عذرخواهی متقابل رضا رشیدپور از هادی حجازی فر
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۰۰۱۹۵
تاریخ انتشار: 2018 February 10    -    ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۲
bato-adv
bato-adv
رضا رشیدپور در برنامه «هفت» گفت: من از هادی حجازی فر عزیز خیلی خیلی ممنونم که دیروز با مناعت طبع روی خط تلفنی برنامه سینمادو آمد و لطف کرد و عذرخواهی کرد.
 
هشتمین قسمت از ویژه برنامه سینمایی «هفت» شب گذشته ۲۰ بهمن ماه با حضور عوامل فیلم‌های «ماهورا» و «تنگه ابوقریب» و با اجرای رضا رشیدپور به روی آنتن شبکه سه سیما رفت.

داریوش ارجمند بازیگر فیلم سینمایی «ماهوار» درخصوص اقبال مخاطبان به این فیلم گفت: امروز در سالن‌های سینمای شهر فیلم‌های دیگری هم روی پرده است که من حتی از اسم فیلم برخی شان شرم می‌کنم. اما وقتی آقای زرگرنژاد مرا برای فیلم «ماهورا» صدا زد، ۵ دقیقه مستند به من نشان داد از واقعیت‌های داستان فیلم که بسیار غریب بود؛ و امروز می‌بینیم مخاطبان با دیدن «ماهورا» چطور متاثر می‌شوند و فیلم را پسندیده اند.

وی با بیان آنکه «ماهورا» فیلمی درباره دفاع مقدس است گفت: دفاع مقدس فقط جنگ نیست، دفاع مقدس از قومیت‌های ایرانی نیز هست. من چنین سوژه‌ای را جز استحکامات فرهنگ این مردم می‌دانم.

این بازیگر پیشکسوت درادامه با تمجید از اجرای رضا رشیدپور در برنامه «هفت» گفت: من می‌خواهم از مجری برنامه دفاع کنم که در روز نخست با نام بردن از مجریان قبلی این برنامه رخصت خواست و خود را کوچک آن‌ها برشمرد که بزرگی اوست. تو بسیار آدم منصفی هستی و جبهه گیری درباره فرد خاصی نداری. یک مجری توانمندی که می‌توانید به خوبی مسائل را در مدیریت کنی. این بهتان و اتهامات هم درباره سواد سینمایی تو شوخی است. شما به این توجه نکنید و کارتان را بکنید.

«هفت» در ادامه میزبان بهرام توکلی و حمیدرضا آذرنگ، از عوامل فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب» بود. توکلی درخصوص تجربه گرایی خود در سینما گفت: من از زمان دانشجویی به گونه‌های مختلف سینما علاقه داشتم و تمایل داشتم گونه‌های مختلف را تجربه کنم. تعمدی در این نیست که الزاما یک خط و نگاه کلی را در میان آثار مختلف یک کارگردان بتوان پیدا کرد. مسئله این است که کارگردانی که درگیر یک فیلم است تمام فکر و توجه اش به جهان فیلم و دغدغه تازه اش است و این خط نامرئی از بیرون قابل توجه و مورد بررسی است. برای من نیز موضوعات، فضا‌ها و شخصیت‌هایی گاهی ذهنم را درگیر می‌کند که دوست دارم آن‌ها را تجربه کنم.

وی در پاسخ به این پرسش که در «تنگه ابوقریب» چقدر دغدغه جنگ داشته‌ای گفت: صد در صد دغدغه جنگ داشته ام. بطور مشخص برای آن جنگ ۸ ساله و آن دفاع مقدس این دغدغه در من وجود داشته و مترصد فرصتی بودم تا بتوانم به این مسئله ملی بپردازم، اما درباره جنگ‌های دیگری که احتمالا درگیرش هستیم شناخت کافی ندارم که تبدیل به دغدغه شود.

وی افزود: من معتقدم یکی از ضعف‌های بزرگ ما در گونه سینمای دفاع مقدس، بعد تکنیکی بوده تا بعد مضمونی و لذا سعی کردم در ساخت «تنگه ابوقریب» به بعد تکنیکی آن بسیار اهمیت دهم.

توکلی با بیان اینکه فیلمنامه مسئله عمده کلیت سینمای ایران است گفت: ما در تجربه غرب را در فیلمنامه نویسی نداریم و این ساختار صنعتی در ایران وجود ندارد که فیلمنامه از یک پروسه حرفه‌ای عبور کند تا در نوع روایت، فیلمنامه، دیالوگ نویسی و ... به یک پختگی برسد تا به فهم و زبان مشترک جهانی برسد. اما در مسیری در حرکتیم تا پیشرفت‌های خوبی در این عرصه داشته باشیم.

در ادامه حمیدرضا آذرنگ بیان داشت: کاملا معتقدم زمان کار خودش را می‌کند و سینمای ایران نمی‌تواند پیشرفت نکند. همین اتفاقاتی که از دهه ۶۰ تا امروز افتاده و تکنولوژی به این سطح از پیشرفت رسیده، سینما نیز محکوم به این پیشرفت است والا از کف می‌رود.

با طرح این مسئله که از گذشته جنگ در انحصار عده‌ای خاص بود، بیان داشت: برخی اجازه نمی‌دادند کسی به این موضوع نزدیک شود. به گونه‌ای که حس می‌کردند تنها آن‌ها جنگ را می‌فهمیدند. دردناک است که آدم می‌شوند وقتی بهرام توکلی قرار است فیلمی درباره سینمای جنگ فیلم بسازد، برخی به میدان می‌آیند و می‌گویند چرا کسی باید درباره سینمای دفاع مقدس فیلم بسازد که اعتقادی به این موضوع ندارد! و گمان می‌کنند تنها مبانی ایدئولوژیک برای خلق یک اثر هنری تکنیکی کافی ست. این یک تخصص است و باید فرد متخصصی آن را دست بگیرد.

بهرام توکلی درخصوص میزان انطباق قصه فیلم با واقعیت گفت: کلیتی از افراد واقعی درگیر در فیلم هست، اما به این صورت که کپی شخصیت خاصی در واقعیت باشند خیر. ما تمام منزل‌های مشخص و بزنگاه‌های حساس را در این مسیر بر این گردان حفظ کردیم، اما وقایع مختلف را خلق کردیم. قرارمان این بود که پلکانی اهمیت این تنگه را در فیلم برای مخاطب بالا ببریم. درواقع تمام کاراکتر‌ها هم رفته رفته در این مسیر و مقاطع مختلف به اهمیت این تنگه پی ببرند و تماشاچی نیز با کاراکتر‌ها پیش ببرد و درگیر این هیاهو و هیجان شوند.

کارگردان «تنگه ابوقریب» درخصوص ترکیب جالب بازیگران این فیلم گفت: مهمترین فاکتور در انتخاب بازیگر برای من «باهوشی» است. بازیگر باهوش به این بستگی ندارد که کارنامه قبلی او چه بود و در چه نقشی بازی می‌کند. همگنی که این تیم بازیگری با هم داشتند و قبلا دوستانه با هم آشنا بودند و بعضا باهم کار کرده بودند این کمک بسیار بزرگ را به من می‌کرد.

رضا رشیدپور در بخش انتهایی برنامه «هفت» به عذرخواهی هادی حجازی فر درخصوص حواشی فیلم «لاتاری» واکنش نشان داد و گفت: من از هادی حجازی فر عزیز خیلی خیلی ممنونم که دیروز با مناعت طبع روی خط تلفنی برنامه سینمادو آمد و لطف کرد و عذرخواهی کرد.

مجری «هفت» افزود: موضع من بلافاصله بعد از همان اتفاق مشخص بود. من، چون او را از اصالت تئاتر می‌دانم به او بسیار احترام می‌گذارم و برایم عزیز و بزرگ است و همزمان و هم وطن هستیم. از هادی حجازی فر عزیز بخاطر لطف و محبت و گسترش فرهنگ عذرخواهی مممنونم و من هم متقابلا از او بخاطر کدورتی که احیانا اگر از من دارد عذرخواهی می‌کنم.
 
فارس
bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر