استرس یکی از مهمترین مشکلات روحی
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۳۰۰۰۴
تاریخ انتشار: 2016 March 09    -    ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۰
bato-adv
bato-adv
اثرات مخرب استرس مزمن بر حافظه و سیستم ایمنی را بیش از پیش تایید می‌کند و نشان می‌دهد تأثیر استرس بر جسم و روح غیر قابل جبران است و استرس بدون تردید سبب گسترش سرطان در بدن می‌شود.
استرس یکی از مهمترین مشکلات روحی استرس مزمن چه تاثیرات منفی می‌تواند روی سلامتیمان بگذارد چه روش‌هایی می‌توانیم از این عارضه روحی و روانی خلاص شویم توصیه‌های مشاورین و روان‌شناسان در این زمینه چیست؟

مطالعات اخیر، اثرات مخرب استرس مزمن بر حافظه و سیستم ایمنی را بیش از پیش تایید می‌کند و نشان می‌دهد تاثیر استرس بر جسم و روح غیر قابل جبران است و استرس بدون تردید سبب گسترش سرطان در بدن می‌شود.

بخش اول این مطالعات که توسط محققان دانشگاه ایالتی اوهایو صورت گرفته نشان می‌دهد استرس مزمن به التهاب مغز و از دست دادن حافظه منجر می‌شود. این مطالعه با بررسی موش‌ها نشان می‌دهد استرس مزمن سبب کاهش حافظه کوتاه مدت در این موجودات می‌شود. کاهش حافظه مرتبط با استرس مزمن، به دلیل پاسخ ایمنی بدن است. در ادامه این مطالعه آمده است ۱۰ تا ۲۸ روز پس از اتمام دوره پر استرس برای موش‌ها، سلول‌های عصبی مجدد در هیپوکامپ مغز موش‌ها رشد می‌کنند.

این مطالعه نشان می‌دهد استرس سبب آزاد کردن سلول‌های ایمنی از مغز استخوان می‌شود. تجمع این سلول‌ها سبب ایجاد ترافیک در ناحیه‌ای از مغز می‌شود که با فعالیت نورون‌ها در پاسخ به استرس مرتبط است و همین امر منجر به کاهش حافظه می‌شود.

مطالعه دیگری که توسط محققان دانشگاه موناش در استرالیا صورت گرفته نشان می‌دهد سیستم لنفاوی بر اثر استرس مزمن دستخوش تغییرات فیزیکی می‌شود که به گسترش سرطان در بدن کمک می‌کند. سرطان از دو طریق خون و سیستم لنف در بدن گسترش می‌یابد؛ به همین دلیل درک عملکرد سیستم لنفاوی در گسترش سرطان حائز اهمیت است.

علاوه بر سرطان و کاهش حافظه، استرس مزمن در بروز بیماری‌های قلبی، دیابت، چاقی و اضافه وزن، آسم، سردرد، افسردگی، اختلالات گوارشی، پیری و مرگ زودرس موثر است. نتایج این تحقیقات در نشریه Journal of Neuroscience منتشر شده است.
ایرنا
bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv