خواب هایی که تاریخ علم و ادبیات را متحول کردند
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۶۴۸۲۶
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: 2017 February 18    -    ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۱
bato-adv
bato-adv
انیشتین نظریه نسبیت را پس از یک رویای زنده کشف کرد. او در خواب خود را سوار بر سورتمه ای دید که از شیب یک کوه به سرعت پایین می آید. سرعت او آنقدر افزایش می یابد که به سرعت نور نزدیک می شود تا جایی که رنگ ستاره ها را منقلب می بیند.
 
 
خواب هایی که تاریخ علم و ادبیات را متحول کردند  اختصاصی «تابناک باتو»؛ آیا می دانستید برخی از رویاها و خواب ها منجر به اکتشافات و دستاوردهای علمی و ادبی شده اند، در این گزارش با چند نمونه از آنها آشنا خواهید شد.

اتو لوی، استیل کولین
 

 

اتو لوی دانشمند داروشناس اهل آلمان و برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی بود. او استیل کولین پیامرسان عصبی را کشف کرد. اتو لوی در خواب تجربه کرد که انتقال محرک های عصبی فرآیندی شیمیایی است و نه الکتریکال. او یافته های خود را یادداشت کرد و در یک روز که به گفته خود او  طولانی ترین روز عمرش بود، آن را به سرانجام رساند.

ماری شلی، اولین رمان علمی ـ تخیلی جهان
 
 
 
ماری شلی نخستین رمان علمی تخیلی تاریخ را در سال ۱۸۸۸ و با نام فرانکشتاین نوشت. این رمان از کابوس زنده ماری شلی نشأت گرفته بود‌. ماری شلی ۱۸ ساله بود که همراه خانواده اش برای گردش به ساحل دریاچه سوئيس رفت و در آنجا با شاعر لرد بایرون ملاقات کرد، میان آن دو گفت وگوی ادبی و فلسفی درگرفته بود. بایرون به او پیشنهاد نوشتن رمان اشباح را داد. شلی در آن لحظه قادر به فکر کردن درباره چیزی نبود، اما پس از گذشت چند روز ایده اولین رمان علمی تخیلی جهان در سال ۱۸۸۸ به ذهن او خطور کرد و پا به عرصه ی وجود نهاد.

رابرت لویی استیونسون، دکتر جکیل و آقای هاید
 
 

رابرت لویی بالفور استیونسون نویسنده اسکاتلندی قرن نوزدهم بود. داستان دکتر جکیل و آقای هاید آنقدر به شهرت رسید که به ضرب المثل معروف شد. استیونسون مبتلا به بیماری سل بود و در طول زندگی اش روزگار خوشی را از سر نگذرانده بود. او برای تحصیل ثروت می نوشت تا وقتی که یک خواب سرنوشت او را تغییر داد. ایده ی داستان دکتر جکیل را در خواب دید و شش روز متوالی به طرز معجزه آسایی نسخه اولیه داستان خود را که در حدود ۶۴ هزار کلمه بود به نگارش درآورد.

سرینیواسا رامانوجان، آنالیزهای ریاضی
 

 
 
سرینیواسا رامانوجان ریاضیدان خود آموخته اهل تامیل هندوستان بود که بدون هیچ آموزشی در زمینه ی ریاضیات محض توانست رابطه مهمی را در آنالیز ریاضی، نظریه اعداد، کسر مسلسل و سری ها را از خود به جای بگذارد. او ۳۰۰ فرضیه ریاضی را ثابت کرد. رامانوجان می گفت که افکار ریاضی در خواب به سراغش می آیند. برای مثال کشف این تابع معروف که ترکیبی از سری نامتناهی و کسر مسلسل است را در خواب دیده است.

انیشتین، نظریه نسبیت
 
 

انیشتین نظریه نسبیت را پس از یک رویای زنده کشف کرد. او در خواب خود را سوار بر سورتمه ای دید که از شیب یک کوه به سرعت پایین می آید. سرعت او آنقدر افزایش می یابد که به سرعت نور نزدیک می شود تا جایی که رنگ ستاره ها را منقلب می بیند. انیشتین از خواب بیدار شد و درباره نظریه معروف خود تعقل و پژوهش کرد. کتاب «رویاهای انیشتین» اثر آلن لایتمن درباره این بعد از زندگی انیشتین است.

الیاس هاو، چرخ خیاطی

 
 
الیاس هاو کارآفرین آمریکایی و مخترع چرخ خیاطی است. در سال ۱۸۴۵ چرخ خیاطی را براساس خوابی که دیده بود طراحی کرد. او اولین کسی نبود که به فکر اختراع چرخ خیاطی افتاد اما طراحی او درست ترین طراحی ممکن برای یک ماشین دوخت بود. او مخترع نخستین چرخ خیاطی با قابلیت زدن کوک زنجیری بود. الیاس هاو ساعت چهار صبح از خواب بیدار شد و تا ساعت نه صبح رویای خود را به حقیقت مبدل ساخت.

نیلز بور، ابداع مدل اتمی
 

 
 
نیلز بور فیزیکدان دانمارکی که به علت رد کردن مدل اتمی ارنست رادرفورد و ابداع مدل اتمی خاص خود به شهرت رسید. نیلز بور در سال ۱۹۱۱ میلادی دکترای خود را در رشته فیزیک دریافت کرد و به چندین آزمایش بی نتیجه علمی درباره ساختار اتم دست زد تا این که در خواب دید که الکترون ها به دور هسته ی اتم مانند چرخش سیاره ها به دور خورشید می چرخند. در صبح روز بعد او به آزمایشگاه خود رفت تا نظریه اش را ثابت کند و به صحت آن پی ببرد. این اکتشاف جایزه نوبل را برای او به همراه داشت.

فریدریش آوگوست ککوله، شناسایی ساختار حلقوی بنزن


 
 
شیمیدان شهیر آلمانی که در سال ۱۸۵۷ میلادی توانست ساختار حلقوی بنزن را شناسایی کند. او زمانی به این اکتشاف دست یافت که پس از یک روز سخت کاری و نوشتن مستمر در حالی که هیچ پیشرفتی در تحقیقات خود به دست نیاورده بود، در کنار شومینه به خواب رفت. او در خواب تصویر یک مار بزرگ را دید که به دور خود حلقه زده است. زمانی که از خواب بیدار شد، با فرضیه حلقوی بودن بنزن پژوهش های خود را ادامه داد تا به ساختار بنزن دست یافت.

فردریک بنتینگ، انسولین


 
 
پس از آنکه مادر او بر اثر بیماری دیابت از دنیا رفت، او در صدد یافتن درمان برآمد و انسولین را کشف کرد و در ۳۲ سالگی و در سال ۱۹۲۳ جایزه نوبل را از آن خود کرد. با وجود اینکه اطلاعات معلومات کافی از بیماری دیابت و پژوهش های بالینی آن نداشت توانست جراحی تجربی موفقی را برای از بین بردن مسبب افزایش قند خون انجام دهد.

او خواب دیده بود که با مسدود کردن مجراهای پانکراس سگ های آزمایشگاهی توانسته مانع تخریب سلول های تولید کننده انسولین در پانکراس توسط مواد شیمیایی گوارشی شود.
bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمدتقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
53
16
من یک شب خواب دیدم که شب شده وهواخیلی تاریک است ازخواب بیدارشدم ودیدم واقعاشب شده پس ازاین خواب فوراکشف کردم خورشیدغروب کرده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
0
17
جالب بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
3
32
ناصر خسرو و سنايي اديبان بزرگ ايراني هم با خواب متحول شده اند. حيف است نامي از آنها مخصوصا از ناصر خسرو برده نشود. اين شاعر بزرگ از دربار خارج شد و سفري هفت ساله كرد كه سفرنامه ناصرخسرو حاصل آن است و ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
0
17
اگه درست باشه معرکه است
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
2
5
من فقط در همین حد خواب دیدم که اسم یکی از دوستام رو فراموش کرده بودم و تو ببدارب هرچقدر فکر کردم اسمش یادم نیومد . خوابیدمو در خواب دوستم اومد و اسمش رو بهم گفت و دیگه ازون موقع اسمش از یادم نمیره با اینکه دیگه ندیدمش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
0
8
ساختار حلقوی بنزن درسته، نه بنزین.

در ضمن ثابت شده وقتی روی مساله ای بیش از حد فکر کنیم و افکارمون متمرکز بشن. ضمیر ناخودآگاه ما در خواب به ادامه تفکر و حل اون مساله ادامه میده. من بارها در خواب دیدم که انگلیسی صحبت میکنم حتی روانتر از زمان بیداری.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
3
7
میگن بیشتر اختراعات ناشی از 10-20 درصد مطالعه و 80-90 درصد الهام به دانشمندانه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
1
7
خواب منشا بسیاری از اتفاقات در طول تاریخ بشر بوده است،اما متاسفانه در ایران مطالعه پیرامون دانش خواب و تعبیر آن مجحول مانده است.
به عنوان نمونه خواب فرعون مصر در خصوص خشکسالی 7 ساله و تعبیر آن توسط حضرت یوسف (ع).
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
2
19
نمیدونم چرا ما ایرانیا از این خوابا نمیبینیم .... همش خارجیا میبینن
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv