عجیب‌ترین پل‌های دنیا +عکس
کد خبر: ۱۰۲۵۶۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: 2018 March 07    -    ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۰
پل‌ها یکی از عالی‌ترین شگفتی‌های مهندسی هستند که شهر‌ها و حتی کشور‌ها را به هم وصل می‌کنند. اغلب پل‌ها طوری طراحی می‌شوند که در مقابل طوفان‌هایی که احتمال وقوع آن‌ها یکی دوبار در صد سال است مقاومت کنند. اما برخی پل‌ها خلاقانه‌ترین طراحی‌ها را دارند. پل‌های بسیار جالبی در نقاط مختلف دنیا وجود دارند که عجیب‌ترین نمونه‌های آن را در این مطلب مشاهده می‌کنید.

پل گره خوش شانسی، چانگشا، چین

این پل عابرپیاده فولادی که شبیه روبان موجدار است از روی رودخانه دراگون کینگ در شهر چانگشا در چین عبور می‌کند و توسط معماران NEXT طراحی شده است. پل گره خوش شانسی ۱۸۵ متر طول و ۲۴ متر ارتفاع دارد و از نوار موبیوس و هنر سنتی گره کردن در چین الهام گرفته شده است. طراحی موجدار پل شامل سه مسیر پیاده می‌شود که به سمت بالا و پایین حرکت و دو پارک را هم وصل می‌کند و منظره خیره کننده‌ای از رودخانه، دریاچه، کوه‌های اطراف و شهر چانگشا ارائه می‌دهد.

عجیب ترین پل های دنیا
 


پل مدور لاگونا گارزون، اروگوئه

این پل حلقوی در ساحل جنوبی اروگوئه قرار دارد و شهر‌های روشا و مالدونادو را به هم وصل می‌کند. طراحی منحنی به این دلیل انتخاب شده که رانندگان را وادار کند با سرعت کم حرکت کنند. ۱۰۰۰ خودرو می‌توانند همزمان روی این پل حرکت کنند. این پل شامل دو مسیر عابر پیاده هم می‌شود تا از منظره لذت ببرند.
 
عجیب ترین پل های دنیا
 


پل بادبان‌های دوقلو، دورست، انگلستان
 
پل بادبان‌های دوقلو در سال ۲۰۱۲ افتتاح و روی کانال بک واتر در دورست انگلستان کشیده شده است. این پل شامل دو بازوی بالارونده مثلثی با ارتفاع ۲۳ متر می‌شود که هر دو توسط اهرم‌های هیدرولیکی حرکت می‌کنند که می‌توانند تا ۱۵ بار در روز پل را باز کنند که قایق‌ها و کشتی‌ها بتوانند از کانال عبور کنند. در حالت بسته، پل کاملا مسطح است، اما وقتی دو مثلث بالا می‌روند، شبیه بادبان قایق می‌شود. ۲ دقیقه طول می‌کشد تا پل کاملا باز شود.

عجیب ترین پل های دنیا
 


اشیما اوهاشی، ژاپن

پل یا رولرکوستر؟ پل اشیما اوهاشی، یک پل جاده‌ای بتنی به طول ۱.۶ کیلومتر است که از روی دریاچه ناکاومی در ژاپن عبور و شهر‌های ماتسو و ساکایمیناتو را به هم متصل می‌کند. اما چه چیزی رانندگی روی آن را هیجان انگیز می‌کند؟ این پل با شیب ۵ تا ۶ درصد بالا رفته تا کشتی‌ها بتوانند از زیر آن عبور کنند. وقتی از دور و از یک طرف آغاز تا پایان پل را نگاه کنیم، یک شیب ملایم را می‌بینیم، نه شیب ۴۵ درجه‌ای که در عکس‌ها به نظر می‌رسد.

عجیب ترین پل های دنیا
 


پل اژدها، ویتنام

اژد‌ها نماد قدرت و ثروت در بسیاری از کشورهای آسیایی است و از مجسمه‌های اژد‌ها که معابد را تزئین کرده اند تا نقاشی‌های اژد‌ها که در خانه‌ها آویزان می‌شود، می‌توان اژد‌ها را در جاهای زیادی دید. ویتنام هم از اژد‌ها در پل ۶۶۶ متری خود در شهر دا نانگ در سال ۲۰۱۳ رونمایی کرد. این پل اژد‌ها شکل فولادی روی رودخانه هان قرار دارد و واقعا از دهانش آتش بیرون می‌دهد. می‌توانید ساعت ۹ شب شنبه و یکشنبه هر هفته، بیرون آمدن آتش از دهان این اژد‌ها را مشاهده کنید. همچنین این پل با بیش از ۲۵۰۰ لامپ ال‌ای‌دی روشن می‌شود و منظره خیره کننده‌ای به نمایش می‌گذارد.

عجیب ترین پل های دنیا
 


مورینسل، اتریش

این پل است یا جزیره یا یک سکوی شناور؟ بسیاری افراد مورینسل را هر سه این‌ها در نظر می‌گیرند. پل مورینسل از فولاد و شیشه ساخته شده و دو ساحل رودخانه مور را به هم وصل می‌کند. اما نقش آن فقط یک پل عابرپیاده نیست که دو طرف را به هم وصل کند، بلکه یک جزیره مصنوعی با اشکال منحنی و پیچ و تاب خورده است که یک صدف نیمه باز را شکل می‌دهد. این ساختمان صدفی در واقع شامل یک کافه شناور، یک زمین بازی کودکان و یک آمفی تئاتر می‌شود که میزبان رویداد‌های مختلف است.
 
عجیب ترین پل های دنیا
 


پل غلتان، انگلستان

ظهر‌های جمعه عابران پیاده و گردشگران می‌توانند شاهد نمایش چهار دقیقه‌ای باز شدن این پل در حوضه رودخانه پدینگتون در لندن باشند. این پل غلتان به شکل یک هشت ضلعی جمع می‌شود تا به قایق‌ها اجازه عبور دهد. پل غلتان در سال ۲۰۰۴ ساخته شده و به آرامی و نرمی پیچ می‌خورد تا از یک پل صاف و معمولی به شکل دایره‌ای دربیاید که در کنار کانال قرار می‌گیرد. پل غلتان از هشت قسمت مثلثی تشکیل شده و می‌تواند در هر نقطه از حرکت خود متوقف شود.

عجیب ترین پل های دنیا
 


پل لگو، آلمان

وقتی به پل لگو در شهر ووپرتال در آلمان نگاه کنید، فکر می‌کنید وارد سرزمین لگو شده اید، چون در نگاه اول به نظر می‌رسد این پل با آجر‌های لگو ساخته شده باشد. اما در واقع این پل بتنی که شامل راه آهن هم می‌شود، فقط به شکل آجر‌های لگو نقاشی شده است. در سال ۲۰۱۱، هنرمند گرافیتی و خیابانی «مارتین هوولد» پل را به این شکل رنگ آمیزی کرد.

عجیب ترین پل های دنیا
 


پل ریشه‌های زنده، هند

هنر شکل دهی به درختان پل‌های معلق و فوق العاده طبیعی در هند ایجاد کرده است. مردم پل‌ها را نمی‌سازند، بلکه می‌رویانند و ریشه‌ها و شاخه‌های درختانی را که در دو سوی رودخانه قرار دارند، با دست در راستای افقی قرار می‌دهند و به تدریح شبکه‌ای زنده از ریشه‌ها و شاخه‌ها ایجاد می‌کنند. این فرآیند ممکن است بیش از یک دهه طول بکشد اما به مرور زمان قوی و محکم‌تر می‌شود.

عجیب ترین پل های دنیا
 


پل پرنده، هلند

این پل در شهر لیووارن در هلند واقع شده و از رودخانه هارلینگ وارت عبور می‌کند. پل پرنده یک پل متحرک تمام اتوماتیک است که در سال ۲۰۰۸ ساخته شده و به سرعت بالا می‌رود تا کشتی‌ها بتوانند عبور کنند. این فرآیند به وسیله دو اهرم و سیلندر‌های هیدرولیکی انجام می‌شود که یک بخش واقعی از جاده را از جا بلند کرده و دوباره سر جایش می‌گذارد. این پل ۱۰ بار در روز بالا و پایین می‌شود و و وقتی پایین گذاشته می‌شود کاملا با جاده یکی و ناپدید می‌شود.
 
عجیب ترین پل های دنیا
 


پل موسی، هلند

در قرن هفدهم قلعه‌ها و خندق‌ها از منطقه غرب باربانت در هلند در مقابل مهاجمان فرانسوی و اسپانیایی حفاظت می‌کردند. یکی از این قلعه ها، روور بود که بازسازی آن به طراحان فرصت ساخت یک پل خلاقانه را داده است که می‌تواند بازدیدکنندگان را از خندق عبور دهد. برای حفظ ویژگی‌های قلعه، طراحان یک پل نامرئی در خندق ساختند که از دور دیده نمی‌شود، زیرا آب تا لبه‌های آن بالا می‌آید. این پل غرق شده، چون یادآور داستان حضرت موسی (ع) است پل موسی نامیده می‌شود و این توهم را ایجاد می‌کند که افراد از وسط آب و خندق عبور می‌کنند.
 
عجیب ترین پل های دنیا
 


پل مواج هندرسون، سنگاپور

شکل مجسمه‌ای متمایز پل مواج هندرسون آن را در سنگاپور مشهور کرده است. این پل، بلندترین پل عابر پیاده سنگاپور است که کوه‌های جنوبی شهر را به هم وصل می‌کند که شامل یک زنجیره ۹ کیلومتری از فضای باز سبز، پارک‌ و تپه‌ می‌شوند. نوار‌های منحنی موج دار این پل نه تنها بسیار زیبا هستند بلکه برای مردم آلاچیق و سایبان فراهم می‌کنندک. در شب همه چیز متفاوت می‌شود. چون این امواج از ساعت ۷ تا ۲ نیمه شب با چراغ‌های ال‌ای‌دی روشن می‌شوند.

عجیب ترین پل های دنیا
 


پل گیتس هد میلنیوم (پل چشمک)، انگلستان

در ۲۸ ژوئن ۲۰۰۱، حدود ۳۸ هزار نفر در گیتس هد در ساحل رودخانه تاین صف کشیدند تا شگفتی جدید مهندسی را مشاهده کنند. این پل عابر پیاده و دوچرخه سواری خلاقانه، نشانه شهری مشهوری در شمال شرقی انگلستان شد و حتی در یک تمبر پستی هم چاپ شد. پل گیتس هد میلنیوم در واقع از دو منحنی زیبا تشکیل شده که یکی کف را تشکیل می‌دهد و دیگری آن را پشتیانی می‌کند. منحنی‌ها روی نقاط محور مشترک خود می‌چرخند تا کشتی‌ها از زیر آن عبور کنند؛ یک حرکت چرخشی خلاقانه شبیه به باز شدن آرام پلک ها.

عجیب ترین پل های دنیا
 


پل اورسوند، سوئد و دانمارک

افتتاح پل اورسوند در سال ۲۰۰۰ نه تنها سفر بدون توقف بین اروپا و سوئد را محقق کرد، بلکه یک سفر منحصر به فرد را رقم زد. این پل در واقع از سه بخش تشکیل شده، پل، جزیره مصنوعی و تونل. این تونل باید ساخته می‌شد، چون پل از مناطق بدون مانع اطراف فرودگاه کاستروپ عبور می‌کند هم چنین تونل به کشتی‌های بزرگ اجازه می‌دهد بدون نگرانی درباره ارتفاع پل از تنگه اورسوند عبور کنند. با این حال جزیره مصنوعی فقط پل و تونل را به هم وصل نمی‌کند. از آنجا که گیاهان و جانوران آزادانه می‌توانند در این جزیره رشد کنند، تبدیل به بهشتی برای زیست شناسان شده است.
 
عجیب ترین پل های دنیا
 


پل اکتاویو فریاس دی الیویرا (Octavio Frias de Oliveira)

این پل کابلی در سائوپائولو، برزیل قرار دارد و از رودخانه پینهیروس عبور می‌کند. این پل به دلیل شکل «X» مانند آن منحصربه فرد است. در پایان دسامبر چراغ‌های کابل‌ها روشن می‌شوند تا شبیه درخت کریسمس شود.
 
عجیب ترین پل های دنیا
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سلطان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۶
0
0
فقط پل ورسک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۶
0
0
پل های خلاقانه و زیبا هستند و غیر از اینکه برای عبور و مرور باشند برای جذب گردشگر هم هستند.
پل ها در ایران همه شبیه هم هستند و خیلی زشت هستند. شاید یکی از دلایل شباهت پل های ایران این باشد که مجری همه آنها متاسفانه یک شرکت خاص است .
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار