راز علامت روی پیشانی هندی‌ها
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۶۲۷۱۹
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
تاریخ انتشار: 2019 November 20    -    ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۷
bato-adv
bato-adv
شماری از مورّخین بر این باورند که پیشینیان باستانی ساکنان هند امروزی، خال‌ها و نقطه‌های روی پیشانی را برای شناسایی و به عنوان نوعی از آداب و رسوم روی پیشانی خود می‌کشیدند. با وجود اینکه اسباب شکل گیری این علامت‌ها و زمان بروز و ظهور آن تا امروز نامشخص و ناشناس است، برخی می‌گویند، نقطه‌های قرمز به آیین قربانی کردن انسان و...

راز علامت روی پیشانی هندی ها

راز علامت روی پیشانی هندی‌هااختصاصی «تابناک باتو» ـ بسیاری از مردم هند، به ویژه آن‌هایی که از آیین هندو پیروی می‌کنند، علامت‌ها و اشارات رنگی روی پیشانی خود و در سایر قسمت‌های بدنشان دارند. به طور کلی، این علامت‌ها «چشم سوم فرد» یا آن طور که هندو‌ها می‌گویند، بخش مرکزی دستگاه عصبی است و فرد می‌تواند از طریق آن حقایق روحی را ببیند.

اغلب این علامت‌ها شکل نقطه، یا خطوط رنگی سفید، سیاه و قرمز دارد و یا شکلدار و ترکیبی از نقطه و خط است که در ورای آن مفاهیم و معانی گسترده اجتماعی و دینی وجود دارد. ریشه این آیین و علامت گذاری روی بدن، به ویژه پیشانی به ساکنان آسیا در حدود ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد بازمی گردد.

راز علامت روی پیشانی هندی ها

شماری از مورّخین بر این باورند که پیشینیان باستانی ساکنان هند امروزی، خال‌ها و نقطه‌های روی پیشانی را برای شناسایی و به عنوان نوعی از آداب و رسوم روی پیشانی خود می‌کشیدند. با وجود اینکه اسباب شکل گیری این علامت‌ها و زمان بروز و ظهور آن تا امروز نامشخص و ناشناس است، برخی می‌گویند، نقطه‌های قرمز به آیین قربانی کردن انسان و حیوانات و اهدای آن‌ها به عنوان قربانی به ایزدان آیین هندو و خدایانشان بازمی‌گردد، به علاوه رسم آن روی تمام بدن، نمادی از «فدا شدن» با خون بوده است.

علامت‌هایی که ساکنان کنونی هند روی پیشانی قرار می‌دهند متنوع است و از همان رسوم پیشینیان ریشه می‌گیرد و شکل، معانی و اسم‌های مختلف دارد. به نقطه‌های قرمز «بیندی» یا «بوتو» می‌گویند و معمولاً از یک نوع خمیر به نام «کومکوم» ساخته می‌شود که در ترکیب آن از پودر زعفران هندی و ادویه‌های زرد استفاده می‌شود و رواج گسترده‌ای در هند دارد، به گونه ای که این پودر را گاهی با آبلیمو مخلوط می‌کنند تا به رنگ قرمز پررنگ و درخشانی درآید.

راز علامت روی پیشانی هندی ها

خطوط سفید «تیلاک» نام دارد که از یک نوع خاکستر مقدس در ساخت و ترکیب آن استفاده می‌کنند، خطوط تیلاک را فقط روی پیشانی قرار نمی‌دهند، بلکه آن را روی چانه، گردن، کف دست و سایر اعضای بدن نیز رسم می‌کنند.

علامت‌های روی پیشانی به دو بخش اصلی (تیلاک) و (بیندی) که ماهیّت دینی دارند تقسیم می‌شود، و مردان و زنان به یک اندازه از آن استفاده می‌کنند و میان آن‌ها مشترک است. این خطوط قوم و قبیله فرد و گروه هندویی که فرد پیرو آن است را نشان می‌دهد.

راز علامت روی پیشانی هندی ها

در آیین هندو مردم با توجه به الهه‌های مقدّس و مورد پرستش خود به چهار دسته تقسیم می‌شوند و هر یک از این گروه‌ها نوع خاص و منحصر به فرد خود را در علامت‌های پیشانی دارند. برای مثال گروه «ویشنو»، ایزدان «ویشنو» و «کریشنا» را می‌پرستند و نشانه آن‌ها خطوط سفید به شکل حرف V. است، در حالی که پیروان «شیوا» که گروه «شیو» آن را می‌پرستند، سه خط افقی روی پیشانی خود رسم می‌کنند.

راز علامت روی پیشانی هندی ها

هنانطور که گفتیم هندو‌ها بر این باورند که خال و نقطه روی پیشانی چشم سوم است که می‌توان با آن حقایق روحی را دید، و در قسمت مرکزی و بالای دو چشم دیگر قرار می‌گیرد. در بسیاری از معابد هندوها، خمیر «کومکوم» در درگاه معبد قرار گرفته و هر کسی که از این معابد زیارت می‌کند کمی از آن را روی پیشانی اش می‌مالد.

راز علامت روی پیشانی هندی ها

اما علامت «بیندی»، بیشتر روی پیشانی زنان نقش می‌بندد و رنگ آن از زنی به زن دیگر فرق می‌کند، برای مثال زنان مجرّد علامت سیاه و زنان شوهردار علامت قرمز روی پیشانی می‌گذارند، و مادران در برخی اوقات رنگ قرمز تیره روی پیشانی قرار می‌دهند. زنان بیوه علامت سفید ساخته شده از خاکستر روی پیشانی می‌چسبانند. بعضی وقت‌ها هم مادران نقطه سیاه روی پیشانی بچه‌های کوچک و شیرخوارگان قرار می‌دهند تا آن‌ها را در مواجهه با ارواح خبیثه حفظ نمایند.

راز علامت روی پیشانی هندی ها

در اواخر قرن بیستم، علامت‌های «بیندی» به مد روز تبدیل شده بود و به جای استفاده از لوازم آرایش از مخلوط «بیندی» استفاده می‌کردند و آن را روی صورت و پیشانی قرار می‌دادند. زنان هندی از معجون بیندی برای درست کردن کار‌ها و صنایع دستی و وسایل سفالین، استفاده می‌کردند و آن‌ها را مثل سنگ‌های قیمتی مانند «مروارید» و یا بدلیجات به کار می‌بردند تا زیباتر به نظر برسند.

bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۱
شهريار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
8
25
سلام
وقت بخير
در شرايط فعلي توقعي كه از صدا و سيما داريم به اين مورد شبيه است كه تيم ملي فوتبال ايران قهرمان جام جهاني بشه .با كيفيت و منظم و تماشگر پسند بازي كنه.
مطلب مورد نظر در خصوص سريال فوق ليسانسه ها ست .
1- نبود سناريو يا متن قوي ، انگار بازگير فقط درزمان فيلم برداري هر چه دوس داشت بيان مي كرد.
2- از همون قسمت اول رو مخ و اعصاب مردم بود از لودگي و حركات رزمي بچه گانه و خاله زنكي تا تو گوش همديگه زدن و بي احترامي به بزرگتر .
3- كلاس موفقيت بيشتر به كلاي مهد كودك بچه شبيه بود تا كلاس هاي امروزي .
4- نقش هاي تكراري و حركات دم دستي از مسعود تا نيما كه بيشتر توي ذوق ميزنه.
5- انتظار داشتيم بعد از پخش چند قسمت روند كار بهتر بشه ولي افسوس كه بد تر هم شد كه ميتوان به گفتگوي هوتن شكيبا با خواهر سينا اشاره كرد كه در خلال گفتگو متراژ خانه را باگاوداري و تعدا اعضا خانه را با گاو هاي گاروداري مقايسه مي كند يا در زماني كه جنازه را به گاوداري مي برند موقع زايمان گاو ،به شكيبا تولد خواهر يا برادرش را تبريك گفت.
نمي دانم چقدر با در و پيكر شده صدا و سيما كه هيچ كنترلي نيست.
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
افتضاح!
.
لودگی، در پائینترین سطح ممکنه
در هر قسمت هم یک آهنگ می ذارند و باهاش لب می زنند!
آخه چند بار این شوخی بی مزه رو به مردم می فروشید؟!!
زیبا احمدپور از تبریز
| |
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
من که عاشقشم
مینا
| |
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
زیبا جون ؛ چه عجب! خیلی وقت است از شما بی خبر بودیم ، امیدوارم همیشه زیبا و رعنا باشی ؛ عزیزم .
خان محمدعلی آقا
| |
۰۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
کلا هند کشور عجیب و هزارو یک مذهب است
آرش جهانشاهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
4
65
بابا اینترنتو وصل کنید زندگیمون رو نابود کردین
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
همه الآن در شرایط مثل شما به سر می برن، با ترس و استرس از آینده شغلی و تحصیلی، ... گیر کردیم بد هم گیر کردیم. :)))))
ناشناس
| |
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
خوب نیست اینهمه وابستگی به اینترنت ))
ناشناس
|
Turkmenistan
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
3
7
سلام اين خال رو ييشاني هندوها در زمان قديم علامتي براي شناسلئي هم ديتيهاي خود بوده كه الان در بعضي تلاعب شده مثل اون ييرمرد كه سه عدد خال كذاشته اين بواسطه استعمار كران درش بازي شده همين طور كه براي مسلمانان صدها مذهب ساخته اند براي اونها خالهاشون اضاف كردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
4
11
چه حوصله ای داری میشینی اینارو میبینی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
1
7
ما تحقیقاتمون رو چکار کنیم نه کتابی نه نتی این چه مسخره بازی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
0
16
خداراشکر فهمیدیم هندیها چرا و چه رنگی خال وسط پیشونیشون میکارند.حالا یه خورده هم از خط و خطوط طبیعی که بخاطر بیکاری و غصه و ناامیدی روی پیشانی زنان ومردن جوان کشورخودمون در سنین پائین میفته بنویس.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
0
2
خال در اولین عکس، فتوشاپی نیست؟!
پاسخ ها
ناشناس
| |
۰۶:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
هشتمی فتوشاپه
یونس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
1
1
در سایت «پیوندها» (همون سایتی که وقتی سایتهای ممنوعه رو باز میکنید اتوماتیک بهش فرستاده میشید) لیست کلی سایتهای داخلی هست که دسته بندی شدند و توی وضعیت حاضر دردسترس هستند. پیشنهاد میکنم به این لیست‌ها یک نگاهی بندازید. بعضی‌هاشون واقعا مطالب و محتوای باکیفیتی دارند. خوب یا بد، درست یا غلط، درهرصورت اینترنت قطعه و فعلا چاره ای جز صبرکردن نداریم. به جای اینکه با فکرهای منفی روحیتون رو داغون کنید توی سایت‌های داخلی یکم وبگردی کنید. هم فاله هم تماشا.
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv