تلفات جنگ جهانی اول
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۹۱۲۱۸
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: 2017 November 11    -    ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۵
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
تلفات جنگ جهانی اول تا آن زمان در تاریخ بی‌سابقه بود. از سلاح‌های شیمیایی برای نخستین بار در این جنگ استفاده شد. برای نخستین بار، به گونه‌ای انبوه مناطق غیرنظامی بمباران هوایی شدند و نیز برای نخستین بار در این سده کشتار غیرنظامیان در ابعادی گسترده رخ داد. این جنگ به خاطر شیوه جنگ خاکریزی به ویژه در جبهه غرب آن نیز شناخته شده است.
 تلفات جنگ جهانی اول
 
 اختصاصی «تابناک باتو»؛ جنگ جهانی اول، که با نام‌های جنگ بزرگ و جنگ برای پایان همه جنگ‌ها نیز شناخته می‌شود، جنگی جهانی بود که از ماه اوت ۱۹۱۴ تا نوامبر ۱۹۱۸ رخ داد و در پی آن، بدون زمینه جدی کشمکش، سربازان بسیاری برای جنگ تجهیز شدند و مناطق زیادی از جهان درگیر جنگ شدند.
 
تلفات جنگ جهانی اول 
بنا بر این گزارش، تلفات جنگ جهانی اول تا آن زمان در تاریخ بی‌سابقه بود. از سلاح‌های شیمیایی برای نخستین بار در این جنگ استفاده شد. برای نخستین بار، به گونه‌ای انبوه مناطق غیرنظامی بمباران هوایی شدند و نیز برای نخستین بار در این سده کشتار غیرنظامیان در ابعادی گسترده رخ داد. این جنگ به خاطر شیوه جنگ خاکریزی به ویژه در جبهه غرب آن نیز شناخته شده است.
 
تلفات جنگ جهانی اول 

جنگ جهانی اول در پی ترور آرشیدوک فرانتس فردیناند ولیعهد امپراتوری اتریش - مجارستان در ۲۸ ژوئن ۱۹۱۴ توسط ملی‌گرای هجده ساله صرب، گاوریلو پرنسیپ، در سارایه‌وو بوسنی به وقوع پیوست. در نتیجه این اقدام تروریستی، اتریش ـ مجارستان به صربستان التیماتوم داد. امپراتوری روسیه که متحد صربستان بود دست به بسیج نیروهای خود زد که این خود موجب نگرانی متحد اتریش-مجارستان، یعنی امپراتوری آلمان شد.

تلفات جنگ جهانی اول 
آلمان برای جلوگیری از یک جنگ دو جبهه‌ای به متحد روسیه، یعنی فرانسه حمله کرد. برای سرعت بخشیدن به روند حمله به خاک فرانسه، ارتش آلمان طرح اشلیفن را اجرا کرد که به موجب آن نیروهای آلمانی از خاک بلژیک برای حمله به فرانسه بهره می‌بردند. تجاوز آلمان به خاک بلژیک باعث شد که متحد این کشور، یعنی امپراتوری بریتانیا نیز به آلمان اعلان جنگ دهد.
 
تلفات جنگ جهانی اول 

جنگ جهانی اول از برجسته‌ترین رخدادهای تاریخ بشر است و بگونه مستقیم و غیرمستقیم نقش بزرگی در تعیین تاریخ سده بیستم داشته‌است. این جنگ پایان چندی از نظام‌های پادشاهی اروپا را رقم زد و مایه نابودی چهار دودمان پادشاهی هابسبورگ، هوهن تسولرن، عثمانی و رومانوف به ترتیب در امپراتوری‌های اتریش-مجارستان، آلمان، عثمانی و روسیه تزاری شد.
 
تلفات جنگ جهانی اول 
 
بیشتر تاریخ نگاران باور دارند که شکست دیپلماسی پس از جنگ و تحمیل غرامت‌های تحقیرآمیز بر اساس بند گناه «معاهده ورسای» به آلمان و دیگر دول شکست خورده مایه پرورش نازیسم در آلمان و زمینه‌ساز آغاز جنگ جهانی دوم شد. هم‌چنین نادیده گرفتن ایتالیا و ژاپن از سوی قدرت‌های بزرگتر در تقسیم غرامت‌ها از دلایل رشد فاشیسم در ایتالیا و حمله ژاپن به منچوری دانسته می‌شود.

تلفات جنگ جهانی اول 
این جنگ همچنین زمینه را برای انقلاب روسیه مهیا ساخت؛ امری که بر آینده جهان تأثیر گذاشت و از چین تا کوبا به انقلاب‌های سوسیالیستی دامن زد و از سویی زمینه‌ساز تبدیل شوروی به یک ابرقدرت جهانی شد که آغاز جنگ سرد با آمریکا را در پی داشت.

تلفات جنگ جهانی اول 
در خاورمیانه با نابودی امپراتوری عثمانی کشور نوینی به نام «ترکیه» پایه‌گذاری شد و سرپرستی موقت مناطق عرب نشین تحت حکومت این کشور تا زمان استقلال آن‌ها بین بریتانیا و فرانسه تقسیم شد. با فروپاشی امپراتوری اتریش-مجارستان در اروپای مرکزی کشورهای تازه‌ای همچون چکسلواکی و یوگسلاوی پدید آمدند و کشور لهستان با پیوند بخش‌هایی از خاک امپراتوری‌های آلمان، روسیه و اتریش-مجارستان استقلال خود را پس از دو قرن بازیافت.
 
تلفات جنگ جهانی اول 
جنگ جهانی اول بین متحدین امپراتوری آلمان (اتریش - مجارستان، عثمانی و بلغارستان) و نیروهای اتفاق (جمهوری سوم فرانسه، بریتانیا، روسیه (تا نوامبر ۱۹۱۷)، صربستان، ایتالیا، ایالات متحده آمریکا (از اوت ۱۹۱۷)، ژاپن و رومانی) درگرفت. تا مدت‌ها هیچ‌یک از دو سوی نتوانستند به پیروزی مهمی دست یابند و جنگ چهار سال به درازا انجامید و تا پیروزی متفقین نزدیک به ۱۰ میلیون تن کشته شدند. پس از پایان این جنگ در سال ۱۹۱۹ و در کنفرانس صلح پاریس، معاهده‌های جداگانه‌ای امضا شد و تاوان‌های بسیار سنگینی بر شکست‌خوردگان جنگ تحمیل داشت.
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
0
0
جنگ شیر تو شیر
محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
5
1
با تشکر یک نکته همیشه در بررسی دو جنگ جهانی اول ودوم فراموش مش ود وآن کشته شدن نزذیک به صد میلیون انسان وشاید دوبرابر این معلول وصدها هزار نفر کودک تنها مانده ومیلیونها آواره و.... ونکات دیگر که دستاورد اروپای متمدن وژاپن پیشرفته وامریکای پیشرو به جامعه جهانی بود الان وقتی صحبت می شود در جامعه در خصوص کشورهای اروپایی ویا ژاپن همه از پیشرفت علمی وصنعتی آنها صحبت می کنند واینکه چقدر کشورهای پیشرفته ومتمدنی هستند وصفات خوبی که به اینها نسبت داده می شود واکثر مردم می خواهند به این کشور ها سفر کنند . کمتر کسی به این وجهه جنایت با این جوامع توجه می کند . بر این اساس نیاز هست که واقعیتهای این جوامع بیشتر به ملت نشان داده شود.
ناشناس
|
Canada
|
۰۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۱
0
0
تشکر از تابناک که بطور تحقیقی علمی مسائل تاریخی را با قلم شیوا با اشاراتی و مرقومهایی ارزشمند بچاپ میرساند.
تمامی درگیریهای بزرگ جهانی بر سر خواستها بر سر ثروت قدرت قهرمان بودن پیشتاز همه بودن ا یدولوژیهای گوناگون و در نهایت افزایش جمعیت و کمبودهای مورد خواست دست بدست یکدیگر داده تا کشت و کشتارها بنام جنگها اتفاق بیافتند. چقدر خوب میشد جهان بر اساس عدالت بر اساس فرهنگ عمومی ملتها که نزدیک بیکدیگر باشند با صلح با نوعدوستی و مهربانی اداره میشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
bato-adv