نشانه های اختلالات اضطراب و راه های درمان آن
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۹۱۲
تاریخ انتشار: 2015 July 03    -    ۱۲ تير ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۸
bato-adv
bato-adv
این افراد از این که دیگران درباره آنها چه فکر می کنند، می ترسند و از موقعیت های اجتماعی فرار می کنند. افرادی که از فوبیای اجتماعی رنج می برند، ممکن است در چنین موقعیت هایی، دچار علائم مربوط به حمله های وحشت شوند (نفس نفس زدن، تعریق و ...).
اختلالات اضطراب هم در زنان و هم در مردان می تواند اتفاق بیفتد اما به نظر میرسد شیوع آن در زنان بیشتر از مردان است. عوامل زیادی برای اضطراب وجود دارد و برخی اضطرابها طبیعی است. استرس کار، مسائل مالی و مسئولیت روزمره همه ممکن است فضای اضطراب ایجاد کنند که فرد را در سیکل معیوب و در نتیجه ناامیدی قرار می دهد. از این روی، شناخت علائم اضطراب و یادگیری مدیریت آن، حائز اهمیت است.ویژگی‌ها

بسیاری از زنان با اضطراب مزمن زندگی می کنند و ممکن است حتی متوجه آن نباشند. اضطراب چندین علامت ایجاد می کند و این علائم از فردی به فرد دیگر ممکن است متفاوت باشد. شایع ترین علائم اضطراب شامل تنش عضلانی، سردرد، خستگی، کاهش اشتها، بی خوابی، کاهش میل جنسی و افسردگی است. علائم اضطراب شدید شامل ترس غیر منطقی، احساس دلهره، کوتاهی تنفس، تهوع، تحریک پذیری و افزایش آهنگ ضربان قلب است.

عوامل

یکی از عوامل اصلی اضطراب، استرس مدیریت نشده است. همه افراد مقداری استرس در زندگی خود تجربه، ولی برخی از آنها، استرس را بهتر از دیگران مدیریت می کنند. تغییر میزان استرس مطابق با تجربیات و شرایطی که در زندگی فرد اتفاق می افتند، امری طبیعی است. این که فرد چگونه می توانند چنین شرایطی را کنترل کند، نقش مهمی در اضطراب مزمن در او دارد. عوامل زیست شناختی اضطراب مانند عدم تعادل هورمونی نیز می توانند در ایجاد اضطراب موثر باشند. اضطراب می تواند به وضعیتهایی مانند بارداری، افسردگی پس از زایمان و یائسگی نیز مربوط باشد.

انواع اختلالات اضطراب
 

شش نوع اختلال اضطراب وجود دارد:


- ‌اختلال اضطراب عمومی با مشخصه نگرانی و دلهره زیاد در مورد نگرانی های روزمره زندگی شناخته می شود. علائم آن معمولا شامل بی خوابی، بی قراری، آشفتگی معده و ناتوانی در آرام سازی خود است.
 


شکل: اختلال اضطراب عمومی

- ‌ اختلال وحشت با حمله های مکرر وحشت شناخته میشود. نشانه های حمله وحشت می تواند شامل تپش قلب (ضربان قلب سریع)، نفس نفس زدن (کوتاهی تنفس)، احساس سبکی سر، تهوع، تعریق و درد سینه باشد. حمله های وحشت اغلب با احساس شدید ترس یا دلهره همراه هستند.
 
«اختلال وسواس فکری» عملی با رفتار تکراری و وسواس گونه شناخته می شود. افرادی که اختلال وسواس فکری عملی دارند، ممکن است مرتب دست های خود را بشویند یا قفل در را چندین مرتبه چک کنند تا مطمئن شوند قفل است یا چند بار گاز را چک کنند تا مطمئن شوند خاموش است.