نشانه های کمبود ویتامینDدربدن
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۳۵۲۰
تاریخ انتشار: 2015 June 30    -    ۰۹ تير ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۴
bato-adv
bato-adv
تحقیقات انجام شده در چند ساله اخیر نشان داده است که ویتامین D از آنچه که تصور می‌شد مهم تر است. دریافت میزان مناسب ویتامین دی در دوران جوانی در طولانی مدت بسیار به نفع سلامتی ما خواهد بود.

نشانه های کمبود ویتامینDدربدن

تحقیقات انجام شده در چند ساله اخیر نشان داده است که ویتامین D از آنچه که تصور می‌شد مهم تر است. دریافت میزان مناسب ویتامین دی در دوران جوانی در طولانی مدت بسیار به نفع سلامتی ما خواهد بود. یک نمونه از این فواید طولانی مدت استحکام استخوانها است که تنها در صورت دریافت منظم ویتامین دی به میزان مورد نیاز است.

متاسفانه تنها مصرف خوراکی‌های سالم نمی‌تواند این ویتامین را برای بدن شما تامین کند. تعداد بسیاری محدودی از خوراکی‌ها میزان مناسب ویتامین دی را درون خود جای داده‌اند. به طور مثال برای دریافت میزان مناسب ویتامین دی شما باید دو ماهی سالمون چرب را هر روز میل نمایید یا یک ساعت در آفتاب باشید تا این ویتامین به میزان مناسب به شما برسد. این موضوع برای همه مردم قابل انجام نیست.

نکته بعدی این است که این ویتامین به تنهایی نمی‌تواند قابلیت خود را نشان دهد و نیاز به املاحی مانند منیزیم و روی دارد. پس اگر به کمبود این ویتامین دچار شدید در نظر داشته باشید که چه املاحی در کنار این ویتامین لازم هستند.

نشانه های کمبود ویتامینDدربدن

تا چند دهه متخصصان تصور می‌کردند که ویتامین دی تنها برای دندانها و استخوان‌ها مفید است. تحقیقات اخیر نشان داد که ویتامین دی نقش پیچیده‌ای در کارکرد بدن انسان دارد و حتی احتمال بروز بسیاری از بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. یکی از دلایل اهمیت این موضوع این است که زندگی کنونی انسانها در ساختمان‌ها و دور از نور خورشید سپری می‌شود و همین موضوع کمبود ویتامین دی را در کشور عزیزمان همه‌گیر نموده است.

با وجود این همه تعریف و تمجید از این ویتامین و اثبات اهمیت آن، هنوز کسی به این ویتامین توجه کافی را نشان نمی‌دهد. برای تشخیص اینکه در این ویتامین کمبود دارید باید تست خون مربوطه را انجام دهید، اما نشانه‌هایی که در ادامه مشاهده خواهید کرد می‌تواند مستقیما ناشی از کمبود این ویتامین باشد.

۱-  سوریاسیس یا بیماری پوستی دالصدف

PupMed از بریتانیا تحقیقی را منتشر کرد که بر طبق آن دریافت مقدار مناسبی از ویتامین دی توانسته بود وضعیت پوستی بیماران را بهبود چشمگیری دهد.

۲- ضعف در ماهیچه‌ها

این موضوع یکی از شایع‌ترین نشانه‌های کمبود ویتامین دی است. ماهیچه‌ها برای کارکرد درست نیاز به ویتامین دی دارند و گیرنده‌های ماهیچه‌ها که به این ویتامین حساس هستند و آن را تشخیص می‌دهند باید مقدار مناسبی از این ویتامین را دریافت کنند.

۳-  حساسیت به درد

میزان کم ویتامین در بدن برخی از انسانها موجب دردهای موزمن شده است، بنابراین منشا برخی از دردها ممکن است تنها کمبود ویتامین دی باشد.

۴-  غمگین و افسرده بودن

بر اساس تجقیقی که در مجله Clinical Endocrinology and Metabolism منتشر شده است، بانوانی که کمبود ویتامین دی دارند دو برابر بانوانی که این مشکل را ندارند به افسردگی دچار می‌شوند. این موضوع برای بانوان باردار بازهم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، چرا که این افراد نیاز بیشتری به این ویتامین دارند. مغز دارای گیرنده‌هایی است که این ویتامین را تشخیص می‌دهند، بنابراین در دوران میانسالی و پیری وجود کافی این ویتامین برای عملکرد مناسب مغز لازم است.

۵- ترک خوردن و شکستگی استخوان

همگی می‌دانیم که ویتامین دی برای استخوان‌ها بسیار مهم است. زمانی که شما ویتامین دی کافی دریافت نکنید استخوان‌های شما ضعیف خواهند شد و به راحتی ترک بر می‌دارند. تحقیقات نشان می‌دهد کمبود ویتامین دی شانس ابتلا به این ترک‌ها را دو برابر می‌کند.

۶- بالا بودن استعداد آنفلوانزا و سرماخوردگی

کودکانی که ویتامین دی کمی دارند، زمینه گرفتن بیماری‌های تنفسی مانند آنفلوانزا یا ذات ریه را بیش از دیگر کودکان خواهند داشت. این تحقیق توسط یکی از مجلات دانشگاه کمبریج منتشر شده بود.

۷- فشار خون بالا

حتی قلب ما نیز به ویتامین دی وابسته است. نارسایی احتقانی قلبی به کمبود این ویتامین ارتباط دارد. دانشگاه هاروارد تحقیقی در این رابطه بر روی پرستاران بیمارستان خود انجام داده است و بر اساس این تحقیق کسانی که درجه پایین تری از ویتامین دی را دارا بودند، ۶۷ درصد ریسک بیشتری برای ابتلا به فشار بالای خون را دارا هستند.

۸- پریودنتال یک نوع بیماری لثه و دهان

اگر شما از یک بیماری مزمن لثه رنج می‌برید و ورم و خونریزی را در لثه‌های خود را مشاهده می‌کنید. حتما ویتامین دی را در نظر بگیرید به این دلیل که این ویتامین بدن را تشویق به تولید کاتلیسیدین Cathelicidin و دفنسین‌ها Defensins می‌کند، ترکیباتی که میزان باکتری‌های درون دهان را کاهش می‌دهند.

۹-  استقامت کم

تحقیقات متعددی نشان داده است که کمبود ویتامین دی ارتباط مستقیمی با استقامت هوازی و استقامت کلی بدن دارد. پس اگر این حس درون شما وجود دارد و زود خسته می‌شوید، حتما به تشخیص کمبود ویتامین دی نیز فکر کنید.

۱۰- سرطان

تحقیقی در مرکز پزشکی جورجتاون  در واشینگتن دی سی نشان داد که افرادی که ویتامین دی کافی دریافت می‌کند شانس ابتلا به سرطان سینه در آنها کمتر است. این تحقیقات در انجمن تحقیقات سرطان آمریکا ارایه شد و نشان داده شده که دوز بالاتر ویتامین دی حتی توانسته است که تا ۷۵ درصد از رشد سرطان جلوگیری کند و در کل ۵۰ درصد موارد تومور را کاهش دهد، آن هم در کسانی سرطان را در بدن خود داشته‌اند.  نکته جالب این تحقیق این است که نشان داد ویتامین دی ارتباط مستقیمی با کاهش گسترش سرطان سینه دارد، مخصوصا سرطان سینه‌هایی که به استروژن حساس بوده‌اند. همچنین کمبود ویتامین دی با سرطان پروستات نیز مرتبط است.

بامیلو بلاگ
bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv