اندیشه‌های جدید به استقبال مسایل اجتماعی بروند.

صرامی افزود: اگر امروز شبکه‌های مختلف در سطح جوامع و در عصر جهانی شدن، در کشور شرایطی را رقم می‌زنند که متأسفانه برای تغییر نگرش‌ها و ارائه باورهای غلط برای جذب مشتریان جدید اقدام می‌کنند، سوال اساسی این است که آیا در نظام آموزش و پرورش و دانشگاه‌های ما برای مقابله با سایت‌های تولید کننده و تغییردهنده نگرش‌ها، به‌‌ همان اندازه کار می‌شود یا منفعلانه عمل می‌کنیم؟

وی ادامه داد: اگر قرار است به بحث اجتماعی کردن بپردازیم باید شناخت دقیقی از ویژگی‌های عصر حاضر داشته باشیم. در عصری که با سونامی تغییر مواجه هستیم و تغییرات شتابان در عرصه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی در حال بروز و شیوع است، ما در عصر جهانی شدن نمی‌توانیم دیواری به دور خود بکشیم. بنابراین چه باید کرد و چگونه باید به استقبال این پدیده‌های جدید برویم؟

‌این استان‌ها‌ در وضعیت قرمز اعتیاد هستند

دبیر اتاق‌های فکر ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: امروز با نسل نوگرا و تنوع طلب و با نسلی که به دنبال کنجکاوی‌های هدایت شده ناشی از ماجراجویی‌ها حرکت می‌کند، مواجه هستیم. بنابراین باید آسیب پذیری او را بپذیریم و باید بپذیریم در قرن ۲۱ به دلیل عصر سونامی تغییر، ایده‌ها به شدت و به سرعت فاسد خواهد شد و نیازمند آن هستیم که دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه نسبت به خلق ایده‌ها و خلق محصولات فرهنگی متناسب با نیاز مخاطبان درعصر بازاریابی اجتماعی حرکت کنند.

صرامی اظهار کرد: آنچه که امروز در بحث اجتماعی شدن به آن نیازمندیم این است که انسان‌های توانمند را تربیت کنیم تا آنان بتوانند مهارت‌های زیستن را برای زندگی در عصر پیچیده امروز یاد بدهند.

عملکرد نامناسب گذشته سبب شده که امروز با پیچیده شدن پدیده اعتیاد مواجه شویم


وی ادامه داد: اگر قرار است در اجتماعی کردن حرکت کنیم باید باور داشته باشیم که فقط و فقط قرار نیست مردم به صحنه بیایند بلکه اجزای یک نظام جامع باید همزمان با هم در خرده نظام‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی کار کنند تا آن‌گاه امر اجتماعی کردن مبارزه شکل بگیرد. اگر چهار خرده نظامی که ذکر شد، به شکل مطلوب عمل کنند آنگاه می‌توانیم بگوییم آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا خواهد کرد اما اگر یکی از این خرده نظام‌ها خوب عمل نکند، قطعا به انواع آسیب‌های اجتماعی گرفتار خواهیم شد.

دبیر اتاق‌های فکر ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: عملکرد یک نظام اقتصادی نامطلوب آن است که با یک آشفتگی در عرصه اقتصاد مواجه شویم و اگر وضعیت نامطلوب اقتصادی را داشته باشیم آنگاه با جماعتی از فقرا و تنگدستان در یک سو و در سوی دیگر با جماعتی از ثروتمندان مواجه خواهیم شد.

صرامی عنوان کرد: قطعا عملکرد نامناسب گذشته سبب شده که امروز با پیچیده شدن پدیده اعتیاد مواجه شویم. در خرده نظام اجتماعی آن‌گاه که انسجام و همبستگی باشد افراد به سمت و سوی آسیب نخواهند رفت ولی اگر نقش تعاملات اجتماعی کمرنگ شود، بدون شک فعالیت‌های داوطلبانه و مشارکت‌ها کاهش پیدا خواهد کرد.

وی افزود: شکل گیری رویکرد پرخاشگری و نابردباری در روابط اجتماعی، ترجیح منافع فردی بر منافع جمعی و متأسفانه شکل گیری پدیده خودمداری در پاره‌ای از مواقع در سطح کشور، آشفتگی اجتماعی و کاهش اعتماد اجتماعی را رقم می‌زند و موجب نزاعهای اجتماعی می‌شود. به همین دلیل در شکل گیری تئوری لجبازی عده‌ای برای مخالفت با برخی از موضوعات، به یکی از این آسیب‌ها هم گرفتار می‌شوند.

دبیر اتاق‌های فکر ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: در خرده نظام فرهنگی باز برای رقم زدن وضعیت مطلوب برای جامعه در عرصه فرهنگ باید جامعه را به اصول فرهنگی مشترک گرایش دهیم. ولی آن‌گاه که طیف‌های کثیری از خرده فرهنگ‌ها در قالب مدگرایی به ناهنجاری‌ها و ضد ارزش‌ها تبدیل می‌شود، جامعه با چند پارگی فرهنگی مواجه خواهد شد که این چند پارگی فرهنگی می‌تواند پیش زمینه‌های آسیب پذیری را بر اصل اخلاق اجتماعی فراهم کند و ممکن است ما را آهسته آهسته به یک تهدید اجتماعی و بحران اجتماعی و اگر خوب نیاندیشیم و خوب فکر نکنیم ما را به فروپاشی اجتماعی گرفتار کند.

وی گفت: در اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر نیازمند آن هستیم که این خرده نظام‌ها در همه ابعاد در سطح استان‌ها با هم عمل کنند. اگر این اتفاق بیافتد آن‌گاه نظام فرد به عنوان نظام شخصیت در برابر این چهار خرده نظام، ملاحظه می‌کند که نیازهای مادی او تامین شده و می‌تواند بر حیات سیاسی جامعه اثر بگذارد و در شبکه ارتباطات اجتماعی به عنوان یک جامعه پویا می‌تواند ملاحظه و اثرگذاری کند و همچنین اگر ملاحظه کرد در حیات فردی و اجتماعی در چارچوب سطح فرهنگی می‌تواند فعالیت کند، آن‌گاه نظام شخصیت در قبال این چهار خرده نظام در بحث اجتماعی کردن می‌تواند مسئولیت پذیری داشته باشد.

وی افزود: اگر این چهار خرده نظام در اجتماعی کردن خوب با هم عمل نکنند قطعا احساس ناکامی‌ها، بحث بی‌اخلاقی‌های اجتماعی و آن‌گاه توسعه و تقویت تهدیدات و بحران‌های اجتماعی را باید انتظار داشته باشیم.

دبیر اتاق‌های فکر ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: متاسفانه جزیره‌ای عمل کردن موجب شده سیستم هوشمند اعتیاد از این نقاط ضعف ما کاملا بهره برداری کند و به مشتریان جدیدتری برسد. وقتی ما دیوار مرزی کشیدیم، بلافاصله در لابراتورهای خانگی شیشه را تهیه کردند، به لابراتور‌ها ضربه زدیم، کشت گلخانه‌ای را ایجاد کردند. آیا ما در مقابل این سیستم می‌توانیم بیاندیشیم که چگونه مقابله کنیم؟ به نظر می‌رسد نیازمند اندیشه‌های جدید‌تر در این زمینه هستیم.

‌این استان‌ها‌ در وضعیت قرمز اعتیاد هستند
کاهش سن اعتیاد به ۱۵ سال

صرامی افزود: حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان خسارت و هزینه در حوزه مواد مخدر بر اقتصاد کشور تحمیل می‌شود و نرخ شیوع اعتیاد ۲. ۶۵ درصد براساس مطالعه سال ۱۳۹۰ است و برخی استان‌ها از جمله استان خوزستان از ۱۲ استانی هستند که در وضعیت قرمز در حوزه اعتیاد در سطح کشور قرار دارند.

وی اظهار کرد: در سال ۸۳ متوسط سن اعتیاد در کشور ۲۳ سال، در سال ۹۰ میانگین سن اعتیاد به ۲۱ سال بوده است و اخیرا نیز نرخ شیوع مصرف تا سن ۱۵ سال متاسفانه فراوانی‌های خود را نشان می‌دهد و در مقایسه با جامعه جهانی که ظرف ۱۰ سال سن اعتیاد چهار سال کاهش یافته، مشاهده می‌کنید که در طی ۱۰ سال سن اعتیاد در ایران از ۲۳ به ۱۵ سالگی رسیده است.

صرامی عنوان کرد: روند مشارکت در سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۹۲ نشان می‌دهد که سطح مشارکت مردم در بحث اجتماعی شدن، در سطح ضعیفی بوده است لذا انتظار می‌رود با افزایش سطح مشارکت‌ها و ایفای نقش اجتماعی بتوانیم بهتر از حضور مردم استفاده کنیم.

وی ادامه داد: حجم و اندازه آسیب‌ها و تهدید‌ها و بحران‌های اجتماعی در حال افزایش است. یکی از موارد حایز اهمیت تهاجم دشمن است. تغییر بنیادی در ساختار‌ها که منجر به توسعه اجتماعی در عرصه توسعه می‌شود متاسفانه به حاشیه رفت. به حاشیه رفتن توسعه اجتماعی سبب شد در برنامه‌های اول، دوم و سوم توسعه به مقوله اعتیاد اصلا فکر نشود. و در برنامه‌های چهارم و پنجم سهم بزرگ‌ترین تهدید اجتماعی کشور در این برنامه‌ها فوق العاده ضعیف شد و همین موضوع موجب شد که دغدغه نسبت به این تهدید اجتماعی کاهش یابد.

دبیر اتاق‌های فکر ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: تقابل جامعه صنعتی با ارزش‌های دنیای مدرن و مدرنیته یکی از مسایلی است که به آن گرفتار شدیم و بی‌ثباتی در جامعه در حال گذار ایران مشکلاتی را برای آن ایجاد کرده است.

صرامی اظهار کرد: همچنین شکاف بین نسلی ناشی از جامعه در حال گذار و عدم ارایه نسخه‌های مناسب از مشکلات دیگری بود که زمینه تقویت آسیب‌ها را در جامعه ما فراهم کرد و عادی شدن موضوعات و آسیبهای اجتماعی، دغدغه‌های اجتماعی را کم رنگ کرده است.

وی افزود: ما در مقابل سیستم اعتیاد دقیقا در حالت انفعال هستیم. به راستی اگر بخواهیم در حوزه اجتماعی شدن حرکت کنیم بهترین گزینه‌ها چیست؟ داشتن یک برنامه اقدام به جای سیاست گذاری کافی است. ضعف آشکار ما در کشور و حلقه مفقوده در فعالیت‌ها، فقدان یک برنامه اقدام است و برای رسیدن به این برنامه تقویت دغدغه ملی است. اگر این دغدغه در ۳۶۵ روز سال نه در روز جهانی مبارزه با مواد مخدر شکل گرفت، آنگاه می‌گوییم نسبت به این تهدید اجتماعی توانسته‌ایم فاصله بین فاجعه و دغدغه را کم کنیم. اما سیستم اعتیاد به تعطیلی ترم و دانشگاه می‌اندیشد.

دبیر اتاق‌های فکر ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: توجه به برنامه‌های آموزشی و ایجاد یک سیستم هشدار در این زمینه بسیار حایز اهمیت است. اگر ژن مشارکت در نخبگان تقویت شود و گروه‌های مرجع از روحانیت تا تولید کنندگان برنامه‌های رسانه‌ای تا سینماگران، نویسندگان، مترجمان و پژوهشگران در خواست مشارکت در موضوع را کردند آنگاه می‌توانیم موفق عمل کنیم.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
دریافت کد بورس رایگان
بلیت هواپیما چارتر