هیچ انسانی زندگی بی لکه نمی‌تواند داشته باشد
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۶۱۰۰۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: 2019 November 02    -    ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰
bato-adv
bato-adv
یک حقیقت این است که تو، پاک مطلق نمی توانی زندگی بکنی. این همه ی ما را رنج می دهد. هیچ کسی نیست که جویای پاکی مطلق نباشد، اما این پاکی مطلق در وسع هیچ انسانی نیست. هیچ انسانی زندگی بی لکه نمی تواند داشته باشد. هر انسانی، حتی اگر زندگیش مانند برف روی اورست هم باشد،...

هیچ انسانی زندگی بی لکه نمی‌تواند داشته باشد

هیچ انسانی زندگی بی لکه نمی‌تواند داشته باشد«تابناک باتو» ـ هیچ انسانی زندگی بی لکه نمی تواند داشته باشد؛ حتی اگر زندگی اش مانند برف روی اورست هم باشد

تحلیلی در باب تراژدی عاشقی و مهجوری

یک حقیقت این است که تو، پاک مطلق نمی توانی زندگی بکنی. این همه ی ما را رنج می دهد. هیچ کسی نیست که جویای پاکی مطلق نباشد، اما این پاکی مطلق در وسع هیچ انسانی نیست. هیچ انسانی زندگی بی لکه نمی تواند داشته باشد. هر انسانی، حتی اگر زندگیش مانند برف روی اورست هم باشد، اگر دقت بکند و با چشم تیز تر به آن بنگرد، می بیند که لکه های ریز سیاهی مانند دوده، بر روی آن هست.

ما در عین این که آرزوی عصمت داریم (بی خطایی)، بدون خطای اخلاقی نمی توانیم زندگی کنیم. لا محاله حسد پیدا می کنیم، عجب پیدا می کنیم و لا محاله، هر مفسده اخلاقی برونی یا درونی، یعنی چه به خوی اخلاقی مربوط شود و چه به رفتار اخلاقی مربوط شود، در زندگی ما هست. لامحاله انسان جوری ساخته شده که فطرتا، جویای عصمت است. فطرتا آرزو دارد که زندگی مانند برف داشته باشد، ولی هیچ کس این گونه زندگی را ندارد. البته برخی مان، کارنامه سفید تری از دیگری داریم، اما کسی که کارنامه اش کاملا سفید باشد وجود ندارد.این هم یک حقیقت رنج آور است.

یکی دیگر از حقیقت های رنج آور زندگی این است که در زندگی هر هدفی، ولو همه کوشش های رسیدن به آن هدف را انجام داده باشیم، باز هم رسیدن به آن هدف تضمین شده نیست. این که هدف کار من، لزوما باید با نتیجه اش انطباق داشته باشد، از قوانین جهان هستی نیست. تو هر چقدر از توانت ساخته است، در راه رسیدن به هدفت انجام بده ولی گمان مکن که حتما به هدفت می رسی. ابدا این گونه نیست. چون به هدف رسیدن تو معلول، دست به دست هم دادن میلیاردها رویداد است که یکی از آن رویدادها فعالیت شخص خود توست. این حقیقتی است که البته رنج آور است. این که آدم هر چه از توانش برمی آید، انجام داده باشد؛ یعنی به گفته قدمای ما استمداد وسع کرده باشد اما باز هم به هدفش نرسد، این حقیقتی است که حقیقت تراژیک زندگی است.

هیچ انسانی زندگی بی لکه نمی‌تواند داشته باشد

البته وجوه تراژیک زندگی، فقط این ها نیستند. تعداد این وجوه تراژیک، به نظر فیلسوفان و فرزانگان و عارفان مختلف، متفاوت است. این ها شرهای اجتناب ناپذیرند. هیچ هدفی تضمین ندارد که به آن برسیم. ما معمولا تا می آییم به هجده سالگی برسیم، سالی یکی، دو شوک جدید به ما وارد می شود. در هجده سالگی است که تقریبا از هیچ یک از وجوه تراژیک زندگی بی خبر نیستیم. این ها البته همه اش تلخ است.

وجه دیگر تلخی حقایق در این است که ما خیلی وقت ها با وجوه تراژیک زندگی سر و کار نداریم، اما من باید حقیقتی را به اطلاع تو برسانم این حقیقت، خوشایند نیست. مثلا به تعبیر حضرت عیسی، وظیفه من این است که در پی حقیقت باشیم، چون تنها حقیقت شما را نجات خواهد داد، من وظیفه ام این است که به تو بگویم، مادر تو، از این بیماری جان سالم به در نخواهد برد. فرزند تو، با این بیماری از دنیا خواهد رفت، این حقایق، دیگر از وجوه تراژیک زندگی نیست، این ها، جزو واقعیت هاست؛ نه جزو قوانین.

اگر من خیر خواه باشم، نباید تو را از واقعیت ها بی خبر بگذارم. بسیاری از حقایق هست که کسانی که آن ها را از تو کتمان می کنند، به تو خیانت می کنند. من که می خواهم به تو خدمت بکنم، مجبورم تو را با این حقایق آشنا کنم. وقتی که با این حقایق هم آشنا می شوی، می بینی که چقدر ممکن است زندگی تو را تلخ کند.

علی بن ابی طالب (ع) در جمله ای فرمودند: «من حذّرک من بشّرک :کسی که تو را از چیزی بر حذر داشت مانند این است که به تو مژده ای داده است. بنابراین، من اول یک خبر ناگوار به تو می دهم اما درنهایت، یعنی اگر به خوشایندت فکر نکنی و به مصلحتت فکر بکنی، می بینی که در نهایت، من به تو خدمت کرده ام و این خدمت است که مرا در نظر تو ناگوار کرده است.

مصطفی ملکیان

bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
0
1
بله یقینا هر انسانی در گذشته خود مرتکب خطاهایی شده است، مهم این است که فرد بتواند انرا بپذیرد و اما این نباید دلیلی شود که سرخورده شود یا نتواند رابطه درستی را آغاز نماید، هرکس بتواند در درجه اول خود را قانع نماید قضاوتهای دیگران فاقد اهمیت خواهند شد، ضمنا بی خبری یکی از مهمترین دلایل اشتباه کردن و اخذ تصمیم نادرست است و یقینا دوستان واقعی و یکرنگ که نایابند دوستشان را در بی خبری نمی گذارند، چه می توان کرد جز اینکه تحمل کرد و انتظاری از کسی نداشت، بد نیست به خواست طرف مقابل هم در این مورد توجه شود، یقینا تلخی حقیقت گواراتر از شیرینی مصلحت بینی است و این هرگز خیرخواهی نیست که دیگران برای کسی تصمیم بگیرند، جناب ملکیان، از شما که مدعی فلسفه هستید انتظار نمی رود که کتمان حقیفت را موجه جلوه دهید
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv