چرا به جنس مخالف گرایش داریم؟
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
loading...
کد خبر: ۲۵۶۲۸
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
تاریخ انتشار: 2016 January 25    -    ۰۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۵
bato-adv
bato-adv
عشق، پدیده‌ای هیجانی و اعجاب انگیز است که بیشتر مردم جهان را درگیر خود می‌کند. دلباختگی و عشق برای اولین بار در دوران بلوغ، احساس و معمولا با یک نگاه شروع می‌شود. از این رو، خاطرخواهی و تمایل به غیرهمجنس در نوجوانی طبیعی است و...
 چرا به جنس مخالف گرایش داریم؟ عشق، پدیده‌ای هیجانی و اعجاب انگیز است که بیشتر مردم جهان را درگیر خود می‌کند.

رابطه دوستی و صمیمیت یعنی توانایی در میان گذاشتن افکار و احساسات با یک دوست. در یک رابطه صمیمی، فرد احساس راحتی می‌کند و اطلاعاتی راجع به خود در اختیار دیگری قرار می‌دهد. گونه‌ای از این رابطه دوستی و صمیمیت مربوط به جنس مخالف می‌شود.

رویکردهای گوناگون، تلاش‌هایی برای تبیین دلایل و عوامل زمینه ساز گرایش به جنس مخالف داشته و هر یک از منظری به این مسئله نگاه کرده‌اند اما آنچه می‌توان در همه این رویکرد‌ها و نظریه‌ها یافت، بیان این است که «گرایش به جنس مخالف امری کاملا طبیعی و سالم است». با این حال در این مقاله سعی خواهیم داشت از منظر روان‌شناسی دلایل گرایش به جنس مخالف را برای شما شرح دهیم.

چرا به جنس مخالف گرایش داریم؟

وارد شدن به سنین نوجوانی


عشق، پدیده‌ای هیجانی و اعجاب انگیز است که بیشتر مردم جهان را درگیر خود می‌کند. دلباختگی و عشق برای اولین بار در دوران بلوغ، احساس و معمولا با یک نگاه شروع می‌شود. از این رو، خاطرخواهی و تمایل به غیرهمجنس در نوجوانی طبیعی است و نوجوانان با فشار زیادی برای داشتن رابطه با غیرهمجنس روبرو هستند. بسیاری از آنان، ساعت‌ها درباره خاطرخواهی که حتی او را هم نمی‌شناسند، به خیالبافی می‌پردازند و این خاطرخواهی را به عنوان عشق قلمداد می‌کنند در حالی که این دلباختگی احساس درازمدت و پایداری نخواهد بود.

بیدار شدن تمایلات جنسی و میل به رابطه صمیمی


از دوران نوجوانی، احساسات جنسی با تاکید بیشتری نسبت به سنین قبلی افزایش می‌یابد و نوجوانان میل شدیدی برای برقراری رابطه صمیمی و عموما با غیرهمجنس پیدا می‌کنند. البته این گرایش در پسران و دختران متفاوت است، به طوری که پسران احساسات و تمایل روابط جنسی شدیدتری دارند، به سرعت تحریک می‌شوند و در روابط دوستی با غیرهمجنس بر جنبه‌های روابط جنسی تاکید می‌کنند، در حالی که نوجوانان دختر، تمایل زیادی به نشانه‌های عاطفی دارند.

رهایی از هیجانات منفی


دوره نوجوانی و جوانی پر از هیجان است، هیجاناتی که گاهی مانند افسردگی و اضطراب جنبه منفی دارند. برخی از مشاوران سلامت روان، فرض می‌کنند افسردگی و اضطراب با گرایش به جنس مخالف ارتباط دارد. مطالعه‌ای در این زمینه نشان داد افسردگی در تعدادی از دختران و مصرف مواد مخدر در تعدادی از پسران عامل خطرناکی برای تجربه جنسی در رابطه با غیرهمجنس است. در واقع برخی از نوجوانان و جوانان برای کنترل اضطراب و افسردگی به سمت برقراری رابطه با جنس مخالف رو می‌آورند و این روابط راه فراری برای آنان می‌شود.

دستیابی به هویت مردانگی و زنانگی


در اواخر نوجوانی و اوایل جوانی، فرد به دنبال کسب هویتی است که متناسب با جنسیت خود باشد، گرایش به جنس مخالف می‌تواند برای هر دو جنس احساس هویت مردانگی و زنانگی را تقویت کند. در تحقیقی، نوجوانانی که به دنبال هویت بوده‌اند، انتخاب دوست دختر و پسر آن‌ها اتفاقی‌تر و تصادفی صورت می‌گیرد اما نوجوانانی که ایده‌های نسبتا روشنی از هویت خود داشته‌اند، بیشتر به دنبال صمیمیت و اعتماد در روابط بوده‌اند.

چرا به جنس مخالف گرایش داریم؟

کسب شناخت برای ازدواج


برخی از افراد به خصوص دختران، صرفا برای ایجاد زمینه‌های شناخت بیشتر که منجر به ازدواج و رابطه‌ای متعهدانه و بلند مدت شود، به سمت برقراری ارتباط با جنس مخالف می‌روند. در این موارد دختر و پسر با طرح مسئله ازدواج با یکدیگر سعی می‌کنند نیازهای عاطفی همدیگر را برآورده کنند و به شناخت بیشتر یکدیگر مبادرت ورزند. گرچه در شرایط کنونی جامعه ما، بسیاری از این روابط با مخالفت خانواده، در ‌‌نهایت منجر به ازدواج نخواهد شد.

فشار همسالان


در سنین نوجوانی و جوانی برای هر دو جنس فشار زیادی از طرف دوستان و همسالان برای برقراری رابطه نزدیک با غیرهمجنس ایجاد می‌شود. به طوری که دختران داشتن دوست پسر را نشانه جذابیت و پسران داشتن دوست دختر را نشانه قدرت و احساس مردانگی می‌دانند.

فرصت‌های اجتماعی بیشتر


در تحقیقات مشخص شده است گاهی صرف نمایش مکرر یک محرک معین، رفته رفته نگرش خوشایندتری نسبت به آن پدیده به وجود می‌آورد. شاید به وجود آمدن بیشتر زمینه‌های آشنایی، مجاورت، اوقات خوش، دیدن مداوم و طولانی افراد در طی یک دوره و... یکی از دلایل به وجود آمدن و به خصوص شیوع علاقه و گرایش به جنس مخالف باشد. البته این بدان معنا نیست که به وجود آمدن زمینه‌های حضور زنان و دختران در عرصه‌های اجتماعی مانند مردان، بد و نکوهیده است، بلکه بدین معناست که در روند طبیعی این موضوع، پیدایش و شیوع بیشتر گرایش به جنس مخالف به دلیل فراهم شدن زمینه‌های مناسب، افزایش می‌یابد.

شیوه‌های فرزند پروری والدین

نوع روابط با غیر همجنس در نوجوانی و جوانی، رابطه نزدیکی با پیوند بین والدین و نوجوان در کودکی دارد. اگر فرد در کودکی حضور فعال، حساس و همیشگی والدین را تجربه کند، بر روابط نوجوانی او تاثیر مطلوبی می‌گذارد.


در یک پژوهش در آمریکا، نشان داده شد حمایت والدین از نوجوانان خود و درگیر شدن در زندگی آن‌ها، تاثیر مهمی بر رفتار دوستی نوجوان دارد. در بین نوجوانانی که می‌گویند آن‌ها هرگز درباره مشکلات خود با اعضای خانواده بحث و گفتگو نمی‌کنند، احتمال گرایش به جنس مخالف و اعمال رفتارهای پرخطر جنسی شایع‌تر است.

نوجوانان پسر، که حمایت عاطفی بسیاری از والدین خود دریافت می‌کنند، و دخترانی هم که با مادرانشان صحبت می‌کنند، کمتر در معرض خطر برقراری روابط خطرناک با غیرهمجنس قرار دارند. نوجوانی که در دوره کودکی خود پاسخ‌های مناسبی به نیازهای عاطفی و جسمی‌اش از سوی والدین دریافت نکرده، ممکن است به دلیل احساس طرد از سوی والدین در صورت ارتباط با غیر همجنس به سرعت در روابط درگیر شود تا احساس کند به دوست پسر یا دختر خود بسیار نزدیک است.

همچنین نداشتن علاقه برای تشکیل خانواده، بالا رفتن سن ازدواج، کمبود محبت، نیاز به همدلی و ابراز عاطفه، زندگی در خانواده با روابط ضعیف عاطفی، ناآگاهی از خود و جنس مخالف، چشم و هم چشمی و... از جمله عوامل تاثیرگذار بر افزایش گرایش به روابط احساسی بین دختر و پسر در این دوران است.
آکاایران
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
102
4
این یک سئوال انحرافی هست و کاملا واضحه که خدواند متعال نفرت نسبت به جنس مخالف رو در وجود و فطرت هر انسان قرار داده نا از گناهان و سیئات دور باشند ولی وسوسه های شیطان و وجدان های مرده این نفرت رو به عشق تعبیر می کنند تا انسان رو از صراط مستقیم و بهشت موعود دور کرده و به لذات زودگذر دنیوی و عذاب جهنم مبتلاش بکنند.

طرح چنین مباحث گناه آلود و دروغینی نشون میده که در پشت پرده چه خبره و چه روابط گناه آلودی میان جنسهای مخالف روی میده.
پاسخ ها
ناشناس
| |
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
تو مریضی؟
ناشناس
| |
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
بد نیست با یک روانشناس مشورت کنید
ناشناس
| |
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
خودت فهمیدی چی گفتی؟
خشایار
| |
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
چطور به خودت اجازه میدی که دهنت رو باز کنی و به خداوند نسبت دروغ بدی؟ لااقل یک بار قرآن را بخوان بعد اظهار نظر کن.
محض اطلاع شما آیه 21 از سوره روم را درج می کنم شاید از حرفی که زدی خجالت بکشی:
"و از نشانه‏ هاى او (خداوند) اينكه برای شما از نوع خودتان همسرانى آفريد تا در کنار آنها به آرامش برسید و ميانتان دوستى و رحمت قرار داد. آرى در اين (نعمت) براى مردمى كه مى‏ انديشند بی تردید نشانه‏ هايى (از حکمت خداوند) است."
ناشناس
| |
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
تو خوبی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
7
5
لزوماً و فقط به غیر هم جنس است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
3
29
این احساسی است که خداوند در وجود بهترین مخلوقش قرار داده...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۷
0
0
عجب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۷
0
1
عجب
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
bato-adv