ثبت ۶ زلزله در تهران و دریاچه نمک قم
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۰۰۷۸۶
تاریخ انتشار: 2018 February 17    -    ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰
bato-adv
bato-adv
در هفته گذشته علاوه بر انتشار گزارش‌های متعددی از رخداد زلزله در استان‌های کرمانشاه و کرمان، زلزله‌های بیش از ۳ ریشتر در خاش استان سیستان و بلوچستان و دهدز استان خوزستان نیز به ثبت رسید.

بررسی زلزله‌های هفته گذشته نشان می‌دهد فعالیت گسل‌های استان‌های کرمانشاه و کرمان ادامه دارد، ضمن آنکه زلزله‌های مهم دیگری در دهدز استان خوزستان، کازرون استان فارس، رباط قره ییل استان خراسان شمالی و خاش استان سیستان و بلوچستان به ثبت رسیده است.

جزئیات زلزله‌های هفته گذشته به این شرح است.

دوشنبه ۲۲ بهمن

در دهرم استان فارس زلزله ۲.۸، مورموری استان ایلام زلزله ۲.۹، خوی استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۵ و اینجه برون استان گلستان زلزله ۲.۸ رخ داد.

هجدک استان کرمان با زلزله‌های ۲.۳، ۲.۱، ۱.۲، ۲.۴، ۳.۴ و ۲.۲، جوانرود این استان با زلزله ۲.۴، سومار استان کرمانشاه با زلزله‌های ۲.۴ و ۲.۹، تازه آباد استان کرمانشاه با زلزله ۲.۳ و ازگله این استان با زلزله ۲.۳ لرزیدند.

فیروزکوه استان تهران با زلزله ۱.۵ ریشتر لرزید. عمق این زلزله ۱۰ کیلومتری زمین و کانون آن در ۱۰ کیلومتری فیروزکوه و ۱۴ کیلومتری ارجمند استان تهران و ۳۴ کیلومتری آلاشت استان مازندران بوده است.

یکشنبه ۲۳ بهمن

در هجدک استان کرمان زلزله‌های ۲.۷، ۲.۳، ۲.۹، ۲.۸،۳.۷ و ۲.۳ رخ داد.

کهنوج استان کرمان با زلزله ۳.۷ ریشتری لرزید. کانون این زمین‌لرزه که در عمق ۱۰ کیلومتری بوده، در ۱۵ کیلومتری کهنوج، ۳۷ کیلومتری فاریاب و ۳۹ کیلومتری رودبار استان کرمان گزارش شده است.

در قلعه گنج، زلزله ۲.۵ و دهج این استان زلزله ۲.۱ نیز به ثبت رسید.

در استان کرمانشاه نیز زلزله ۲.۶ در سرمست، ۲.۱ ریشتر در کرند، زلزله‌های ۲.۱ و ۲.۵ ریشتر در سومار، زلزله‌های ۲.۴ و ۲.۱ در قصرشیرین و ۲ ریشتری در سرپل ذهاب گزارش شد.

در بروجرد استان لرستان زلزله ۲.۷، شربیان استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۵، بهاباد استان یزد زلزله‌های ۲.۹ و ۲.۱، شادمهر استان خراسان رضوی زلزله ۲.۳، قوچان استان خراسان رضوی زلزله ۲.۲، بافق استان یزد زلزله ۲، فیروزکوه استان خراسان رضوی زلزله‌های ۲.۴ و ۲.۵ و در بهاباد استان یزد زلزله‌های ۲.۷ و ۲.۵ ریشتر رخ داد.

دهدز استان خوزستان نیز با زلزله ۳.۹ ریشتری در عمق ۸ کیلومتری لرزید. کانون این زلزله در ۱۶ کیلومتری دهدز استان خوزستان، ۲۳ کیلومتری سرخون چهارمحال وبختیاری و ۳۳ کیلومتری دیشموک استان کهگیلویه وبویر احمد بوده است.

سه‌شنبه ۲۴ بهمن

ملارد استان تهران نیز زلزله ۱.۶ ریشتر را در عمق ۱۰ کیلومتری تجربه کرد. کانون این زلزله در ۳ کیلومتری ملارد، ۹ کیلومتری وحیدیه و ۱۰ کیلومتری شهریار استان تهران بوده است.

در نهبندان استان خراسان جنوبی زلزله‌های ۲.۹ و ۲.۵، حصارگرمخان استان خراسان شمالی زلزله ۲.۵، فیروزآباد استان لرستان زلزله ۲.۳، حصارگرمخان استان خراسان شمالی و ینگی قلعه علیا استان خراسان شمالی زلزله ۲.۲، علی آباد استان گلستان زلزله ۲.۵، ساغند استان یزد زلزله ۲ و در زیارتعلی استان هرمزگان زلزله ۲.۹ رخ داد.

کازرون استان فارس نیز با زلزله ۳.۴ ریشتر لرزید. این زمین‌لرزه در عمق ۱۸ کیلومتری و کانون آن در ۱۲ کیلومتری کازرون، ۱۵ کیلومتری کنار تخته و ۱۹ کیلومتری خشت استان فارس بوده است.

دیهوک استان آذربایجان شرقی زلزله ۳.۱ را تجربه کرد. عمق این زمین‌لرزه ۹ کیلومتری زمین و کانون آن در ۱۴ کیلومتری دیهوک، ۵۷ کیلومتری ارسک و ۶۵ کیلومتری طبس استان خراسان جنوبی گزارش شده است.

درب بهشت استان کرمان نیز با زلزله ۳.۱ ریشتری لرزید. عمق این زلزله در ۱۴ کیلومتری و کانون آن در ۳۹ کیلومتری درب بهشت، ۵۴ کیلومتری جیرفت و ۵۵ کیلومتری رابر استان کرمان بوده است.

در هجدک استان کرمان نیز زلزله‌های ۲.۳ و ۲.۷ رخ داد.

در ازگله استان کرمانشاه زلزله ۲.۵ گزارش شد.

چهارشنبه ۲۵ بهمن

هجدک استان کرمان با زلزله ۴ ریشتر لرزید. عمق این زمین لرزه در ۹ کیلومتری بوده است. در این منطقه همچنین زلزله‌های ۳.۳ در عمق ۱۰ کیلومتری، ۳ ریشتری در عمق ۱۰ کیلومتری و زلزله‌های ۲.۸ و ۲.۶ ریشتر رخ داده است.

زلزله بهرمان استان کرمان با بزرگای ۲.۱ و زلزله کوهبنان استان کرمان با بزرگای ۲.۲ ریشتر از دیگر رخداد‌های لرزه‌ای این استان بوده است.

در استان کرمانشاه نیز زلزله‌های ۲.۷ و ۲.۹ در تازه آباد، در ازگله زلزله‌های ۲.۸ و ۲.۲، در گیلانغرب زلزله‌های ۲.۴ و ۲.۱ و قصرشیرین زلزله ۲.۲ رخ داد.

در مهران استان ایلام زلزله ۲.۵، فیروزه استان خراسان رضوی زلزله ۲.۱، چابکسر استان گیلان زلزله ۲.۴، کهک استان قم زلزله ۲، نیر استان اردبیل زلزله ۲.۲، گلی داغ استان گلستان زلزله ۲.۸ رخ داده است.

پنج‌شنبه ۲۶ بهمن

رباط قره ییل استان خراسان شمالی با زلزله ۳.۸ ریشتری لرزید. عمق این زلزله که در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد، در ۱۲ کیلومتری رباط قره بیل، ۳۰ کیلومتری قاضی و ۳۸ کیلومتری شوقان استان خراسان شمالی بوده است.

در هجدک استان کرمان دو زلزله ۲.۶ و ۲.۲ رخ داد.

در فارغان استان هرمزگان زلزله ۲.۵، لنده استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۲.۴، برازجان استان بوشهر زلزله ۲.۸ و گرگان استان گلستان زلزله ۲.۲ ریشتر گزارش شد.

سومار استان کرمانشاه زلزله ۲.۵ و ۲.۵ ریشتر و سرپل ذهاب این استان زلزله ۲.۳ را تجربه کرد. علاوه بر آن در ازگله استان کرمانشاه زلزله ۲.۱، در خاش استان سیستان و بلوچستان زلزله ۳.۶ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری به ثبت رسید. کانون این زلزله در ۲۵ کیلومتری خاش، ۵۶ کیلومتری نوک آباد و ۸۶ کیلومتری بزمان استان سیستان و بلوچستان گزارش شد.

دریاچه نمک استان قم نیز زلزله‌های ۲.۲ و ۱.۵ ریشتر را تجربه کرده است. عمق این زلزله‌ها به ترتیب در ۱۰ و ۸ کیلومتری و کانون آن در ۲۲ کیلومتری دریاچه نمک استان قم، ۷۴ کیلومتری ابوزید آباد و ۷۶ کیلومتری آران و بیدگل استان اصفهان بوده است.

در شهداد کرمان زلزله ۲.۲ و هجدک استان کرمان زلزله ۲ ریشتر رخ داد.

در تازه کند استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۲، ماکوی استان آذربایجان غربی زلزله ۲ و خامنه استان آذربایجان شرقی زلزله ۲ ریشتر به ثبت رسید.

در پیشوای استان تهران زلزله ۲.۳ ریشتر رخ داد. این زلزله در عمق ۱۲ کیلومتری و کانون آن در ۱۵ کیلومتری پیشوا، ۱۸ کیلومتری شریف آباد استان تهران و ۱۹ کیلومتری ایوانکی استان سمنان بوده است.

در سرپل ذهاب استان کرمانشاه زلزله ۲.۱، ۲.۳ ریشتر گزارش شد.

جمعه ۲۷ بهمن

زلزله‌های روز ۲۷ بهمن با زلزله ۲ ریشتری سومار استان کرمانشاه آغاز شد. بعد از آن در ازگله این استان زلزله ۲.۴، ۲ و ۲.۲ ریشتر و در تازه آباد این استان نیز زلزله ۳.۵ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری رخ داد.

در راور کرمان زلزله ۲.۴ رخ داد.

در ساعت ۱۰ و ۴۱ دقیقه این روز در دریاچه نمک نیز زلزله ۳.۱ ریشتری به ثبت رسید. کانون این زلزله که در عمق ۸ کیلومتری بوده، در ۲۶ کیلومتری دریاچه نمک استان قم، ۳۵ کیلومتری آران و بیدگل و ۳۵ کیلومتری نوش آباد استان اصفهان بوده است.

همچنین در ساعت ۱۷:۵۴:۱۵ ثانیه روز جمعه زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۴.۱ ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین حوالی گوریه در استان خوزستان را لرزاند. این زمین‌لرزه در ۱۰ کیلومتری گوریه، ۱۷ کیلومتری شوشتر و ۳۳ کیلومتری چغامیش در استان خوزستان رخ داد. 
ایسنا
bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر