شما بگویید «عصرجديد» لایق این ستایش‌هاست؟
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۷۵۵۱۷
تعداد نظرات: ۲۹ نظر
تاریخ انتشار: 2020 April 03    -    ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
bato-adv
bato-adv
مدت هاست عرصه ي نقد رسانه از حضور جماعت نقاد و قلم به دستي كه از سواد رسانه اي لازم برخوردار باشند و در عين حال هنوز دغدغه مند كيفيت برنامه هاي تلويزيون باشند و بخواهند بي طرف ،برنامه يا اجرا يا نگاهي را در برنامه سازي را با تمام نقدهاي مثبت و منفي اش به چالش بكشند، خالي مانده است.

مدت هاست عرصه ي نقد رسانه از حضور جماعت نقاد و قلم به دستي كه از سواد رسانه اي لازم برخوردار باشند و در عين حال هنوز دغدغه مند كيفيت برنامه هاي تلويزيون باشند و بخواهند بي طرف ،برنامه يا اجرا يا نگاهي را در برنامه سازي را با تمام نقدهاي مثبت و منفي اش به چالش بكشند، خالي مانده است.

اين اتفاق مي تواند منجر به يكه تازي بعضي از افراد پرنفوذ و قدرتمند در رسانه هايي مثل تلويزيون شود. يك دليلش مي تواند اين باشد كه تلويزيون بخش عمده اي از مخاطب جدي اش را از دست داده، مخاطبي كه به جز ساعتي براي سرگرم شدن ، بخواهد نقدهاي جدي اين رسانه را هم دنبال كند و به دنبال فهميدن كم و كيف برنامه هايي باشد كه مي بيند.

شما بگویید «عصرجديد» لایق این ستایش‌هاست؟

از طرف ديگر رسانه هاي كاغذي كم شده اند و رسانه هاي مجازي منبع اطلاع رساني مردمي شده اند كه به دقيقه اي مكث ،روي يك خبر بسنده مي كنند و مي گذرند. اين رسانه مجازي در بازارهاي تبليغاتي داغي كه راه انداخته اند، از آب گل آلود ماهي مي گيرند و در ازاي گرفتن پول تبليغات ،با تيترهاي به شدت اغراق شده سعي در بزرگ نمايي اتفاقي مثل يك برنامه تلويزيوني دارند.

اين مقدمه را نوشتم كه بگويم برنامه عصرجديد عليرغم تبليغات گسترده ، برآورد بالا و پول كلان تبليغاتي كه نصيب خودش و سازمان صدا و سيما مي كند، برنامه موفقي نبوده و نيست. به چندين و چند دليل:

1.برنامه از روي نمونه ي خارجي اش كپي شده ، پس زحمتي براي طراحي اوليه اين برنامه در كار نبوده و نيست.

2.شايد در طول يك دوره از عصر جديد بين ٧٠ تا ١٠٠ شركت كننده حضور پيدا كنند. اين شركت كننده ها كشف نشده اند و كساني هستند كه از بين فيلم هاي ارسالي انتخاب مي شوند، پس زحمت چنداني براي پيدا كردن شان كشيده نمي شود. درصد بالايي از افراد انتخاب شده ، براي تست خوانندگي مي آيند كه ساده ترين راه براي انتخاب است ، آنچنان كه اگر در جمعيت مدرسه اي تست خوانندگي بگيريد قطعا به چند صداي خوب برمي خوريد ، در حالي كه ميان همين انتخاب شده هاي خوانندگي در ميدان عصر جديد ، به ندرت به صداي درست و خوب و حرفه اي برمي خوريم. در عين حال در هر دو سري از برنامه عصر جديد ديده ايم كه در ميان اين انتخاب شده ها هم ، تعداد دانه درشت هايي كه استحقاق واقعي براي حضور در چنين جايگاهي را دارند، در هر دوره ، به تعداد انگشت هاي يك دست هم نمي رسند.

3.در هيچكدام از برنامه هاي استعداديابي دنيا ، تافته ي جدا بافته اي به نام مجري وجود ندارد كه از بالا به پايين به همه ، حتي به دوربين نگاه كند، در تمام امور مداخله كند، گاهي از داورها بخواهد نظرشان را عوض كنند، به شركت كننده و عوامل پشت صحنه بي احترامي كند و زنگ طلايي را روي ميز خودش بگذارد.

4.تبليغات گسترده ي اين برنامه در فضاي مجازي به نحوي كه هنوز صحنه مورد نظر از تلويزيون پخش نشده، روي صفحه هاي پربيننده و پولي قرار مي گيرد، به مرور ذهن مخاطب منفعل را مجاب مي كند كه برنامه ي عجيب و غريبي در حال پخش از تلويزيون است و باز اين احسان عليخاني ، تلويزيون را تركانده در حالي كه واقعا تماشاي كامل يك قسمت كامل از برنامه ، حوصله سربر و طولاني و پر از نقدهاي ريز و درشت است.

5.پخش آنچه گذشت و توضيح تكراري و طولاني هر قسمت توسط مجري ، وقت زيادي از برنامه مي برد كه حساب تك تك اين ثانيه ها و دقيقه ها را در برآورد كلي برنامه از حساب بيت المال نوشته شده است.با اين حال جناب مجري ، آب بستن در چنين برنامه اي را به خوبي بلد است.

6.احسان عليخاني آدم به شدت باهوشي ست. خوب مي داند چطور وقت برنامه اش را پر كند. چطور نسبت بالايي از سوژه هاي معمولي را با تك و توك اتفاق هاي ريز و درشت بپوشاند و درنهايت با چند اتفاق خوب برنامه را به پايان ببرد تا در ذائقه عمومي مخاطبان برنامه اش كادرست و حرفه اي جلوه كند.احسان عليخاني پايان خوش را بلد است.

7.القا اصل مهمي در باور آدم هاست. صدا و سيما آمارهايي را اعلام مي كند كه معلوم نيست از كجا آمده اند. مردم پرمخاطب بودن پايتخت را مي فهمند چون همه ي آدم هاي اطراف شان مشغول ديدن اين سريالند و درباره اش حرف مي زنند اما عصر جديد قطعا جزو برنامه هاي پرمخاطبي نيست كه همه جا حرفش باشد. با اين حال مي بينيم كه اعلام آمارهايي شبيه درصد بالاي رضايت مخاطبان ،در نيمه راه برنامه در اذهان مردم ، جا باز مي كند و كم كم تبديل به باورشان مي شود. اين ها ابزارهايي ست كه يك برنامه پرطمطراق اما تا حد زيادي توخالي را جاي اصل مي زند ، آن هم در ميداني كه يا مدعي تازه نفسي نيست يا اصلا حال و حوصله اي براي مدعيان ناب رسانه نيست.

8.نكته ي اخر اين كه اگر چهار داور ديگر، از سر اتفاق ، روي آن چهارصندلي مي نشستند ، كم و بيش باز با همين نتيجه و همين درجه از انفعال نظر مي دادند. داورهايي كه قطعا در خيلي زمينه ها صاحب نظر نيستند ،هيچ استادي و تبحري در كلام شان نيست و جز لجبازي هاي گاه و بيگاه شان ، اتفاقي از اين همه راي و نظر ، در ذهن مخاطب از اين چهار نفر به ياد نمي ماند.

براي سازمان صدا و سيمايي كه عليرغم انبوه توليداتش جز چند اسم و برنامه در خاطر مردم نمانده ، عصرجديد حتي اگر با ايده آل خودش ، فرسنگ ها فاصله داشته باشد، مهم نيست. اگر با شوخي هاي اغراق شده و از پيش تعيين شده ، به هجو نزديك شود، باز حمايت مي شود. اگر با داوري هاي احساسي و سطحي و غالب استعدادهايي نه چندان حيرت آور در اكثر اوقات به اتفاق خاصي نرسد، باز هم به آن امكانات داده مي شود و حتي اگر با وقت كشي و آسمان ريسمان بافتن و شواف كردن در بيشتر قسمت ها مخاطب را مجبور به عوض كردن كانال تلويزيون كند، باز هم برايش در جهت مثبت آمارسازي مي شود.

حتما بسياري از نكته هايي كه در اينجا گفته شد ، براي بسياري از مخاطبان و مديران سازمان واضح و مبرهن بوده و هست . با توجه به بضاعت كم برنامه سازي در سازمان فوق ، انتظار مي رود دست كم براي دوره هاي بعد اين برنامه، همت والاتري طلب شود، انرژي و اندوخته و انديشه ي بيشتري پشت استعدادهاي غالبا تكراري اش در نظر بگيرند ، از ميدان داري بي حد و حصر مجري كم شده و از داور هاي صاحب نظرتري استفاده كنند تا بلكه به مرور زمان اين برنامه به استانداردهاي لازم نزديك و نزديك تر شود.

خلاصه كلام اين كه عصر جديد برنامه ي سرگرم كننده ي متوسطي ست كه به خاطر امكانات وسيع يك شبكه به نسبت پربيننده به مدد ساعت پخش خوب، بازپخش هاي مكرر ، پشت صحنه هاي طولاني ،تبليغات وسيع و بريز و بپاش هايش ديده شده و تا ايده آل برنامه سازي فرسنگ ها فاصله دارد.

برترین ها

bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
4
46
کلیت برنامه خوب است عوامل برنامه زحمت کشیده اند علیخانی هم سعی خودش رو کرده و با توجه به اینکه تقریبا این برنامه نوپاست نتیجه قابل قبول است اما........

اما نقطه ضعف بسیار بزرگ این برنامه داور ها هستند که بسیار ضعیف عمل کردند در هر دو فصل انتظار داشتم با انتقاد هایی که در فصل قبل از داور ها شد داور ها عوض شوند که این اتفاق نیفتاد

دکتر بشیر حسینی در برابر شرکت کنندگان خانم بسیار منفعل است و با هر اجرایی حتی ضعیف به خانم ها رای مثبت می دهد

عظیمی نژاد ثبات رای ندارد بعضی وقت ها از در دروازه داخل نمی آید بعضی وقت ها از سوراخ سوزن رد می شود دانش موسیقی دارد اما با توجه به دانشش رای نمی دهد سلیقه ای و دلی رای می دهد

نونهالی تقریبا کم دانش و کم اطلاع است و سعی می کند با قلمبه سلمبه حرف زدن بی سوادی خود را بپوشاند

امین حیایی نسبت به بقیه داوران متعادل تر است و به نسبت رای های کارشناسی تری میدهد و در زمینه بازیگری و ورزشی و تا حدودی موسیقی همه فن حریف است.اما می تواند بهتر باشد
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
یکی از فاکتور هایی که باعث میشه یک برنامه تلویزیونی جذاب و با کیفیت بشود مختصر مفید و موجز بودن هستش اما صحبت های بیش از اندازه مجری و تبلیغات بسیار زیاد بین برنامه این برنامه رو نه تنها از ریتم انداخته بلکه اون رو بسیار خسته کننده کرده .
برنامه ای که در حدود یک ساعت و نیم روی آنتن هست قابلیت این رو داره که با حذف اضافات و بخش های بی مورد و سخنرانی های بی فایده مجری در کمتر از پنجاه دقیقه عرضه بشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
0
23
در اجرا های ورزشی مخصوصا کار های آکروباتیک و ژیمناستیک در مدل های خارجی این برنامه حداقل در مورد آقایان پوشش طوری است که عضلات مشخص باشد و ظاهر عضلانی هم در مورد این نوع اجرا های ورزشی تاثیر مثبت روی رای داوران یا مردم دارد اما نمیدانم چرا در این برنامه مخصوصا این طفلک ها را مجبور می کنند لباس های گشاد و آویزان بپوشند .در مورد مرد ها عرض می کنم ها.مردهااااااااا
ناشناس
|
Japan
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
0
47
این آقای بشیر خان خیلی حرف میزنه اونقدری که آدم می خواد سرش رو بکوبه به دیوار و از اون بدتر اینه که نظراتش کاملا بی ربط و مثال ها و مقایسه هاش , قیاس مع‌الفارق است
پاسخ ها
ناشناس
| |
۲۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
واقعا رو مخه! یک ذره هم نه....خیلی رو مخه
ناشناس
| |
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
همون اوایل عصر جدید رسانه ها می گفتن با فشار مدیر شبکه سه به برنامه اضافه شده چون ایشون هم دانشگاهی آقای علی فروغی است
ناشناس
| |
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
آی گفتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
6
12
در متن این نقد گفته شده : در هیچکدام از برنامه های استعداد یابی دنیا تافته جدا بافته ای به نام مجری وجود ندارد"

خب مگه قرار مو به مو کار اونها رو کپی کنیم؟ سوژه رو ازشون وام گرفتیم بومی سازی کردیم. ضمن اینکه حضور علیخانی برنامه رو جذاب تر کرده(البته اگه زیاده گویی های بسیار زیادش رو کنار بگذاریم) و از طرف دیگه نظر های باری به هر جهت و غیر منطقی داور ها را کنترل و گاهی تلطیف می کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
0
65
من هیچوقت منطق رای دادن اینا رو نفهمیدم.آرا در این برنامه بر اساس یه چیزیه که خودشون بهش میگن ملاحظات اخلاقی
یکیو به علت اینکه سنش کمه و بچه اس رای میدن
یکی رو چون سنش زیاده بهش بی احترامی نشه رای میدن
یکی رو به خاطر جنسیتش چون به خانوم ها بر نخوره و بگن تبعیض جنسیتی قائل شدین رای می دن
یکی رو چون به فلان خطه و فلان قومیت بر نخوره رای میدن
این که نشد مسابقه استعداد یابی
پاسخ ها
ناشناس
| |
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
به شدت موافقم
ناشناس
| |
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
آره منم متوجه این موضوع شدم.انگار همش توی رودربایستی رای میدن
ناشناس
| |
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
در حق خیلی از شرکت کننده ها اجحاف کردن.بعضیا رو الکی میفرستن بالا و بعضی ها رو الکی رد می کنن. اون دو دختری که مربی هاشون خواهران منصوریان بودن چه کار خارق العاده ای انجام دادن که سایر وشوو کار ها نمی تونن انجام بدهند؟
به خاطر مربی نبود که مثبت گرفتن؟
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
5
2
سرمون گرم میکرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
0
26
کل مملکت رو هم زدن این چهار تا دانشمند رو برای قضاوت بین استعداد های کشور پیدا کردن؟ از این ها خبره تر و با سواد تر نبود؟ مخصوصا اون صدا قشنگه!اون چی میگه اصن ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
6
3
ببین تابناک جان من خودم از طرفدارای این برنامه نیستم اما به عنوان سرگرمی برنامه دیگه ای هست که بجاش پخش کنین یا می خواین باز جومونگو سریال های مزخرف چینی رو پخش کنی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
1
4
دقیقا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
16
5
برو پرشین گات تلنت رو ببین که آبروی ایرانیها را برده

بعد عصر جدید رو ببین اونوقت می فهمی
بیخود یک برنامه را تخریب نکنید

با دیدن عصر جدید افتخار می کنیم چه استعدادهایی در ایران هست

با دیدن پرشین گات تلنت می فهمیم هرچی بی اعصاب بی استعداد هست به خارج رفته اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
0
27
این آریا چرا اینقدر جوگیره؟
پاسخ ها
ناشناس
| |
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
یک بنده خدایی اومد که میوه فروش بود و صدای بسیار گوش خراشی داشت و جناب عظیمی به او رای مثبت داد و همچنین بقیه داورا.و به ایشون گفت صدای تنور واقعی است. آقای عظیمی نژاد شما صدای تنور نشنیدی؟ صدای تنور صدای آندریا بوچلی است صدای تنور صدای بوناپارتی ال‌وی است صدای تنور صدای خواننده یونانی ماریو فرانگولیس است.هر کی صداش رو بندازه پس سرش و داد بزنه که نمیشه تنور

این انصافه که همچین کسی که دانش موسیقی نداره و صدای گوشخراش هم داره 4 رای مثبت بگیره بعد خیلی از خواننده های جوان که به این برنامه میان و چندین ساله دارن زحمت می کشن و دانش این کار رو دارن شما و بقیه داورا بهش رای منفی بدی؟این انصافه؟

اگر شما داور سختگیری هستی باید در مورد همه اینقدر مته به خشخاش بگذاری نه فقط راجع به بعضی ها
منتقد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
0
4
انقدر آب بهش بسته که فقط وقت گیری است .
ناشناس
|
United States
|
۰۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
1
1
چه عجب يكي پيدا شد درست نقد كنه راست مي گه كه مخاطب جدي نيست چون اگر بود خودش انتظار برنامه اي قوي رو داشت اون همه با اين همه تبليغات و بريز و بپاش و امكانات كل يك شبكه كه در اختيارشونه اونايي كه اين برنامه رو با گات تلنت مقايسه مي كنند رو نمي فهمم مگه قراره هميشه بد رو با بدترش مقايسه كنيد؟ مجري جوگير داورهاي بي نظر هشتاد نوددرصد استعداد معمولي در حد خوانندگي يا گروه هايي كه واقعا دارن كار مي كنن مث نينجا اينها ديگه خودشون مي دونن استعداد دارن كه رفتن كلاس و مربي دارن كدوم استعدادهاي روستايي رو رفته گشته پيدا كرده ؟ يا خواننده مي اره يا از اين گروه هاي سيرك شيراز يا گروه هاي ورزشي كه معروفن كشف استعدادش كجاست؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
این برنامه کشف استعداد نیست برنامه نمایش مهارت است.یعنی کسی که قبلا استعداد خودش رو کشف کرده بعد با هزینه شخصی تمرین کرده بعد تمرین رو استمرار داده و به مهارت رسیده الان اینجا یک ویترین برای دیده شدنش است. کشف استعداد یعنی طرف ممکنه خودش هم ندونه فلان استعداد رو داره اونو بگیری ببری آموزش بدی تا استعداد نهفته اش شکفته بشه
ناشناس
|
Spain
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
0
12
بحث های بین داوران که به منظور داغ کردن برنامه انجام می شود و یک حربه نخ نما شده استکه برنامه را بسیار چیپ کرده
در واقع در این جنگ زرگری بین داوران که معمولا بین عظیمی نژاد و نونهالی و بشیر حسینی و عظیمی نژاد رخ می دهد این نکته به ذهن متبادر می شود که انگار تیم سازنده می خواهد تماشا گر را بازی بدهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
0
0
برنامه عصر جدید برنامه نصبتا خوبی است اما ایرادات زیادی دارهاول اینکه داور برنامه اقای عظیمی نژاد اصلا ثبات رای دادن نداره دوم اینکه در فصل دوم شرکت کننده های عالی شرکت کرده بودند ولی متاسفانه نمی دانم چرا وقتی برنامه ایرانی که پرطرفدار میشه به جای اینکه کیفیت برنامه بالاتر بره به عکس کمیت برنامه بالاتر میره که این خود ضعف بزرگیه.اقای علی خانی که به عنوان تهیه کننده و مجری روی صنحه عصر جدید هستند نباید تهیه کننده بودن برنامه تاثیری روی مجری گری ایشان را بدهد اگه به برنامه تلت خارجی کل دنیا نگاه کنید مجری باید مردمی به نفع مردم باشه اما در فصل دوم اقای علی خانی نسبت به فصل ۱۸۰درجه عوض شده شاید این در مورد داورها صدق میکرد و سخت گیر تر میشدند اما در مجری باید مجری باشه...........
پاسخ ها
...
| |
۰۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
این مجری که خیلی از حقوق شرکت کننده ها دفاع میکنه و اینم واضحه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
3
0
مجری اگه پرحرفی میکنه، واسه مردمه، پارسال واسه سیل زده ها، امسالم واسه خونواده های بی بضاعت، شما که جای اونا نیستین بدونین وقتی این کمک های مردمی رو دریافت میکنن، چقدر شاد میشن.... اگرهم در طول برنامه حرف میزنه واسه عوض کردن جو برنامس که اگه اینکارو نکنه برنامه خشک و جدی میشه. و یکی باید باشه که مثلا رای گیری کنه، مسلما داور ها نباید رای تماشاگر هارو بگیرن هماهنگی های لازم و اطلاعت شرکت کننده ها رو بدن...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
0
8
طرف اومده تست خوانندگی بده بهش میگه چون چشمت رو موقع خوندن بستی منفی بهت میدم واقعا این ها رو از کجا پیدا کردید؟ این بنده خدا در حد زندگی عادی خودش هم قوه تشخیص نداره چه برسه به اینکه بخواد در مورد استعداد یکی دیگه رای بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
0
1
لایق نیست .....داورها تخصص کافی ندارند واصلا هیچ نظریه فنی نمی دهند فقط از قیافه خوششان بیاید نظر می دهند
شیرازی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
0
1
چرا مجری اقدام به مسخره کردن،رفتار توهین امیز،دست انداختن شرکت کنندگان می کند...اقای علیخانی دست انداختن یه بچه شهرستانی جلو میلیونها بیننده ایا هنر است...چه لذتی دارد...
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv