رازهایی از شخصیت نامزد شما
کد خبر: ۱۰۶۵
تاریخ انتشار: 2015 May 25    -    ۰۴ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۴
یکی از مهم‌ترین نکات در دوران نامزدی شناخت کامل طرف مقابل است و سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که نامزدمان را چگونه بشناسیم؟

یک کار‌شناس ارشد روان‌شناسی گفت: متاسفانه بسیاری از ما قبل از شروع یک رابطه حتی به اندازه زمانی که می‌خواهیم یک جفت کفش بخریم نیز سوال نمی‌کنیم و با این اشتباه، فرصت کشف بسیاری از ویژگی‌های شریک آینده زندگی‌مان را از دست می‌دهیم.

دوران نامزدی,شناخت شخصیت نامزد, دوران نامزدی

بی‌نیاز افزود: «چطور نامزد خود را بشناسمش؟» این سوالی است که خیلی از دختر و پسر‌ها، چه در مرحله انتخاب، چه درمرحله نامزدی از مشاور یا روان‌شناس خود می‌پرسند. شاید به این سوال باید یک پرسش اساسی‌تر اضافه کرد: «چه چیزهایی را باید در مورد نامزد خود بدانم؟» معمولاً ما وقتی در مورد ویژگی‌های اصلی یک نفر حرف می‌زنیم از کلمه «شخصیت» استفاده می‌کنیم.

وی تصریح کرد: برخلاف آنچه در عامه مطرح است ما آدم «بی‌شخصیت» نداریم. هر کسی شخصیتی دارد. اگر می‌خواهید احتمال موفقیت ازدواجتان بالا برود. باید بدانید که نامزد شما چه شخصیتی دارد و ایا می‌توانید با این شخصیت زندگی کنید یا نه. متاسفانه بسیاری از ما قبل از شروع یک رابطه، حتی به اندازه زمانی که می‌خواهیم یک جفت کفش بخریم نیز سوال نمی‌کنیم و با این اشتباه، فرصت کشف بسیاری از ویژگی‌های نامزدمان را از دست می‌دهیم.


بی‌نیاز با بیان اینکه شناخت، عاشقانه نیست، گفت: عاشق شدن تجربه‌ای رمانتیک است، اما سوال کردن و مصاحبه با همسر چنین نیست. در واقع خیلی‌ها فکر می‌کنند که نامزدی فقط دوره رمانتیک بازی است و نه دوره شناخت. معمولاً کسانی که در این دوره به شدت عاشق هستند و نامزد خود را دربست می‌پذیرند، بعد از ازدواج به‌‌ همان شدت عشقشان فروکش می‌کند و فرو می‌ریزد، چون متوجه می‌شوند واقعیت با تصورات عاشقانه ان‌ها فرق داشته است.
 
وی تصریح کرد: گاهی اوقات نمی‌خواهیم جواب‌ها را بدانیم، چون ممکن است جواب‌های مناسبی نشنویم. یکی از دلایل رایج سوال نپرسیدن نامزد‌ها از یکدیگر همین است. در واقع آنان وقتی می‌فه‌مند نباید این کار را می‌کردند که با همسرشان زیر یک سقف هستند و همسرشان اصلاً آن چیزی نیست که تصور می‌کردند.

این روان‌شناس اضافه کرد: ممکن است از اینکه نامزدمان سوال‌هایی بپرسد هراس داشته باشیم. نکند او هم چیزهایی در مورد من بداند؟ نکند این ویترینی که ساخته‌ام فرو بریزد؟ یادتان باشد شما با تمام وجود خودتان زیر یک سقف زندگی خواهی کرد و نه فقط وی‌ترین زیبایی که ساخته‌اید. پس اجازه بدهید نامزد شما چیزهایی هم در مورد انباری وجود شما بداند.

وی با بیان اینکه لازم است برخی ویژگی‌های شخصیت نامزد خود را پیش از ازدواج شناخت، گفت: یکی از این ویژگی‌ها پایداری هیجانی است. ثبات هیجانی شامل ثبات در برخی موارد می‌شود که یکی از آن‌ها اضطراب است. کسانی که ثبات هیجانی پایینی دارند معمولاً مضطرب هستند. افراد مضطرب رفتار بی‌قراری دارند و نمی‌توانند تمرکز کنند و مدام فکرهای منفی مثل «حالا چی می‌شه» یا «نمی‌تونم از پسش بربیام» یا «الانه که یه اتفاق بد بیفته» در سرشان تکرار می‌شود.
بی‌نیاز ادامه داد: از لحاظ فیزیولوژیک آدم‌های مضطرب دست‌های عرق کرده، ضربان قلب بالا و صورت قرمزی دارند. کسانی که از لحاظ شخصیتی مضطرب هستند این صفت را معمولاً در همه موقعیت‌ها و زمان‌ها نشان می‌دهند.


وی تصریح کرد: افراد دارای خصومت و خشم بالا‌تر ثبات هیجانی پایین‌تری دارند. این آدم‌ها کینه‌ای و به اصطلاح عصبی هستند.

این روان‌شناس گفت: افراد مبتلا به افسردگی دست کم پنج نشانه دارند که شامل غمگینی، تمرکز، کم یا زیاد شدن اشت‌ها، کم یا زیاد شدن وزن، کم یا زیاد شدن خواب، از دست دادن انرژی، دشواری در تصمیم گیری و فکر یا اقدام به خودکشی می‌شود اما روی هم رفته، بعضی آدم‌ها از بعضی دیگر غمگین‌تر هستند. در دوران نامزدی باید توجه داشته باشید که میزان غمگینی چقدر با غمگینی خودتان یکسان است.
وی تصریح کرد: بعضی افراد نسبت به خودشان، درونشان و شخصیتشان آگاهی بیشتری دارند. یکی از نشانه‌های ثبات هیجانی خودآگاهی است.
بی‌نیاز در ادامه گفت: بعضی افراد تحریک پذیرند، بعضی زود‌تر به اتفاقات اطراف واکنش نشان می‌دهند. آنان زودترعصبانی، مضطرب و هیجانی می‌شوند. در دوران نامزدی می‌توانید دریابید که در این صفت چقدر به نامزدتان شبیه هستید.

وی با اشاره به ویژگی‌ برون‌گرایی اظهارکرد: برون گرایی شامل صفات خون‌گرمی، اجتماعی بودن، جراتمندی، هیجان‌طلبی و برخورداری از هیجان‌های مثبت می‌شود. برون گرا‌ها خونگرم‌تر از درون‌گرا‌ها هستند. زود‌تر با دیگران صمیمی می‌شوند و با آنان خوش و بش می‌کنند.

این روان‌شناس اضافه کرد: خیلی افراد فکر می‌کنند که برون گرایی فقط به معنای اجتماعی بودن است اما راحت بودن در جمع فقط جزئی از برون گرایی است علاوه بر آن کسانی که برون‌گرا هستند بیشتر از درون‌گرا‌ها حرف خودشان را با جرئت می‌زنند و عملشان را قاطعانه پیش می‌برند.
بی‌نیاز در پایان مطلب خود گفت: برون‌گرا‌ها از درون گرا‌ها هیجان‌طلب‌ترهستند. آنان به راحتی به هیجان نمی‌آیند. برای همین ممکن است دست به کارهای خطرناکی بزنند تا کمی هیجانی شوند. برون‌گرا‌ها بیشتر از درون گرا‌ها هیجان‌های مثبت را تجربه می‌کنند و روی هم رفته شاد‌تر از آدم‌های درون گرا هستند.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر