حقایق جالب درباره حیوانات سیرک+عکس
کد خبر: ۱۰۱۳۶۴
تاریخ انتشار: 2018 February 25    -    ۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰
حیوانات سیرک فقط برای خندیدن و مسخره کردن نیستند. از زمان پیدایش سیرک، آن‌ها به عنوان بازیگران تمام عیاری شناخته می‌شدند. معمولا از حضار خواسته می‌شود آن‌ها را به چشم بازیگران ماهر ببینند نه فقط حیواناتی که آموزش دیده اند تا ترفندهای خاصی را اجرا کنند. برخی معتقدند که با این حیوانات در پشت صحنه رفتار بسیار بدی می‌شود. در این مطلب با حقایقی درباره حیوانات سیرک را آشنا می‌شوید.
 
حقایق جالب درباره حیوانات سیرک

استفاده از حیوانات در سیرک از تئاتر یونان آغاز شد

احتمالا از وقتی انسان متوجه شد می‌تواند به سگ دستور بدهد که بنشیند یا میمون می‌تواند دوچرخه سواری کند تصمیم گرفته از حیوانات در سیرک استفاده کند. هیچکس دقیقا نمی‌داند. اما شواهد نشان می‌دهد که یونانیان و رومیان در زمان‌های بسیار دور به تماشای نمایش حیوانات می‌نشستند. بسیاری از ما فکر می‌کنیم که سیرک از «سیرک ماکسیموس، آمفی تئاتر بزرگ رومی» آغاز شد، اما باید به یاد داشته باشید که حیوانات در آنجا عموما قربانی گلادیاتور‌ها می‌شدند و نمایش اجرا نمی‌کردند. چیزی که برای خانواده های امروزی خوشایند نیست. در قرون وسطی و رنسانس بود که نمایش حیوانات بسیار محبوب شد و کمی برخلاف سیرک‌های امروزی، حیوانات به عنوان ابزار‌هایی برای تبلیغات هم استفاده می‌شدند.

حقایق جالب درباره حیوانات سیرک
 


نمایش سگ و اسب

اغلب ما سیرک‌ها را با حیوانات عجیب و دور از دسترسی مثل فیل ها، ببر‌ها و حتی خرس‌ها می‌شناسیم. اما حتما تعجب می‌کنید اگر بدانید که پیشگامان سیرک که نمایشگاه‌های رنسانس و قرون وسطی و کارناوال‌هایی بودند که کم کم در قرن ۱۸ و ۱۹ به سیرک تبدیل شدند، اغلب از نمایش سگ و اسب استفاده می‌کردند. حیواناتی که به راحتی در دسترس و آموزش پذیر بودند و به آن‌ها چند حرکت آموخته می‌شد.
 حقایق جالب درباره حیوانات سیرک
 

 
اسب‌ها مهم بودند

اگر می‌خواهید درباره حیوانات سیرک چیزهای بیشتری یاد بگیرید، باید بدانید که اسب‌ها در رشد و توسعه سیرک‌هایی که امروزه می‌شناسیم چقدر حیاتی بودند. باتوجه به شیر‌های کاملا رام شده و فیل‌های آموزش دیده که امروزه توجه ما را جلب می‌کنند، شاید این عجیب به نظر برسد، اما در واقع سیرک‌ها کارشان را با اسب ها و سوارکاران شگفت انگیزشان آغاز کردند. د
 
ر اواخر قرن هجدهم در بریتانیا مدارس سواری کاری شروع به نمایش ترفند‌های سوارکاری کردند، از جمله ایستادن روی اسب‌هایی که چهار نعل می‌رفتند و حرکات آکروباتیک در حال اسب سواری. همه این کار‌ها در یک دایره بزرگ اتفاق می‌افتاد بنابراین مردم می‌توانستند نمایش آن‌ها را از آغاز تا پایان ببینند. تماشای این نمایش از فاصله مستقیم نیم مایلی بسیار سخت‌تر بود؛ بنابراین نام لاتین «circus» به معنای دایره به این نمایش‌ها داده شد.

حقایق جالب درباره حیوانات سیرک
 


حیوانات مختلف سیرک

همان طور که قبلا گفتیم، حیوانات سیرک همیشه موجودات عجیب و دور از دسترسی نبودند. در واقع هنوز نمایش‌هایی را می‌بینیم که از حیوانات بسیار عادی استفاده می‌کنند. اجراهای اسب سواری هنوز جزء اصلی سیرک‌ها هستند و اجازه دهید آکرو گربه‌های شگفت انگیز را فراموش نکنیم که در سیرک‌ها نمایش می‌دهند. به نظر می‌رسد استفاده از گربه‌ها یک سنت قدیمی بوده است: یک دلقک قرن نوزدهمی نمایشی اجرا کرد که در ان گربه‌ها او را در یک گاری می‌کشیدند. اما فقط حیوانات کاملا اهلی شده نبودند که در سیرک‌های قدیمی کار می‌کردند. خوک‌ها هم وزنه‌های سنگین سیرک‌ها بودند و در نمایش‌های سیرک‌های قرن هجدهم مشاهده می‌شدند. حتی گاو‌ها هم روی صحنه می‌آمدند، اما ظاهرا ظرفیت زیادی برای اجرای حرکات خاص نداشتند، و اگر تا به حال گاو‌ها را از نزدیک دیده باشید، حتما از این موضوع تعجب نمی‌کنید.
 
حقایق جالب درباره حیوانات سیرک
 

 
بدرفتاری با حیوانات
 
با حیوانات سیرک چه در طول تاریخ و چه امروز، بسیار بد رفتار شده و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. در آغاز، مربیان حیوانات برای آموزش رفتار و ترفندهای خاص به حیوانات از ظلم و خشونت استفاده می‌کردند. مشهورترین مربی شیر در قرن نوزدهم «ایزاک ون آمبورگ» بود که اگرچه روی صحنه با حیوانات بازی می‌کرد و نمایش‌های لذتبخشی اجرا می‌کرد، اما در پشت صحنه رفتار‌های بسیار ظالمانه و تحقیر کننده‌ای با آن‌ها داشت. او حیوانات را با دیلم می‌زد، اما آیا امروزه هم با حیوانات سیرک این قدر بد رفتار می‌شود؟

حقایق جالب درباره حیوانات سیرک
 


و امروزه...

حتی در دهه گذشته هم اعتراض‌های زیادی درباره رفتار سیرک‌ها با حیوانات انجام شده است. در سال ۲۰۱۱ شرکت «Feld Entertainment» به دلیل خشونت‌های بی شماری که با حیوانات داشت ۲۷۰ هزار دلار جریمه شد. گرچه این بزرگترین جریمه‌ای بوده که تا به حال انجام شده اما نسبت به درآمد سالانه ۱ میلیارد دلاری آن‌ها چیز زیادی نیست.
 
قلاب «Bullhook» یک ابزار رایج برای آموزش فیل‌ها است. این ابزار شبیه یک سیخ بخاری است که قلاب تیزی در انتهاب آن قرار دارد و برای سیخونک زدن به فیل طراحی شده و بسیاری افراد آن را ظالمانه می‌دانند.
 
حقایق جالب درباره حیوانات سیرک
 

 
سیرک رینگلینگ براس و بارنوم و بیلی دیگر از فیل‌ها استفاده نمی‌کنند
 
بعد از اینکه لس آنجلس و اوکلند استفاده از قلاب فیل‌ها را در سال ۲۰۱۴ ممنوع کردند، سیرک‌های رینگلینگ براس و بارنوم و بیلی دیگر در آنجا تور برگزار نکردند. اما بعد از بی اعتنایی شهر‌ها نسبت به این موضوع؛ یک اتفاق بزرگ در سال ۲۰۱۵ افتاد: سیرک بزرگ رینگلینگ براس و بارنوم و بیلی تصمیم گرفتند فیل هایشان را تا سال ۲۰۱۸ به یک مرکز حفاظت در فلوریدا تحویل دهند و فیل‌ها را کم کم از اجراهایشان حذف کنند. سیرک رینگلینگ و بارنوم و بیلی اعلام کردند که برای حفظ فیل‌های آسیایی آن‌ها را تا سال ۲۰۱۸ بازنشسته می‌کنند، اما گروه‌های حقوق حیوانات متعجبند که اگر هدف آن‌ها همین است چرا سه سال طول می‌کشد.

حقایق جالب درباره حیوانات سیرک
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار