برخی از نشانه‌ها و علائم سکته مغزی
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۹۹۶۳۷
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: 2018 February 05    -    ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۶:۳۲
bato-adv
bato-adv
سکته مغزی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در جهان است. آسیب مغزی ناشی از این سکته در صورت رسیدگی و درمان سریع می تواند به حداقل برسد، اما به طور معمول یک سکته مغزی به واسطه تشابه علائم و نشانه های آن با مشکلات سلامت دیگر نادیده گرفته می شود و این شرایط درمان را به تاخیر می اندازد.
برخی از نشانه‌ها و علائم سکته مغریبه گزارش «تابناک باتو»؛ مشکلات بینایی مانند دوبینی، تاری دید، یا از دست دادن دید در یکی از چشم ها می تواند نمونه ای از علائم سکته مغزی باشند، اما ممکن است افراد بسیاری سن بالا یا خستگی را دلیل این شرایط در نظر بگیرند.

سکته مغزی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در جهان است. آسیب مغزی ناشی از این سکته در صورت رسیدگی و درمان سریع می تواند به حداقل برسد، اما به طور معمول یک سکته مغزی به واسطه تشابه علائم و نشانه های آن با مشکلات سلامت دیگر نادیده گرفته می شود و این شرایط درمان را به تاخیر می اندازد.

برخی از نشانه‌ها و علائم سکته مغری

به گزارش"ریدرز دایجست"، در هر دقیقه ای که از سکته مغزی سپری می شود، مغز حدود 1.9 میلیون سلول را از دست می دهد. گذشت هر ساعت پس از سکته مغزی بدون دریافت درمان، مغز را به اندازه سه و نیم سال پیر می کند. هرچه مدت زمان بیشتری بگذرد و به بیمار رسیدگی نشود، احتمال مواجهه با مشکلات گفتاری، از دست دادن حافظه، یا تغییرات رفتاری بیشتر می شود.

دو نوع سکته مغزی وجود دارند. سکته مغزی ایسکمیک که در نتیجه مسدود شدن رگ های خونی و کاهش جریان خون به مغز شکل می گیرد و سکته مغزی هموراژیک که به واسطه پارگی رگ خونی و نشت خون در مغز رخ می دهد. علائم هر دو نوع سکته مغزی می توانند مشابه باشند. تماس با مرکز فوریت های پزشکی در کوتاه‌ترین زمان ممکن پس از تجربه نشانه های بروز مشکل اهمیت دارد. در ادامه با برخی از نشانه های سکته مغزی که ممکن است آنها را نادیده بگیرید، بیشتر آشنا می شویم.

فکر می کنید خستگی موجب دوبینی شده است

مشکلات بینایی مانند دوبینی، تاری دید، یا از دست دادن دید در یکی از چشم ها می تواند نمونه ای از علائم سکته مغزی باشند، اما ممکن است افراد بسیاری سن بالا یا خستگی را دلیل این شرایط در نظر بگیرند. تجربه دوبینی شرایطی غیر معمول برای خستگی یا مطالعه بیش از حد محسوب می شود. مسدود شدن یک رگ خونی می تواند میزان اکسیژنی دریافتی چشم را کاهش دهد، که موجب مشکلات بینایی می شود و ممکن است با دیگر نشانه های سکته مغزی همراهی نشود.

فکر می کنید بی حسی بازو به دلیل خواب رفتن آن شکل گرفته است

اگر پس از یک چرت کوتاه بیدار می شوید و دست یا پای شما بی حس شده است، در نظر گرفتن احتمال زیر فشار قرار داشتن عصب و خواب رفتن موقت اندام منطقی است. اما اگر دست شما به ناگاه بی حس یا ضعیف شده و طی چند دقیقه به حالت عادی باز نمی گردد با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. کاهش جریان خون در شریان هایی که به ستون فقرات تا پشت سر منتهی می شوند می تواند موجب بی حسی یا ضعف یک سمت بدن شود.

فکر می کنید مشکلات گفتاری با مصرف داروها مرتبط است

برخی داروها، مانند مسکن ها، می توانند موجب مشکلات گفتاری شوند و مردم اغلب این مشکلات را با مصرف داروها و نه سکته مغزی مرتبط می دانند. اما اگر تجربه مشکلات گفتاری یک عارضه جانبی است که به طور معمول با آن مواجه نیستید، ممکن است دچار سکته مغزی شده باشید و باید هرچه سریع‌تر کمک پزشکی دریافت کنید. یکی از نشانه های خاموش سکته مغزی زمانی است که صورت شما وضعیت نامتقارن دارد.

برخی از نشانه‌ها و علائم سکته مغری

فکر می کنید مصرف الکل موجب عدم تعادل شما شده است

عدم تعادل می تواند به واسطه کاهش جریان خون به مغز شکل بگیرد. اگر به ناگاه با ناتوانی در حرکت مستقیم مواجه شده اید و تلو تلو می خورید و یا سرگیجه ناگهانی را تجربه می کنید، بهتر است به جای انتظار برای برطرف شدن آنها هرچه سریع‌تر با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

فکر می کنید ناتوانی در تفکر به واسطه خستگی شکل گرفته است

هنگامی که افراد در یافتن واژه های درست با مشکل مواجه می شوند یا رشته افکار خود را از دست می دهند، فکر می کنند که بیش از اندازه خسته هستند. اما نقص های شناختی ناگهانی از نشانه های شایع سکته مغزی هستند. ممکن است هر از چند گاهی با فکر کردن درباره یک واژه دچار مشکل شوید، اما فکر کردن درباره هرچه قصد دارید بگویید و از بیان آن ناتوان هستید نباید مدت زمان زیادی طول بکشد.

در برخی موارد، بیمارانی که سکته مغزی را تجربه کرده اند ممکن است از بروز مشکل آگاه نباشند، از این رو اطرافیان آنها باید زنگ هشدار را به صدا درآورند. بخشی از مغز که به خوبی کار نمی کند درک بیمار و توانایی فکر کردن وی را مختل می سازد.

فکر می کنید سردردهای شدید یک میگرن هستند

اگر مستعد تجربه میگرن نیستید، سردردهای شدید می توانند نشانه ای از یک سکته مغزی باشند. سردردهای میگرنی و سکته مغزی ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند زیرا دارای علائم عصبی مشابه هستند. بهتر است بدترین حالت را در نظر بگیرید و تشخیص را به یک متخصص بسپارید.

عصر ایران
bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مریخ
|
United Kingdom
|
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
0
1
پدر در کشورهای مختلفی کار کرده بود لاغر و قد بلند بود سیگار میکشید و پیاده روی زیادی انجام می داد اما نمک زیاد مصرف میکرد و چشمانش دچار اب مروارید شد هر دو چشمش جراحی شد و زیاد به پزشک مراجعه نمی کرد سرانجام ۱۱ سال پیش سکته کرد او تعادل نصف بدنش را از دست داد با صرف هزینه زیاد و فیزیوتراپی توانست بهبود نسبی پیدا کند اما دوباره سکته کرد و این بار قدرت تکلم و بخشی از حافظه او اسیب دید و بعد از سالها تحمل رنج ناشی از سکته مغزی دچار مشکل پروستات نیز شدونیاز به جراحی داشت هیچ پزشکی او را جراحی نمیکرد چون معتقد بودند نباید بیمار سکته مغزی را بیهوش کنند دست اخر در یک بیمارستان خصوصی و با بی حسی موضعی پروستات او را جراحی و مشکل بر طرف شد اما او بعلت کم تحرکی و زندگی در منزل سرانجام با مشکل کبدی روبه روشد و بعد از ۱۱ سال رنج و مشقت ناشی از بیماری جان به جان افرین تسلیم کرد این یک داستان نبود لطفا جهت جلوگیری از سکته مغزی افراد مسن خانواده به انان کمک کنید
چکاب کامل و کنترل فشار خون هر ۶ ماه یکبار
عدم مصرف دخانیات
عدم مصرف بیش از انداره نمک
و ورزش مدام را در برنامه خود داشته باشند
مشکل سکته تنها از دست دادن عزیزی نیست شخص سکته کرده به یک پرستار تمام وقت نیاز دارد و کل خانواده را به زحمت می اندازد و بخصوص در زندگی های امروزه و اپارتمان نشینی نگهداری از بیماران سکته مغزی بسیار مشکل است تا انجا که عده ای کلافه میشوند و در بین اعضای خانواده اختلاف ایچاد خواهد کرد
مهدی نقاش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
0
0
سلام پدر من سکته مغزی کرد به بیمارستان قائم در مشهد بردیمش فقط نیم ساعت از سکته گذشته بود که بردیم بخش اوراژانس اما متاسفانه تا 12 ساعت در بیمارستان هیچی به پدرم ندادند و دریغ از یک دارو فقط روی یک تخت تو راهرو تحت مراقبت خودمون بود و بعد از ام ار ای مرخص کردند
الان بعد 8 سال از سکته مغزی همچنان حالت معلولی دارند و نصف بدن نیمه فلج شدند و اگه تو این ساعت های اولیه کادر بیمارستان توجه میکرد پدر من معلولیت نداشت و گوشه یک اتاق نمی افتد و اشک بریزه
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv