کشف گورستان ۲۰۰۰ ساله در جنوب مصر
کد خبر: ۱۰۱۷۷۲
تاریخ انتشار: 2018 February 27    -    ۰۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶
«خالد العنانی» وزیر آثار تاریخی مصر از کشف یک گورستان کهن در نزدیکی منطقه «تونه الجبل» در جنوب شهر قاهره خبر داد که شامل ۴۰ تابوت‌دان بزرگ سنگی، حدود ۱۰۰۰ مجسمه کوچک و یک آویز گردنبند شدند که روی آن به زبان هیروگلیف مصر باستان "سال نو مبارک" حکاکی شده است.

کشف گورستان ۲۰۰۰ ساله در جنوب مصر به گزارش «تابناک باتو»؛ باستان‌شنان گورستانی کهن در جنوب مصر کشف کردند که شامل ۴۰ تابوت بزرگ سنگی و تعداد زیادی مجسمه و اشیای باستانی است.

به گزارش رویترز، «خالد العنانی» وزیر آثار تاریخی مصر از کشف یک گورستان کهن در نزدیکی منطقه «تونه الجبل» در جنوب شهر قاهره خبر داد که شامل ۴۰ تابوت‌دان بزرگ سنگی، حدود ۱۰۰۰ مجسمه کوچک و یک آویز گردنبند شدند که روی آن به زبان هیروگلیف مصر باستان "سال نو مبارک" حکاکی شده است.

این منطقه در جنوب شهر قاهره که اخیرا اکتشافات زیادی در آن صورت گرفته شامل گورستان‌های زیرزمینی فراوانی است که قدمت آن‌ها به اواخر دوره فراعنه تا اوایل دودمان بطلمیوسی می‌رسد.

انتظار می‌رود این گورستان جدید کشف شده که قدمت آن بیش از دو هزار سال است پنج سال برای کاوش و حفاری به زمان نیاز داشته باشد.

وزیر آثار تاریخی مصر گفت: این ابتدای کار است و به زودی جاذبه‌های باستانی زیادی به مصر اضافه خواهد شد.

باستان‌شناسان سال گذشته میلادی نیز موفق به کشف بزرگ ۱۷ جسد مومیایی دست نخورده با قدمت چند هزار ساله در یک دخمه واقع در استان مینیا در فاصله ۲۵۰ کیلومتری جنوب قاهره و در یک گورستان در عمق ۸ متری زمین شدند که علاوه بر اجساد مومیایی که اغلب آن‌ها در شرایط سالمی قرار داشتند شامل تابوت‌های آهکی، تابوت‌های مخصوص حیوانات و پاپیروس‌هایی حکاکی شده با خط هیروگلیف نیز بود.

آثار تاریخی مصر جذابیت زیادی برای گردشگران خارجی دارد و مسئولان مصری امیدوارند این اکتشافات جدید به احیای صنعت گردشگری در این کشور کمک کند که پس از ناآرامی‌های سال ۲۰۱۱ که به برکناری حسنی مبارک انجامید ضربه بزرگی خورد.

شمار گردشگران خارجی مصر سال گذشته با رشد ۵۴ درصدی به ۸.۳ میلیون رسید، اما با وجود این، هنوز با رکورد ۱۴.۷ میلیون گردشگر سال ۲۰۱۰ فاصله فراوانی دارد.

ایسنا

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار