روایت یک هیمالیانورد از دشواری عملیات دنا
کد خبر: ۱۰۱۴۶۱
تاریخ انتشار: 2018 February 24    -    ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰
کوهنورد شیرازی با سابقه فتح قله‌هایی از رشته کوه هیمالیا گفت: هواپیمای تهران - یاسوج در منطقه‌ای از قُله 'نول شمالی' از سلسله قله‌های کوه دنا به ارتفاع ۳۹۰۰ متر سقوط کرده و پیکر‌های جانباختگان این حادثه در محدوده‌ای به وسعت یک زمین فوتبال پراکنده هستند.

آرمان شهپری فاتح قله هشت هزار ۱۶۰ متری مانسلو در رشته کوه‌های هیمالیا که برای کمک رسانی به منطقه سقوط هواپیما اعزام شده است، روز جمعه درگفت و گو با ایرنا افزود: انتقال پیکر‌های همه جانباختگان این حادثه با وجود بارش برق و احتمال سقوط بهمن در این شرایط بسیار سخت است.

این هیمالیانورد افزود: هواپیما ۲۰۰ متر پایین‌تر از قُله سقوط کرده است و، چون محل سقوط دارای شیب بسیار تند و صعب العبور است برای جمع آوری بقیه اجساد نیاز به زمان بیشتری است.

وی اضافه کرد: بزرگترین مشکلی که هنگام امداد رسانی در بالای قُله وجود داشت، حضور تعداد زیادی افراد عادی و غیرحرفه‌ای بود که این امر مشکلاتی را ایجاد کرد و ما نیز بخش زیادی از نیروی خود را صرف کمک به این افراد کردیم چرا که امکان تلفات در میان این افراد هم وجود داشت.

شهیری ادامه داد: به مدت ۲ روز در بالای قُله بودیم که سرمای هوا ۳۰ درجه زیر صفر بود و از آنجا که برف شروع به باریدن کرد مجبور شدیم قُله را ترک کنیم تا در شرایط آب و هوایی بهتر بتوان اجساد را که در ابعادی به وسعت یک زمین فوتبال پخش شده است را منتقل کرد.

وی اظهار کرد: پس از بارش برف امکان سقوط بهمن زیاد است از این رو باید پس از اینکه برف‌ها یخ زدند کار جمع اوری اجساد را شروع کرد و حداقل باید پنج روز از زمان بارش برف گذشته باشد تا امدادگران دچار بهمن نشوند.

شهپری ادامه داد: از تیم ۳۰ نفره کوهنوردی استان فارس که به منطقه سقوط هواپیما اعزام شده بودند، تنها سه کوهنورد که هیمالیا را فتح کرده بودند به همراه چهار اسکی باز نخستین تیمی بودند که در بالای قله حضور یافتند و برای ادامه امداد نیز حاضر هستیم هر زمان که نیاز باشد به محل برویم.

این کوهنورد شیرازی افزود: در این عملیات با تجهیزات خودمان که مخصوص کوهنوردی در مناطق برفی است استفاده کردیم و برای ادامه عملیات نیز فقط باید از تعداد زیادی کوهنوردان حرفه‌ای استفاده شود چرا که با توجه به سنگینی برخی اجساد، انتقال آن‌ها به تنهایی میسر نیست.

شهپری گفت: برای انتقال دیگر اجساد نیاز به ۵۰۰ کوهنورد حرفه‌ای است و کاری از افراد امدادگر غیر کوهنورد در محل سقوط هواپیما ساخته نیست.

آرمان شهپری و میلاد کشاوررزی دو کوهنورد شیرازی که آبان ماه ۹۶ موفق شدند قله هشت هزار و ۱۶۳ متری ' مانسلو ' در رشته کوه هیمالیا را فتح کنند در بین نفرات اعزامی از استان فارس بودند.

پرواز شماره ۳۷۰۴ شرکت هواپیمایی آسمان با ۶۰ مسافر و ۶ خدمه پروازی ساعت ۸ صبح روز یکشنبه ۲۹ بهمن ماه تهران را به مقصد یاسوج ترک کرد.

این هواپیما از نوع «ای تی آر ۷۲» پس از ۵۵ دقیقه پرواز از صفحه رادار مرکز کنترل خارج شد و بر اساس اعلام نهاد‌های ذیربط خبر سقوط آن در منطقه کوهستانی پادنای سمیرم در ۱۴ مایلی فرودگاه یاسوج اتفاق افتاد.

رشته‌کوه دنا، بلندترین و بزرگ‌ترین چین‌خوردگی رشته‌کوه بزرگ زاگرس محسوب می‌شود و دارای خط الرأسی به طول تقریبی ۹۰ کیلومتر است.

کوه دنا بام زاگرس با ارتفاع ۴ هزار و ۴۳۵ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

رشته‌کوه دنا ۴۹ قله بالای چهار هزار متر دارد و بیشترین مجموعه قله‌های بالاتر ازاین ارتفاع در ایران به این رشته‌کوه تعلق دارد که نول شمالی محل سقوط این هواپیما یکی از این قله‌ها است. 
ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار