قطع دست اتفاقی علیرضای ۶ ساله +تصاویر( ۱۶+)
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۰۰۳۷۲
تعداد نظرات: ۲۶ نظر
تاریخ انتشار: 2018 February 12    -    ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰
bato-adv
bato-adv
باید خودت پدر باشی، یا مادر، باید فرزند داشته باشی تا بدانی درد کشیدن بچه روی تخت بیمارستان چه حالی دارد، چه حالی دارد بچه‌ات شبانه روز ناله کند و تو هیچ کاری از دستت بر نیاید، باید پدر باشی تا صدای شکستن کمر پدری را که فرزندش جلوی چشمش زجر می‌کشد و کاری از دستش بر نمی‌آید را بشنوی، باید مادر باشی که بفهمی وقتی پزشکان می‌گویند متاسفیم کاری از دستمان بر نمی‌آید، یعنی چه.

سید علیرضا، کودک ۶ ساله‌ای است که از ۲ سال پیش با سرطان خون دست‌و پنجه نرم‌می‌کند.
 


سرطان کودکان، بیماری که بیش از ۸۰ درصد مبتلایان آن به طور کامل درمان می‌شوند و به زندگی عادی برمی‌گردند. حتما عکس کودکان سرطانی بسیاری را دیده‌اید، کودکانی که عکس قبل و بعد بیماریشان را می‌گیرند و از مبارزه با این بیماری می‌گویند و البته اینکه درمان شدند.

یک عکس از دوران شیمی‌درمانی بدون مو و ابرو و مژه و عکس دوم بعد از بهبودی و با مو و ابرو و مژه.

اما ظاهرا تقدیر برای سید علیرضای ما جور دیگری رقم زده است، علیرضا عکس دوران شیمی درمانی را دارد، اما ماه‌هاست که برای درمان و بهبودی و گرفتن عکس دوم با بیماری و سرنوشت می‌جنگد.

پدر و مادر علیرضا هم مثل همه آن‌هایی که فرزندشان در بستر بیماری است از هیچ تلاشی برای بهبود جگرگوشه‌شان دریغ نکردند و تمام امکانات درمانی را برای علیرضا فراهم کردند.
 


سید علیرضای ۶ ساله هم مثل تمام بچه‌های مبتلا به سرطان مراحل درمانش را طی می‌کرد تا این یک اتفاق باعث شد همه امید‌های خانواده برای بهبودی علیرضا نا امید شود. اتفاقی که سرنوشت این کودک و حتی خانواده او را تغییر داد.

تزریق سرم شیمی درمانی علیرضا با بی‌دقتی همراه بوده است. سرمی که باید وارد رگ می‌شده، اما به دلایلی که در دست بررسی است به زیر پوست دست این کودک رفته و باعث آسیب جدی به بافت‌های دست سید علیرضا شده است.

این آسیب ابتدا بسیار کوچک و در حد یک ناخن دست بود، اما بدن سید علیرضا به دلیل سرطان توانایی مقابله با آن را نداشت، همین مسئله باعث شد به تدریج عفونت بیشتر شود و تمام دست این کودک را فرا بگیرد.
 


عفونتی که بیش از ۷۰ روز است سید علیرضا را روی تخت بیمارستان پاگیر و پدر و مادرش را در کنار بستری بیماری زمین‌گیر کرده است.

اما داستان به همینجا ختم نمی‌شود، حجم عفونت آنقدر زیاد شده که تیم پزشکی می‌گوید دست سید علیرضا باید قطع شود و پدر و مادر در غم تکه تکه شدن کودک بیمارشان هستند.

برای بررسی این پرونده پزشکی راهی بیمارستان شدیم تا از نزدیک گفت وگویی با والدین این کودک بیمار داشته باشیم.

پدر علیرضا، حال و روز خوبی ندارد، از طرفی نگران علیرضا و از طرفی دیگر نگران همسر و دو فرزنددیگرش که تنها در خانه هستند. کانون خانواده در حال گسستن است و وضعیت روحی والدین بسیار نگران کننده؛ هرچند که این والدین با توکل به خدا سعی کرده صبر خود را تقویت کنند، ولی حادثه اخیر و تعلل پزشکان طاقتشان را طاق کرده و امانشان را بریده است، امانی که آن‌ها را متوسل به رسانه و وکیل کرده تا شاید کودکان دیگری قربانی کم‌کاری و قصور پزشکان نشوند.
 
 


پدر علیرضا در ارتباط با شرایط فرزندش گفت: زمانی که این مشکل برای دست کودکم به وجود آمد باید داروی مناسب ارائه می‌دادند تا هر چه سریع‌تر مسئله رفع شود، ولی متأسفانه تعلل کردند و این زخم که ابتدا یک مورد بود، روز به روز افزایش یافت و بعد پشت دست و کل دست را فراگرفت، و اگر مسئول مربوطه و تیم با دقت مجموعه اقدامات را انجام می‌دادند، شاهد چنین اتفاق نبودیم.

وی افزود: رگگیری به خوبی انجام نشد و تاندون دست فرزندم قطع و عفونت دستش را گرفت و از آنجایی که سیستم ایمنی علیرضا قدرتش پایین است، عفونت در بدنش شدت یافته و اکنون در آی‌سی‌یو بیمارستان بستری است، البته سه نوع چرک خشک کن تاکنون به او تزریق کرده‌اند و هر اقدامی که لازم است را پس از عفونت انجام دادند، ولی نباید چنین اتفاقی می‌افتاد که اکنون نتوان اقدام مؤثری انجام داد.

قصور را پیگیری می‌کنم

وی ادامه داد: وکیل گرفته‌ام تا این قصور پزشکی را پیگیری کنم. در بیمارستان به ما می‌گویند یا دست علیرضا را قطع کنیم یا شیمی‌درمانی باید متوقف شود و در واقع شیمی درمان و عفونت قابل جمع نیست و باید یکی انجام شود. ما از آن‌ها سؤال کردیم که اگر دست را قطع کنیم آیا وضعیت بهتر می‌شود؟ ولی آن‌ها پاسخ دادند که هیچ ضمانتی در بهبودی نیست، بالاخره فرزندت رفتنی بوده و با این مسائل بهبود نمی‌یابد، حال برای ما سؤال است که چرا باید فرزندمان را قطعه قطعه کنیم؟! و فعلا با توجه به حال بد علیرضا اجازه این کار را نداده‌ایم.

پدر علیرضا بیان داشت: ما تقدیر خداوند متعال را قبل داریم، ولی چرا باید تعلل توسط تیم درمانی انجام می‌گرفت؟ اگر سیستم دفاعی علیرضا ضعیف بود و شما می‌دانستید، چرا بیشتر در بیمارستان مراقبت نکردید؟ چرا مسئول مربوطه بی‌توجهی کرد؟ و آیا این مسئله وجدانی بود؟

وی تاکید کرد: نمی‌خواهیم کودکان دیگری همچون علیرضا قربانی شوند. وزارت بهداشت باید پیگیر باشد. مگر علیرضا غیر از عبادت چه کرده بود که اکنون دستش در این شرایط بیماری قطع شود؟ از طرفی در بیمارستان مدام به همسرم تأکید می‌کنم که بچه‌ات رفتنی است، این مسئله بسیار روح و روان ما را تخریب می‌کند، چرا که حداقل اگر نمی‌توانند کاری کنند، سکوت کنند تا وضعیت‌مان بدتر نشود.

پدر علیرضا خاطرنشان کرد: ما موضوع علیرضا را قطعاً پیگیری می‌کنیم و از مسئولین نیز خواهشمندیم برخورد‌های لازم را با خاطیان انجام دهند تا شاهد چنین حوادث دلخراشی برای امثال علیرضا نباشیم.
 
 


 
 
برخی از عوارض جزو مسائل پذیرفته شده درمان است

ساره محمدی، رئیس اداره نظارت وزارت بهداشت  در ارتباط با وضعیت علیرضا اظهار داشت: در حال حاضر اطلاع دقیقی از این بیمار ندارم، حدود چهار هفته پیش به عیادت او رفتم و جلسه‌ای نیز در بیمارستان برگزار شد. متخصص انکولوژی و سرطان می‌تواند نظر علمی و دقیقی در مورد شرایط این بیمار ارائه دهد، ولی آنچه که مسلم است این بوده که شرایط این بیمار با یک کودک معمولی فرق داشته است.

وی افزود: عفونت قارچی و سرطان خون دست به دست هم داده تا شرایط علیرضا بدتر شود و در واقع حجم گلبول‌های سفید آن به شدت کاهش یافته است.

وی در پاسخ به اینکه آیا در مورد علیرضا قصور پزشکی رخ داده است، گفت: بحث دقت مطرح نیست، زمان‌هایی برخی از عوارض جزو مسائل پذیرفته شده درمان است، البته نمی‌توانم به قطعیت دلیل این مسئله را اعلام کنم. گاهی شرایط محیطی و بیماری فرد عارضه‌هایی را از خود نشان می‌دهد و اینکه بخواهیم مسئله را به یک چیز نسبت دهیم به نظرم غیرعلمی است.

رئیس اداره نظارت وزارت بهداشت گفت: این کودک، عفونت قارچی و کاهش گلبول‌های سفید آن وضعیتش را خطرناک کرده و در جلسه‌ای که با رئیس بیمارستان و بخشی از مسئولین داشتیم، موضوع قصور مطرح نشدو به قطعیت نمی‌توان گفت: قصور رخ داده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا وزارت بهداشت این قضیه را پیگیری می‌کند، گفت: من چهار هفته پیش جلسه‌ای در این زمینه در بیمارستان داشتم و اعلام نشد که تزریق عامل مشکل بوده است، بنابراین باید تمام عوامل زمینه‌ای را درنظر گرفت، چرا که این کودک مجموعه‌ای از عوامل را در بروز مشکلش داشته است.

ایراد‌های فرآیندی را اصلاح می‌کنیم

علیرضا عسگری، مدیرکل نظارت بر درمان و اعتباربخشی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، در ارتباط با پرونده علیرضا اظهار داشت: بررسی پرونده این کودک هنوز از دانشگاه علوم پزشکی ایران به صورت رسمی به ما اعلام نشده و ما از این دانشگاه درخواست کرده‌ایم که تحلیل ریشه‌ای این قضیه را برای وزارت بهداشت ارسال کنند.

وی گفت: قصور بر اساس شکایت در سازمان نظام پزشکی دنبال می‌شود و اعلام نظر رسمی بر اساس ایجاد شکایت در سازمان نظام پزشکی است و نمی‌توان واژه قصور را در حال حاضر به کار ببریم؛ چراکه این مسئله اثبات نشده است.

وی بابیان اینکه چنین مواردی حق بیمار و خانواده اوست که مورد پیگیری قار رگیرد، گفت: اداره نظارت وزارت بهداشت نوع نگاه و پیگیری آن متفاوت با سازمان نظام پزشکی است و ما ایراد‌های فرآیندی را اصلاح می‌کنیم و اگر اشکالی باشد آن را برطرف می‌سازیم و این مسئله متفاوت از نگاه سازمان نظام پزشکی است.


علیرضا‌های دیگر را دریابید

آنچه مشخص است، این حرف‌ها برای پدر و مادر سید علیرضا دیگر فرزند نمی‌شود، دلبندشان را که برای درمان راهی بیمارستان کردند و حالا باید شاهد دردکشیدن هر روز او باشند، مادر علیرضا می‌گوید که او دائم ناله می‌کند و از خدا می‌خواهد که زنده نماند، تحمل درد دست برایش سخت است و از طرفی قطع کردن دارو‌های سرطان نیز باعث تشدید زجر سید علیرضا شده است، شاید امروز و فردا دستش قطع شود و شاید سرطان دیگر امانش ندهد، کار از کار گذشته و یک اشتباه باعث شده که تمام امید یک خانواده از دست برود و حالا خانواده یک درخواست دارد، علیرضا‌های دیگر را دریابید...

حال باید دید وزارت بهداشت چه اقدامی در برخورد با خاطیان انجام داده و آیا علیرضا‌های دیگری همچنان قربانی بی‌دقتی برخی پزشکان می‌شوند؟ 
فارس
bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
بابک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
0
4
خدا صبر به پدر و مادر بدهد
از خدا می خواهم زودتر حال علیرضا خوب بشود و دیگر هیچ موردی برای بچه یا بزرگسالی چنین بلایی سرش نیاید
خیلی دلخراشه.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
0
4
خداشفاش بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
1
3
خدا باعث و بانیش رو لعنت کنه و به سرش بیاره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
0
6
طفل معصوم چرا خدا کاری نمی کند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مادر من هم بخاطر سرطان رفت و هرچه دعا کردم فایده نداشت خیلی زجر کشید . خدایا این طفل معصوم را دریاب
ناشناس
|
Switzerland
|
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
0
3
پناه بر خدا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
0
2
باید پدرومادربچه با بنزین اون محل وادمهای بی شعورش رو به آتیش بکشن
چون عرضه ای که دولت ومسولین برای احقاق حق مابدبخت بیچاره هاندارن که
فقط
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
0
5
با سلام
من هم پدر یکی از کودکان درگیر با سرطان خون هستم... خیلی واضح است که مشکل پیش امده ناشی از نفوذ داروی شیمی درمانی با قابلیت طاول زایی است مثلا داروی وینکریستین.... این که شیمی درمانی و عفونت قارچی باعث بروز این مشکل برای این پسر بی گناه شده کاملا دروغه.... بی دقتی در رگ گیری و نفوذ دارو به بافت باعث نکروز و اسیب جدی شده و کاملا ناشی از عملکرد پرستار یا پزشک مربوطه است... این بچه ها به اندازه کافی زجر می کشن دیگه خدا نکنه با این بی دقتی ها هم روبرو بشن... خدا شفا بده... برای پسر منم دعا کنید
مریخ
|
France
|
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
0
2
اگر شخصی توانایی مالی بیمارستان خصوصی وکادر درمانی باسواد را ندارد بهتر است به بیمارستان دولتی مراجعه نکند بیمارستان دولتی مصیبت بیمار را چند برابر میکند
امیر
|
United States
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
0
1
با سلام
در خصوص برخورد با کودکان بیمار سرطانی علی الخصوص رگ گیری که کودک نمی تواند همکاری داشته باشد باید پرستاران بسیار خبره و با تحمل و سعه صدر به کارگیری کرد بنده با توجه به این که با این مشکل مواحه بودم متاسفانه مشاهده کردم که چندین بار یک نفر با اصرار نتوانسته رگ گیری کنه و بالاخره با تعویض پرستار این مشکل حل شده و یا در مواردی با کودک رفتار نامناسبی شده است و این یکی از مشکلات در بیمارستان های کودکان است که باعث بروز مشکل قطع دست کودک شده .البته استفاده از دستگاه رگ یاب الکترونیکی که هزینه بالایی دارد می تواند در کاهش مشکلات موثر باشد
یاشار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
1
2
پزشکی نوین در برخورد با سرطان حرفی برای گفتن نداره!
پزشکان آنکولوژی فقط با جیب بیماران کار دارند وگرنه خیلی خوب میدانند که به زودی بیمار جان خود را از دست خواهد داد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
4
ا... تعالی شفایش بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
5
غم همه دنیا اومد تو دلم :(
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
1
سلام من البته از نزدیک ندیدم ولی از آدمهای معتبری شنیدم چنین عفونتهایی با عسل واقعی به راحتی درمان میشود .عسلی که طبیعی باشه .شما خودتان با رژیم آب وعسل طبیعی در عفونتهای شدید تنفسی وسرماخودگی ها میتوانید اعجاز عسل را مشاهده کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
1
4
وقتی اومدند با طرح تحول نظام سلامت بدون هیچ برنامه ریزی دقیقی جیب بسیاری از متخصصان کم سواد رو که با نمره 14 تمام درساشون رو پاس کرده بودند، پر کردند خوب نتیجه همین میشه. حتی توو کشورهای ثروتمند هم هیچ دکتر متخصصی این قدر حقوق ومزایا نمیگیره. توو هیچ کشوری کار اشخاصی که با سلامت مردم سروکار دارند، اینجوری سرسری نمیگیرند. وای بر شما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
5
ای امان ! ای داد ! کدام برخورد با خاطیان؟ مگر به این "تاجران" می توان گفت بالای چشم تو ابروست. این به اصطلاح مسوولین خدا نترس هیچ کاری برای ملت نمی کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
4
خدایا خودت سزای افرادی که با بی مسولیتی وبی تفاوتی باعث این مشکلات میشوندرا بده.. واقعا متاثر ومتاسف شدم خدایا کمکشون کن تا بتوانند کنار بیان بااین فاجعه که حاصل بی تدبیری ناظران وبازرسان حوزه سلامت ودرمانست چون اگرکنترل وبرخورد میشد دیگرشاهد این فجایع نبودیم اف برین کادربیمارستانیکه این داغ ودرد رو برتن وروح این خانواده نشوندن
سلیمانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
2
کلا دکترا پشت هم هستن اگه قصوری هم صورت گرفته باشه چه اتفاقی میافته مثلا.بعدا حتی خود تابناک هم پیگیر پرونده نمیشه از یاد همه میره پزشکا دارن تو این مملکت واسه خودشون خدایی میکنن کسی هم حریف شون نیست هندوانه فروش با نیسان دستگاه کارت خوان داره اما دکترا تو مطبشون دستگاه ندارن .....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
4
الهي من بيميرم براي اين بچه
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
3
انشاالله خداوند به این طفل معصوم شفا عنایت کنه و نفرین خداوند بر کسانیکه با بی مبالاتی و بی کفایتی این بلا را سر این طفلک و خانواده اش آوردند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
2
یه +18 ای چیزی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
2
نام جلاد خانه ی به اصلاح بیمارستان !!! را اعلام کنید
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
2
خدا بحق حضرت زهرا شفاش بده
یاشار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
0
توی بیمارستان مسیح دانشوری تهران مشابه همین بلا رو سر بیمار ما آوردن با این تفاوت که به بیمار بجای دست یکی از ریه هاش رو از دست داد!!!
بعد از شیمی درمانی و افت شدید گلبول سفید توی قسمت اورژانس و بدون بستری ریه بیمار رو سوراخ کردن و شلنگ کار گذاشتن تا آب ریه تخلیه بشه که این مسئله توی شرایط غیر ایتریل باعث عفونت شدید ریه و آبسه شدید ریه چپ شد که الان ریه چپ در اثر عفونت از کار افتاده!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
0
1
خدایا از ناشکری و ناسپاسی من در گذر ...
آمین یا رب الالمین
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
1
0
فرزند من هم در این بیمارستان تحت درمان سرطان خون قرار گرفت و خدا راشکر علیرغم مشکلاتی که در روند درمان وجود داشت درمان شد. دکتر ها و پرستاران بخش انکولوژ ی این بیمارستان از بهترین ها و با تجربه ترین ها بوده و از والدین نیز نسبت به بچه های تحت درمان مهربان تر و دلسوز تر بودند.
تلاش و کوشش این پرسنل باعث درمان ونجات جان کودکان زیادی گردید ه است.
حال به دلیل یک مورد خاص که هنوز هم ثابت نشده به دلیل کوتاهی پرسنل بوده،نبایستی پرستار و پزشک را زیر سوال برد . در طول درمان فرزندم در چندین مرحله شبیه این اتفاق افتاد که با توکل به خدا و همت پرسنل ختم به خیر شد . به عنوان کسی که این دوران سخت را طی کرده از والدین علیرضا هم میخواهم در شرایط کنونی به خدا توکل کرده و تلاش خود را جهت درمان انجام دهند و فعلا گرفتار حواشی نشوند. ان شاءا... همه چیز ختم به خیر می شود .
برای درمان این بیماری سه اصل
- تلاش پزشک وپرستاران ،
- صبر ایوب داشت والدین
- توکل بر خدا
لازم است.
نسترن
|
United Arab Emirates
|
۰۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
0
0
خواهر منم در اثر نشت داروی وین کریستین سال ۹۱ تو بیمارستان رسول اکرم دچار نکروز پوستی شده و بدون هیچ درمانی رها شد ..پدرو مادرمم چون فوت شدن من سرپرست خواهرمم منم اون موقع ها ۲۳ ساله بودم و کاملا ساده خیلی راحت از کنار این قضیه گذشتم و فقط دعا دعام بود سرطان خواهرم درمان شه از اون روزا ۶ سال گذشته ولی هنوزم رو دست خواهرم به اندازه کف دست زخمه و گاهی به شدت درد میگیره هر جراحی هم مراجعه میکنیم عملش نمیکنن و میگن بافت پوست کامل از بین رفته و ننیشه کاریش کرد باید تحمل کنه.. نمیدونم بعد از ۶ سال میتونم برم از بیمارستان شکایت کنم یا نه .. خیلی عمگینم و احساس میکنم در حق خواهرم کم کاری کردم
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر