ساده ترین راه ها برای رضایت از زندگی؛ حتما بخوانید
کد خبر: ۱۰۱۳۲۷
تاریخ انتشار: 2018 February 22    -    ۰۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳
اما چطور می‌توان تئوری‌های روان‌شناسی را در زندگی روزمره به طور عملی به کار برد؟... پس به این ترتیب اگر می‌خواهید در زندگی شادتر باشید، از حالا شروع کنید: قدر زندگی را بیشتر بدانید، با دوستان و خانواده معاشرت کنید، حداقل برای دقایقی از روز ذهن خودتان را از همه چیز پاک کنید، از شبکه های اجتماعی کمتر استفاده کنید و خوب بخوابید.
ساده ترین راه ها برای رضایت از زندگی؛ حتما بخوانید
 
ساده ترین راه ها برای رضایت از زندگی؛ حتما بخوانید   به گزارش «تابناک باتو»؛ می‌خواهید از زندگی احساس رضایت بیشتری کنید؟ پروفسور سانتوس، مدرس کلاس‌هایی به نام روانشناسی و زندگی خوب، می‌گوید: سعادتمندی ناگهان اتفاق نمی‌افتد. شما باید برای سعادت و رضایت تمرین کنید.

پس توصیه‌های او را بخوانید؛

 لاری سانتوس، استاد روانشناسی و علوم شناختی دانشگاه ییل آمریکا می‌گوید: بررسی‌های علمی ثابت کرده است که رضایت از زندگی نیاز به یک تلاش آگاهانه دارد. او می گوید کار ساده‌ای نیست. زمان احتیاج دارد.

او کسی است که در این‌ باره تجربه خوبی دارد، چون روانشناسی و زندگی خوب را در دانشگاه تدریس می‌کند. کلاس‌های درس او در تاریخ ۳۱۶ ساله دانشگاه ییل، پرطرفدارترین بوده است. با بیشتر از ۱۲۰۰ دانشجو، کلاس‌های سانتوس در دانشگاه به تازگی رکورد بیشترین شرکت‌کننده را شکسته است.

اساس درس‌های او بر قواعد روان‌شناسی مثبت‌گرا استوار است؛ شاخه‌ای از روانشناسی که درباره افزایش رضایت و تغییرات عادت‌های انسان تحقیق می‌کند.

اما چطور می‌توان تئوری‌های روان‌شناسی را در زندگی روزمره به طور عملی به کار برد؟

سانتوس می‌گوید: رضایتمندی چیزی نیست که همینطور اتفاق بیفتد. باید برای آن تمرین کنید. درست مثل ورزش و موسیقی که باید مدام تمرین کرده تا پیشرفت کنید و بتوانید موفق شوید.

سانتوس دو بار در هفته به دانشجوهایش درس می‌دهد که چگونه رضایت خود را از زندگی افزایش دهند. او همچنین از دانشجوهایش می‌خواهد که هر یک برنامه‌های شخصی برای افزایش رضایت خود تهیه کنند تا به زندگی شادتر و سالمتری برسند.
 
ساده ترین راه ها برای رضایت از زندگی؛ حتما بخوانید 

با چند تمرین‌ها پروفسور سانتوس آشنا شوید؛

۱. فهرست قدر دانستنی‌ها

سانتوش از دانشجویانش می‌خواهد که در هفته هر شب فهرستی از چیزهایی که به خاطرش حس قدردانی و شکرگزاری دارند تهیه کنند.

او می‌گوید: شاید به نظر کار ساده‌ای باشد، اما ما می‌بینیم که دانشجوهایی که به طور مرتب این تمرین را انجام می‌دهند، راضی‌تر هستند.

۲. خواب بیشتر و بهتر

به گفته خانم سانتوس، ممکن است به نظر تمرین ساده‌ای باشد؛ اما خیلی‌ها موفق به انجام آن نمی‌شوند. هشت ساعت خواب شبانه برای همه هفته.

سانتوس می گوید، شاید به نظر خیلی پیش پا افتاده باشد اما می‌دانیم که خوابیدن بیشتر و بهتر احتمال ابتلا به افسردگی را کاهش می‌دهد و رویکرد مثبت افراد به زندگی را افزایش می‌دهد.
 
ساده ترین راه ها برای رضایت از زندگی؛ حتما بخوانید 

۳. تمرکز ذهن

باید هر روز ده دقیقه تمرین تمرکز کنید.

سانتوس می‌گوید از زمان دانشجویی تمرین مرتب تمرکز ذهنی باعث می‌شده که حس بهتری داشته باشد. حالا که استاد دانشگاه شده است به دانشجویانش توصیه می‌کند: تحقیقات متعدد نشان می‌دهد که مدیتیشن و سایر تمرین‌هایی که توجه کامل ذهن را به خود جلب کند، می‌تواند شما را شادتر و سعادتمندتر کند.
 
ساده ترین راه ها برای رضایت از زندگی؛ حتما بخوانید 

۴. وقت بیشتری را با خانواده و دوستان بگذرانید

سانتوس می‌گوید: تحقیقات جدید نشان می‌دهد که وقت گذراندن با دوستان و خانواده به شما احساس رضایت از زندگی خواهد داد.

روابط اجتماعی و رابطه سالم با افراد و دیدارهای رو در رو به طور مشخص باعث افزایش حس خوب زندگی و رضایت در انسان می‌شود.

سانتوس می‌گوید: در لحظه زندگی کنید، حتما زمانی را برای دور هم بودن اختصاص دهید و آگاهانه مراقب باشید که این زمان را چگونه می گذرانید.

مفهوم زمان نقش بسیار مهمی در رضایت شما از زندگی دارد. سانتوس می‌گوید: اغلب ما وقتی از ثروت صحبت می‌کنیم به این فکر می‌کنیم که چقدر پول داریم، اما تحقیقات نشان می‌دهد که ثروت در واقع رابطه مستقیم با زمان دارد. از قدیم گفته‌اند وقت طلاست.
 
ساده ترین راه ها برای رضایت از زندگی؛ حتما بخوانید 

۵. حضورتان را در شبکه‌های اجتماعی کم کنید و معاشرت واقعی را بیشتر کنید.
 
به نظر سانتوس خیلی مهم است که از حس رضایت غیرواقعی که شبکه‌های اجتماعی و آنلاین ایجاد می‌کنند، دوری کنید.

سانتوس می‌گوید: تازه‌ترین تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که از شبکه‌های اجتماعی مثلا اینستاگرام استفاده می‌کنند، در مقایسه با افرادی که وقت کمتری در این شبکه‌ها می‌گذرانند، احساس رضایت کمتری می‌کنند.

گوشی‌های موبایل را کنار بگذارید؛ سانتوس توصیه کرده است برای به دست آوردن حس رضایت وقت کمتری را در شبکه‌های اجتماعی بگذرانید.

پس به این ترتیب اگر می‌خواهید در زندگی شادتر باشید، از حالا شروع کنید: قدر زندگی را بیشتر بدانید، با دوستان و خانواده معاشرت کنید، حداقل برای دقایقی از روز ذهن خودتان را از همه چیز پاک کنید، از شبکه های اجتماعی کمتر استفاده کنید و خوب بخوابید.

اگر این توصیه‌ها برای دانشجویان دانشگاه ییل کارساز بوده است برای شما هم خواهد بود.

منبع: فراسوي سياست
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار