«مرد‌ عنکبوتی» مشهد دستگیر شد+عکس
کد خبر: ۱۰۱۵۰۲
تاریخ انتشار: 2018 February 24    -    ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۰
چندی قبل، خبر‌های فروش اموال سرقتی در جاده قدیم قوچان و منطقه خین عرب مشهد، پلیس را به تکاپو واداشت تا ریشه یابی این ماجرا را به طور غیرمحسوس در دستور کار قرار دهد. از سوی دیگر نیز گزارش سرقت اموال باغ ویلا‌های حاشیه شهر و ساختمان‌های در دست احداث، در حالی رو به افزایش بود که بررسی‌های تخصصی پلیس، سرنخ این دو ماجرا را به یکدیگر گره می‌زد.

ماجرای سرقت از باغ ویلاها، زمانی شکل سریالی به خود گرفت که سارق یا سارقان وارد حوزه طرقبه شده بودند و هر از چند گاهی خبر دستبرد به یک باغ ویلا به پلیس گزارش می‌شد. این گونه بود که به دستور قاضی «سیدهادی سبحانی» (دادستان عمومی و انقلاب طرقبه و شاندیز) گروه ویژه‌ای از کارآگاهان زبده به پیگیری موضوع دستبرد به باغ ویلا‌ها پرداختند. تحقیقات غیرمحسوس پلیس و همچنین اظهارات برخی شاکیان، نشان می‌داد ردپایی از دزد معروف به «مرد عنکبوتی» در این سرقت‌ها وجود دارد. این دزد لاغراندام ۳۳ ساله که لباس‌های تنگ و اندامی می‌پوشید چندین بار با خیز‌های بلند از روی دیوار موفق شده بود از چنگ پلیس بگریزد.
 


او که سه فقره سابقه سرقت و چند سابقه کیفری دیگر در پرونده سیاه خود داشت، بار دیگر به ارتکاب جرم روی آورده بود چرا که شگرد دستبرد به باغ ویلا‌ها و ساختمان‌های در حال احداث بیانگر آن بود که «مرد عنکبوتی» وارد عمل شده است.

پیگیری سرنخ‌ها برای یافتن «مرد عنکبوتی» به صورت نامحسوس در مناطق مختلف شهر و با استفاده از منابع و مخبران ادامه داشت، ولی باز هم ردیابی اموال سرقتی به مناطق حاشیه‌ای شهر مشهد می‌رسید. بدین ترتیب تحقیقات با راهنمایی و نظارت دادستان عمومی و انقلاب طرقبه و شاندیز وارد مرحله جدیدی شد و شکل عملیات برای به دام انداختن «مرد عنکبوتی» تغییر کرد.

کارآگاهان درحالی با رصد‌های اطلاعاتی به پیگیری سرنخ‌های چگونگی فروش اموال سرقتی پرداختند، که ادامه تحقیقات به راننده یک دستگاه خودروی پراید رسید. بررسی‌های کارآگاهان که با تجزیه و تحلیل‌های کارشناسی در حضور قاضی سبحانی همراه بود، نشان می‌داد که راننده جوان یک دستگاه پراید، اموال سرقتی را به مناطق خین عرب یا بولوار توس مشهد انتقال می‌دهد بنابراین عملیات پلیس روی پراید سفید رنگ متمرکز شد و محور‌های مواصلاتی زیر چتر اطلاعاتی کارآگاهان قرار گرفت تا این که نیمه شب ۲۶ ماه گذشته، ماموران انتظامی در حالی به یک دستگاه پراید در ابتدای جاده ورودی مشهد مشکوک شدند که چند شاخه میلگرد از صندوق عقب و شیشه‌های آن بیرون زده بود.

ماموران انتظامی پس از هماهنگی با مقام قضایی به بازرسی خودرو پرداختند و اموال دیگری را که مربوط به لوازم ساختمانی بود از داخل خودروی مذکور کشف کردند. مرد ۳۷ ساله که خود را لیسانس و راننده تاکسی تلفنی معرفی می‌کرد در پاسخ به سوالات حرفه‌ای ماموران، دچار تناقض گویی شد و این موضوع ظن ماموران را افزایش داد چرا که اطلاعات مستند جمع آوری شده آنان نشان می‌داد که ماجرای لوازم موجود در پراید با سرقت‌های «مرد عنکبوتی» ارتباط دارد.


این گونه بود که به دستور قاضی سبحانی، راننده جوان پراید به دادسرای عمومی و انقلاب انتقال یافت و مقام قضایی تنها بعد از طرح چند سوال تخصصی، او را با صدور قرار قانونی در اختیار کارآگاهان نیروی انتظامی قرار داد تا به ریشه یابی ماجرا بپردازند.

متهم ۳۷ ساله که ابتدا مدعی بود فقط به عنوان تاکسی تلفنی در انتقال لوازم به مشهد نقش دارد در ادامه بازجویی‌ها لب به اعتراف گشود و گفت: اموال ساختمانی که داخل خودرو کشف شد مربوط به فردی به نام «و» است که به «مرد عنکبوتی» شهرت دارد. گزارش خراسان حاکی است: با اطلاعاتی که راننده مذکور دراختیار پلیس گذاشت بلافاصله عملیات دستگیری وی با صدور دستورات ویژه دادستان طرقبه و شاندیز آغاز شد تا این که ماموران موفق شدند به مخفیگاه او دست یابند.

ماموران انتظامی سپس در یک عملیات هماهنگ، «مرد عنکبوتی» را قبل از آن که فرصت فرار پیدا کند، به دام انداختند و به بازرسی مخفیگاه وی پرداختند در بازرسی از این مکان مقادیر زیادی لوازم سرقتی مربوط به ساختمان‌های درحال احداث و باغ ویلا‌ها از قبیل:، لوازم بنایی، کپسول گاز، سنگ فرز، ابزار، میله‌های آهنی، ترازو، قرقره و ... کشف و ضبط شد.

مرد معروف به عنکبوتی که به دادسرای طرقبه منتقل شده بود در اعترافات خود گفت: راننده پراید از سرقتی بودن لوازم اطلاع داشت و من هم به خاطر این که به او اعتماد کامل داشتم، در هر سرویسی که لوازم را به مشهد انتقال می‌داد، بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان به او می‌پرداختم.

این متهم در ادامه اعترافاتش افزود: لوازم سرقتی را به افراد ناشناس و به عنوان ضایعات در مشهد به فروش می‌رساندم. وی که سه سابقه کیفری سرقت، دوسابقه مواد مخدر و یک فقره سابقه ورود به عنف در پرونده سیاهش دارد، اضافه کرد: بعد از آن که به باغ ویلا‌ها یا ساختمان‌هایی مانند مسکن مهر جوانان دستبرد می‌زدم، اموال را در یک جا جمع می‌کردم و سپس با راننده پراید تماس می‌گرفتم که آن‌ها را به مشهد ببرد.
در حالی برخی از اموال سرقتی کشف شده تحویل شاکیان شده است که تاکنون ۹ نفر از مال باختگان، مرد معروف به عنکبوتی را شناسایی کرده اند و تحقیقات برای شناسایی دیگر مال باختگان این پرونده همچنان ادامه دارد. شایان ذکر است متهم اصلی این پرونده با صدور قرار قانونی در زندان به سر می‌برد تا بررسی‌های بیشتری درباره دیگر جرایم احتمالی وی صورت گیرد. 
جام نیوز
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار