جشن تولد هنرمندان شهریوری برگزار شد+تصاویر
کد خبر: ۱۰۴۶۹
تاریخ انتشار: 2015 September 09    -    ۱۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۰
جشن تولد هنرمندان پیشکسوت رشته های گوناگونِ متولد شهریورماه، در مجموعه ی باغ زیبای تهران برگزار شد. 
 
در آغاز این جشن صمیمانه که با حضور علی اصغر کاراندیش، معاون توسعه ی مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ و هنرمندان و خانواده هایشان برگزار شد، عباس عظیمی، مدیرعامل مؤسسه ی هنرمندان پیشکسوت، ضمن عرض خیر مقدم به هنرمندان و خانواده هایشان، گفت: امسال به پیشنهاد خودِ هنرمندان، قرار شد که به جای برپایی مراسمِ سومین سالگرد تأسیس مؤسسه ی هنرمندان پیشکسوت، همه ی هنرمندانِ عضو را به سفر سه روزه ی کیش بفرستیم که مقدمات این سفر با حمایت دکتر کاراندیش در حال فراهم شدن است و امیدواریم در فاصله ی زمانی 15 تا 20 مهر، پذیرای هنرمندان و همسرانشان در جزیره ی کیش باشیم. 

وی درباره ی فعالیت های مؤسسه گفت: غیر از هدیه ی تکریم ماهیانه، که ظاهر قضیه است، این بیست و یکمین ماهی است که داریم برای هنرمندان جشن تولد ماهیانه برگزار می کنیم. افتخار مؤسسه ی هنرمندان پیشکسوت در این است که هنرمندان رشته های گوناگون را زیر پوشش خود دارد. 

کاراندیش گفت: گاهی برخی رسانه ها انتقاد می کنند که چرا از فلان هنرمند حمایت نکرده ایم و بدین ترتیب خدمت های مؤسسه را به چالش می کشند، اما ما برای حفظ کرامت هنرمندان، نمی توانیم هیچ بحثی را در این باره مطرح کنیم، حتی در جمع خود هنرمندان عزیز. ما تنها می توانیم هنرمندان بالای 60 سالی را که گواهی درجه ی یک هنر از وزارت ارشاد دارند، زیر پوشش قرار دهیم، نه همه ی هنرمندان. 

در ادامه، علی اصغر کاراندیش، معاون توسعه ی مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان اینکه هر بار که در جمع هنرمندان پیشکسوت هستم، آن روز، بهترین روز عمر من است، گفت: شما هنرمندان انسان های ارزشمندی هستید که حقّ فراوانی بر گردن مردم دارید و هرچه برای شما شود، کم است و ما شرمنده ایم که نمی توانیم بیش از این کاری برای شما بکنیم. اینکه در قلب مردم جای دارید، بهترین هدیه یی است که خداوند به شما داده است. 

وی گفت: این باغی که مراسم در آن برگزار می شود، باغی است 10000 متری که از یک سال پیش اعلام کردیم که در خدمت هنرمندان پیشکسوت است و کارت هایی هم صادر شده که هنرمندان پیشکسوت هر زمان خواستند از این فضا بهره ببرند، چه برای برگزاری مراسم جشن عروسی فرزندان، چه برای استفاده ی شخصی. ما نگذاشتیم این فضا را برای بهره برداری تجاری، تبدیل به رستوران کنند. 

کاراندیش گفت: از بیش از یک سال پیش اعلام کرده ام که هر یک از اهالی فرهنگ و هنر که نیاز به هزینه ی درمانی داشته باشند، کل هزینه را ما تقبل می کنیم و این، وظیفه ی ما است. 
 
**حسرت در کنار شما بودن در دلم ماند 

گوهر خیراندیش، بازیگر خوب سینما و تلویزیون، که یکی از هنرمندان متولد شهریور است و به سبب مشغله نتوانسته بود در این جشن حاضر شود، از طریق تلفن، چند دقیقه یی با حاضران صحبت کرد و گفت: سلام به خانم ایران درّودی، خانم ملکه ی رنجبر، خانم شهلا ریاحی، آقای نصرت الله وحدت و همه ی هنرمندان عزیزی که حضور دارند. حیف که من آنجا نیستم و حسرت این کنار شما بودن در دلم ماند و امیدوارم سال دیگر در جمع شما باشم. 

آقای کاراندیش از شما ممنونیم که دارید به دردانه های هنر مملکت عزت می گذارید، که در واقع دارید به خودتان عزت می گذارید. 
 
**دستتان را می بوسم، بگذارید گنجینه ام را وقف کنم 

در ادامه با خواندن نام هنرمندان پیشکسوت متولد ماه شهریور، با دادن هدیه یی از آن ها تقدیر شد. هنگامی که نام استاد منوچهرخان استهبدی، هنرمند هنرهای تجسمی که از مشهد آمده بود، خوانده شد، وی از درددل خود، با جمع گفت: من از سال 1340 گنجینه یی گرد آورده ام که دارای بیش از دوازده هزار اثر کلکسیونی است. 12 سال است که چون خانواده ام را از دست داده ام و وارث درجه یکی ندارم، کل زندگی ام را در اختیار گذاشته ام که بی هیچ درخواست مادی متقابلی، اجازه دهند در مشهد، موزه یا فرهنگسرایی بسازم تا آنچه دارم، در آنجا وقف شود. خودم هم تنها اتاق کوچکی در آن مجموعه داشته باشم و تا زمانی که هستم نقش سرایدار آنجا را ایفا کنم. 

این هنرمند 83 سال ادامه داد: من موافقت شهرداری و شورای شهر را گرفته ام اما به قول شهردار مشهد نمی دانم چه دست پنهانی مانع این وقف شده است. از آقای دکتر کاراندیش عاجزانه خواهش می کنم، دستشان را می بوسم، پایشان را می بوسم که پیش از آنکه زنگ پایان زندگی ام بخورد، بگذارند این گنجینه ی گرانبها و بی نظیر را وقف کنم تا مبادا پس از مرگم، وارثی درجه ی چندم آن ها را تصاحب کند. 

کاراندیش در پاسخ استاد اسپهبدی گفت: درخواست ایشان، تأسیس بنیاد است که این، در حیطه ی اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی است و کاری بسیار دشوار است. 

پس از درد دل تأثر برانگیز استاد اسپهبدی، زمانی که نام استاد عباس شیرخدا خوانده شد، این مرشد پیشکسوت شعری را با آواز زورخانه یی تقدیم هنرمندان حاضر کرد که با استقبال فراوان حاضران همراه شد. 

در ادامه ی این برنامه، کیک تولد هنرمندان پیشکسوت شهریوری را خانم ها شهلا ریاحی، ملکه رنجبر، ایران درّودی و آقایان نصرت الله وحدت و منوچهر استهبدی بریدند و پس از آن، هنرمندان و خانواده هایشان عکس یادگاری گرفتند. 

در پایان نیز، هنرمندان تابلو عکسی از «آیلان»، طفل معصوم آواره ی سوری که به هنگام مهاجرت غرق شد، را امضا کردند تا اعتراض خود را به این کودک کشی ها اعلام کنند. 
 
**در حاشیه ی این جشن تولد 

*هنگامی که نام بهروز غریب پور، کارگردان تئاتر، که غایب بود خوانده شد، عظیمی آرزو کرد که کدورت بین غریب پور و استاد انتظامی برطرف شود. همچنین، عباس مشهدی زاده، هنرمند مجسمه ساز، درباره ی غریب پور گفت: بهروز غریب پور، کسی است که بسیاری از کارهای عروسکی را برای شناساندن حافظ و سعدی و دیگر شاعران ما، در تئاتر کرده است. 

از این ها به کنار، او کسی است که کشتارگاه پایتخت را تبدیل به فرهنگسرا کرده و خانه ی هنرمندان را بنا نهاده است. ای کاش غلامرضا تختیِ متولد پنج شهریور نیز با ما بود. 

*ایران درّودی، نقاش پیشکسوت، نیمه های برنامه به جمع پیوست که به محض آمدنش، مرشد عباس شیرخدا آوازی را به افتخار وی خواند. 

*نصرت الله وحدت، بازیگر قدیمی سینمای ایران که سن دارترین هنرمند حاضر در جمع بود، با لحنی طنز گفت: افتخارم این است که زمانی که هیچ یک از شما به دنیا نیامده بودید، در خدمت خانم شهلا ریاحی بر صحنه ی تئاتر نصر حاضر بودم. 

*اسماعیل خلج، فریده سپاه منصور، عزت الله مهرآوران و عطیه غبیشاوی، هنرمندان غیر شهریوریِ مهمان جمع بودند. 

*پروانه معصومی، گوهر خیراندیش، بهروز غریب پور، مهین افشارپور، رضا کمال علوی و محمدعلی اسماعیلی متین، هنرمندان غایب در این جشن بودند. 

*استاد اسپهبدی، برای هر یک از هنرمندان حاضر، زعفران سوغات آورده بود. 

این مراسم برای برپایی جشن تولد این هنرمندان پیشکسوت متولد شهریور برگزار شد: عباس مشهدی زاده، هارون یشایایی، پروانه معصومی، جعفر حسنخانی، ملکه رنجبر، عباس شیرخدا، ایران درّودی، علی اصغر زعیمی، شهلا ریاحی، مهین افشارپور، علی اصغر ریسه، نصرت الله وحدت، عبدالکاظم صادقا، محمدعلی اسماعیلی متین، هوشنگ توکلی، رضا کمال علوی و بهروز غریب پور. 

جشن تولد هنرمندان شهریوری برگزار شد+تصاویر 

جشن تولد هنرمندان شهریوری برگزار شد+تصاویر

جشن تولد هنرمندان شهریوری برگزار شد+تصاویر

جشن تولد هنرمندان شهریوری برگزار شد+تصاویر

جشن تولد هنرمندان شهریوری برگزار شد+تصاویر

منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر