نظریات توطئه‌ای که رنگ واقعیت به خود گرفتند
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۷۵۰۷۳
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: 2020 March 29    -    ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۹
bato-adv
bato-adv
نظریه توطئه به معنای توضیح یک واقعه یا موقعیتی است که براساس یک طرح توجیه نشده ارائه می‌شود وبه این معنا است که اقدامات غیرقانونی یا آزاردهنده توسط دولت‌ها یا سایر نهاد‌های تأثیرگذار در گستره‌ی جهان و کشور‌ها انجام شده‌اند. به عبارت دیگر، نظریه توطئه را می‌توان توضیحی درمورد همه اتفاقات مهم یا بزرگ در جهان دانست که گویی آن‌ها از قبل برنامه‌ریزی شده‌اند، و این باعث می‌شود فرد متقاعد شود که توطئه واقعی است و آن را می‌پذیرد.

نظریه‌های توطئه‌ای که رنگ واقعیت به خود گرفتنداختصاصی«تابناک با تو»؛ طبق یک مطالعه سیاسی توسط کارشناسان سیاسی اریک الیور و توماس وود، ۵۰ درصد آمریکایی‌ها به نظریه‌های توطئه اعتقاد دارند. با این حال برخی از وقایع که به عنوان یک تئوری توطئه توجیه شده بودند به راستی که در عالم واقع رخ داده و حقیقت داشته‌اند!

نظریه توطئه به معنای توضیح یک واقعه یا موقعیتی است که براساس یک طرح توجیه نشده ارائه می‌شود و به این معنا است که اقدامات غیرقانونی یا آزاردهنده توسط دولت‌ها یا سایر نهادهای تأثیرگذار در گستره‌ی جهان و کشورها انجام شده‌اند. به عبارت دیگر، نظریه توطئه را می‌توان توضیحی درمورد همه اتفاقات مهم یا بزرگ در جهان دانست كه گویی آنها از قبل برنامه‌ریزی شده‌اند، و این باعث می‌شود فرد متقاعد شود كه توطئه واقعی است و آن را می‌پذیرد.
در این مقاله مشهورترین نظریه های توطئه را که به واقعیت تبدیل شده اند، مرور می کنیم!

توطئه سرمایه‌داران یا کودتای کاخ سفید


در سال ۱۹۳۳، گروهی از سرمایه‌داران ارشد و ثروتمند آمریکایی از جمله پریسکوت بوش، بانکدار و سیاستمدار آمریکایی، برای تغییر سیستم و جایگزینی دولت روزولت با یک دولت دیگر، کودتایی علیه رئیس جمهور آن زمان، فرانکلین روزولت، برنامه‌ریزی کردند. در ابتدا یک نظریه توطئه بود اما یک سال بعد، بازنشسته نیروی دریایی ارتش آمریکا به نام سامدلی باتلر این طرح را فاش کرد.

نظریه‌های توطئه‌ای که رنگ واقعیت به خود گرفتند

توطئه ۲۰ ژوئیه


تلاشی برای ترور رهبر نازی آدولف هیتلر ، در ۲۰ ژوئیه سال ۱۹۴۴بود. این امر منجر به کشته شدن چهار سرباز ارشد شد و پنج هزار سرباز از جمله رهبران ارشد و افسران اس اس دستگیر و عده ای محكوم و حدود ۲۰۰ تن نیز اعدام شدند.

نظریه‌های توطئه‌ای که رنگ واقعیت به خود گرفتند

عملیات ماکینگ‌برد Mockingbird

این عملیات، پروژه سیا برای تدارک، آموزش و کنترل روزنامه نگارانی در شبکه های خبری اصلی در سراسر کشور بود که در دهه پنجاه قرن پیش انجام شد تا روی رسانه‌ها اثر بگذارد، سیا مؤسسات روزنامه‌نگاری مطرح آمریکا را برای ارائه دیدگاه‌هایش بسیج کرد و به برخی سازمان‌های دانشجویی، فرهنگی و مجلات به عنوان ویترین تبلیغاتی آمریکا در دوران جنگ سرد بودجه‌ داد، مدیر سیا در سال ۱۹۷۶ اعلام کرد که سیا هیچ گونه ارتباطی با سرویس های خبری، روزنامه ها، شبکه های تلویزیونی و رادیو ندارد، اما در سال ۲۰۰۷ میلادی، اسرار محرمانه این عملیات افشا شد.

نظریه‌های توطئه‌ای که رنگ واقعیت به خود گرفتند

 نظریه توطئه برادر بزرگ

 این واقعیت که این روزها به آن پرداخته می شود و اکثر رسانه ها از آن صحبت می کنند جاسوسی آژانس امنیت ملی از کل جهان است. می دانیم که این واقعیت دارد زیرا ادوارد اسنودن آن را افشا کرد. زمانی که این موضوع مورد چالش قرار گرفت نمایندگان سازمان سیا و آژانس امنیت ملی دروغ گفتند، حتی زمانی که در کنگره مورد پرسش نمایندگان قرار گرفتند باز هم دروغ گفتند. بعد از آن که اثبات شد که آن ها دروغ گفته و دروغ خود را توجیه کردند. در حالی که توجیه یک دروغ همچنان دروغ است. هنوز هم هیچ سندی برای اثبات این که شنود غیر قانونی متوقف شده است وجود ندارد. متهم این شنود دولت آمریکا بود، آنها از طریق دستگاه‌های الکترونیکی و کنترل و پیگیری شرکتهای بزرگ اینترنتی مثل گوگل، فیسبودک، یاهو و مایکروسافت از مردم جاسوسی می‌کردند. حقیقت پس از افشاگری‌های اسنودن در سال ۲۰۱۳ افشا شد.

نظریه‌های توطئه‌ای که رنگ واقعیت به خود گرفتند

بمب‌های خفاش

در جنگ جهانی دوم، دولت ایالات متحده برای نابودی شهرهای ژاپن بدون ایجاد تلفات در بین آمریکایی‌ها ، روی سلاحی آزمایشی موسوم به نارنجک خفاش کار کرد. پس از سه سال تلاش و صرف ۲ میلیون دلار برای آماده سازی این روند، دولت آمریکا این پروژه را در سال ۱۹۴۵ لغو کرد.

نظریه‌های توطئه‌ای که رنگ واقعیت به خود گرفتند

سلاح حمله قلبی سیا

آژانس جاسوسی آمریکا (CIA) اسلحه‌ای تولید کرد که به محض شلیک به افراد می‌توانست باعث حمله قلبی و مرگ آنها بشود، بدون اینکه اثری از خود به جای بگذارد. این سلاح در سال ۱۹۷۵ در جلسات کمیته کلیساها کشف شد. یک کارمند پیشین سیا به نام مری امبری، حضور یک تپانچه سکته قلبی را در مصاحبه ای در سال ۱۹۹۸ تأیید کرد.

نظریه‌های توطئه‌ای که رنگ واقعیت به خود گرفتند

شرکت میوه یونایتد

شرکت میوه یونایتد از نظر تجارت موز قدرت زیادی در گواتمالا داشت، اما قدرت و نفوذ شرکت از سوی نخستین رئیس منتخب دموکرات این کشور با چالش روبه رو شد و سیا عملیاتی محرمانه در جهت کودتا را در گواتمالا در سال ۱۹۵۴ میلادی ترتیب داد تا قدرت و نفوذ شرکت را حفظ کند. این یک نظریه توطئه بود تا اینکه در سال ۱۹۹۴ میلادی،  اسرار محرمانه عملیات PBSuccess برملا شد.

نظریه‌های توطئه‌ای که رنگ واقعیت به خود گرفتند

bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
arash
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
14
53
با سلام
جنگ ممسنی کازرون و لرستان دایی جان ناپلئون و مش قاسم را فراموش کرده اید که در آن چند صد هزار از قشون انگلیسی هلاک شدند و همین تعداد هم اسیر شدند و به همین اندازه هم امان گرفتند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
18
41
چی رو می خواهید ثابت کنید به شعور ملت توهین نکنید
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
لطفا کسی به آمریکا بد نگوید

دل نداریم
ناشناس
| |
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
آخی بهش بر خورده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
9
40
هدف مبرا کردن چین از این جنایت است > چطور از چین شروع شد بعد بک دفعه توی چین کنترل شد و تمام ...و کل دنیا گرفتار !!!!!
به شعور مردم توهین نکنید
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
کدوم مردم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
9
26
واقعا براتون متاسفم. بس کنید با این سناریوهای توطئتون. به خودتون بیاید.
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
واسه خودت متاسف باش بدبخت غرب زده
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv