آمادگی ایران برای صادرات پتروشیمی به اروپا و آمریکا
کد خبر: ۱۰۱
تاریخ انتشار: 2015 April 25    -    ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۶
معاون زنگنه به مهر خبر داد:
معاون وزیر نفت با تشریح فرصت‌های جدید سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی از آمادگی ایران به منظور از سرگیری صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری به کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا خبر داد.

عباس شعری مقدم در گفتگو با مهر در تشریح مهمترین اولویت‌های سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی ایران در صورت لغو کامل تحریم‌ها، گفت: اولویت نخست اتمام و تکمیل ۶۲ پروژه نیمه کاره موجود در صنعت پتروشیمی است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه هم اکنون وضعیت این طرح‌ها از لحاظ  سرمایه گذار، خوراک و زمين و يوتيليتي مشخص شده است، تصریح کرد: مهمترین مشکل و چالش پیش روی احداث این مجتمع‌های جدید پتروشیمی در کشور مسائل ارزی است که در صورت کاهش محدودیت‌های بانکی و مالی امکان شتاب در ساخت این واحدها جدید وجود دارد.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه با بهره برداری از این طرح‌های جدید پتروشیمی حدود ۶۰ میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران افزوده می‌شود، اظهار داشت: علاوه بر این، با توجه به بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی طراحی و احداث طرح‌های جدید پتروشیمی هم در دستور کار قرار گرفته است.

این مقام مسئول با بیان اینکه طرح‌های جدید پتروشیمی کشور از گاز متان استحصالی پارس جنوبی به عنوان خوراك استفاده مي كنند، اظهارداشت: علاوه بر این، شركت ملي نفت ايران اعلام کرده كه در آینده مقدار زیادی گاز متان تولید خواهد شد، از اين رو ۳۶  طرح پتروشیمی براساس اين خوراك تعریف شده که عمدتا در کنار خلیج فارس و دریای عمان شكل خواهند گرفت.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: بر این اساس پیش بینی می‌شود در نتیجه اجرای این طرح‌ها هم حدود ۶۰ میلیون تن دیگر به ظرفیت تولید پتروشیمی کشور اضافه خواهد شد.

شعری مقدم همچنین در خصوص تحولات جدید در توسعه صنعت پتروشیمی ایران در صورت لغو کامل تحریم‌ها، گفت: در صورت لغو کامل تحریم و محدودیت‌های بین المللی دو تحول بزرگ در نظام توسعه‌ای و تجارت محصولات پتروشیمیایی کشور به وقوع می‌پیوندد.

معاون وزیر نفت با اشاره به آمادگی ایران برای صادرات محصولات پتروشیمی به کشورهای اروپایی و آمریکا، اظهار داشت: در این شرایط باز شدن بازارهای کشورهای اروپایی و آمریکا به روی محصولات پتروشیمی ایرانی است که بسته به نوع فرآورده و هزینه حمل و نقل و صادرات آنها در صورت داشتن صرفه اقتصادی عملیاتی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه در صورت گشایش بازارهای جدید قطعا محصولات با کیفیت و قیمت مناسب تر توسط ایران عرضه خواهد شد، خاطرنشان کرد: تسهیل در انتقال ارز و از بین رفتن مشکلات و هزینه‌ای مضاعف انتقال ارز از دیگر تحولاتی است که می‌تواند به توسعه طرح‌های در دست اجرای صنعت پتروشیمی کمک کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار