جدیدترین آمار درباره پیش فروش سکه
کد خبر: ۱۰۲۲۸۶
تاریخ انتشار: 2018 March 04    -    ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۰
تازه‌ترین آماری که مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی اعلام کرد نشان داد که در جریان پیش فروش سکه، تاکنون حدود ۶۰۰ هزار قطعه فروخته شده است، این تعداد رقمی حدود ۸۰۰ میلیارد تومان را در بر می‌گیرد.
 
طرح پیش‌فروش سکه با قیمت قطعی از ۲۸ بهمن ماه و در قالب بسته سیاستی بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز به اجرا درآمد. بر این اساس متقاضیان می‌توانستند با مراجعه به شعب بانک ملی سکه تمام بهار آزادی را با سررسید یک ساله با نرخ قطعی یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و سررسید شش ماهه با نرخ یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خریداری کنند.

گزارشی که رحیمی-مدیر اداره نشر و ریالی بانک مرکزی- امروز (یکشنبه) در حاشیه برگزاری مجمع بانک مرکزی ارائه کرد، حاکی از این بود که تا ۱۲ اسفندماه حدود ۶۰۰ هزار قطعه سکه پیش‌فروش شده است. با توجه به اینکه عمده پیش‌فروش‌ها برای سررسید یک ساله است اگر نرخ یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را برای فروش در نظر بگیریم، حدود ۸۴۰ میلیارد تومان از محل فروش این ۶۰۰ هزار قطعه تاکنون به شبکه بانکی وارد شده است. از سوی دیگر اگر با سررسید شش ماهه و با قیمت یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان محاسبه شود، رقمی نزدیک به ۷۸۰ میلیارد تومان نقدینگی جذب شده است.

در مجموع بر اساس توضیحات رحیمی برآورد می‌شود که با توقف انتشار اوراق گواهی سپرده ۲۰ درصد که همزمان با پیش‌فروش سکه انجام می‌شد، به مرور استقبال بیشتری از خرید سکه شود. وی آمار فروش در روز‌ها را متفاوت اعلام کرد و گفت: زمانی بود که در یک روز ۲۸ هزار فقره سکه پیش فروش شده و در روزی هم این تعداد به ۱۰۰ هزار قطعه رسیده است.

همزمان با پیش‌فروش سکه حراج آن نیز در بانک کارگشایی سه روز در هفته انجام می‌شود.

ایسنا

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار