ماجرای تصویری از سقوط هواپیمای آسمان که جهانی شد
کد خبر: ۱۰۱۶۸۲
تاریخ انتشار: 2018 February 26    -    ۰۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰

روز یکشنبه، ۲۹ بهمن ماه پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپیمایی آسمان از مقصد تهران به سمت یاسوج بعد از ۵۰ دقیقه پرواز به یکباره از مدار خارج شد. بعد از آن، اعلام شد که هواپیما پس از اصابت با کوه دنا سقوط کرده است.

جستجو‌ها برای یافتن نشانی از هواپیما آغاز شد و پس از ۳ روز در نهایت نیرو‌های حاضر در منطقه موفق به یافتن نشانی از هواپیمای سقوط کرده شدند. محل سقوط هواپیما، قله پازن پیر کوه دنا در جنوب روستای نقل سمیرم بود.
پهپاد‌های سپاه تصاویری از محل سقوط هواپیما را ثبت کردند و بعد از آن، نیرو‌های هلال احمر به منطقه اعزام شدند.

در این اعزام، برای نخستین بار تصویری به ثبت رسید که به وضوح لاشه بیرون زده از برف هواپیما را نشان می‌داد.
ماجرای تصویری از سقوط هواپیمای آسمان که جهانی شد

ماجرای تصویری از سقوط هواپیمای آسمان که جهانی شد

در همین گفت و گویی را با محمد خادم الشیخ، عکاس و ثبت کننده این تصویر داشته ایم.

وی که به عنوان مربی تیم‌های واکنش سریع جمعیت هلال احمر و مربی و مدرس امداد و نجات کوهستان فعال است در رابطه با اقدامات جمعیت هلال احمر پس از سقوط هواپیمای "ای‌تی‌آر ۷۲" هواپیمایی آسمان در منطقه کوه دنا می‌گوید: پس از حادثه سقوط هواپیما در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات جمعیت هلال احمر تصمیم گیری‌های لازم برای فعالیت نیرو‌های این جمعیت صورت گرفت. جستجو برای یافتن لاشه هواپیما در کمترین زمان ممکن انجام شد و شب نخست حادثه، به صورت زمینی به مناطقی که گمان برده می‌شد هواپیما در آنجا سقوط کرده است، اعزام شدیم.

ماجرای تصویری از سقوط هواپیمای آسمان که جهانی شد

مربی تیم‌های واکنش سریع جمعیت هلال احمر می‌افزاید: دمای هوا بین منفی ۱۵ تا منفی ۲۰ درجه بود. آن زمان خیلی‌ها اعلام کردند که می‌شود از طریق نقشه‌های هوایی محل شناسایی دقیق هواپیما را مشخص کرد، اما باید اعلام شود زمانی که آسمان ابری و مه آلود است و شرایط جوی مهیا نیست، شناسایی منطقه سقوط هواپیما از طریق نقشه‌های هوایی ممکن نیست.شد

خادم الشیخ در خصوص ثبت نخستین تصویر لاشه هوا می‌گوید: در روز سوم جستجو برای یافتن لاشه هواپیما، آسمان تا حدودی صاف بود. در این شرایط بالگرد هلال احمر به حرکت در آمد و من نیز همراه تیم، عازم منطقه‌ای شدم که بر اساس اطلاعات پهپاد‌های سپاه، اعلام شده بود که لاشه هواپیما در آن نقطه قرار دارد.

وی می‌افزاید: ۱۰ سال سابقه کوهنوردی حرفه‌ای دارم و به منطقه سقوط هواپیما نیز آشنا هستم. با توجه به شناخت قبلی که داشتم پیش بینی می‌کردم که در چه نقطه‌ای بتوان لاشه هواپیما را پیدا کرد. با دوربین منطقه را رصد می‌کردم تا در نهایت ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه صبح در خط الراس قله نول شمالی شی‌ای را رصد کردم که برق می‌زد.

این مربی و مدرس امداد و نجات کوهستان با اشاره به حضور برخی از عکاس‌ها در پرواز‌های تیم‌های امدادی می‌گوید: تعدادی از عکاسان حاضر در منطقه، در پرواز‌های تیم‌های امدادی حضور یافته، اما موفق به ثبت تصویری از لاشه نشده بودند. من قبل از پرواز، نقطه احتمالی سقوط هواپیما را نشان کرده بودم و در شرایطی که خلبان پرواز موفق به دیدن لاشه هواپیما نشد، در تصاویری که به ثبت رساندم به وضوح بخش‌هایی از لاشه هواپیما قابل رویت بود. با این تصاویر، بسیاری از سوالاتی که مطرح بود پاسخ داده شد و به نوعی می‌توان گفت که پازل مبهم محل سقوط هواپیما با عکس‌های اولیه به طور کامل حل شد.

خادم الشیخ می‌افزاید: نخستین تصویر ثبت شده از لاشه هواپیما مورد توجه رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفت و در بسیاری از صفحات نخست روزنامه‌ها استفاده شد. ۵۰ رسانه خارجی و تعداد زیادی از رسانه‌های داخلی از این عکس در خبر‌های خود استفاده کردند.

مربی تیم‌های واکنش سریع جمعیت هلال احمر در رابطه با درخواست‌های ارائه شده از روستائیان و افراد محلی برای عدم حضور در منطقه سقوط هواپیما می‌گوید: درخواست ما این است که افراد محلی برای یافتن پیکر‌های مسافران حاضر در هواپیمای سقوط کرده اقدام نکنند، زیرا در نقطه سقوط هواپیما خطر آن‌ها را تهدید می‌کند.

خادم الشیخ می‌افزاید: افرادی که در منطقه حاضر می‌شوند باید تجهیزات کافی به همراه داشته و با شرایط بقا در برف آشنا باشند. تاکید شده که به خاطر اینکه هواپیما در صعب العبور‌ترین نقطه سقوط کرده و در ارتفاع ۴ هزار و ۵۰ متری است، اگر افرادی قصد حضور در منطقه را دارند باید پیش از هر اقدام با هلال احمر هماهنگ کنند.

میزان

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار